Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kamış seçerken!

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında KARINCA tarafından paylaşıldı.

1. KARINCA

KARINCA Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar, uzun süredir kamışlar hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum, bu işle ilgilenenler için biraz olsun ön bilgi olması amacıyla bildiklerimi paylaşmak istedim.Öncelikle yapıcağımız avın niteliği çok önemli, benim zamanında yapmış olduğum gibi sağlam olsun bir daha kamış almiyim diyerek gidip alabiliceğiniz en sağlam en pahalı kamışı aliyim derseniz hata yaparsınız, pahalı kamış iyi kamış demek değildir , ihtiyacınızın üstünü karşılayan kamış size fayda değil zarar verir.Kamışların yapıldığı malzemeler var carbon, grafit, carbon grafit karışımları, fiber glass , basalt fiber vs vs,bunların kendine özgü avantajları ve dezavantajları var , ben işin bu kısmına çok fazla kafa yormayın ihtiyacınızı karşılayacak mümkün olduğunca hafif bir kamış almaya çalışın ve bunu aynı şekilde bir makine ile desteklerseniz güzel olur. İhtiyaç derken tutmak istediğiniz balığın ağırlığı kıyıdanmı teknedenmi atıcaksınız gibi faktörler devreye girer.Bununla ilgili desteği zaten kamışı alacağınız yerden bulabilirsiniz, yada belirlenmiş olan spin kamışı, surf kamışı, fly kamışı gibi kategorilerden faydalanabilirsiniz. Sizin dikkat etmeniz gereken kamışın aksiyonu , sap kısmında kullanılan malzeme, klavuz halkalarının kalitesi ve sıklığı , makine yatağının pozisyonudur.Sap kısmındaki malzeme ne kadar sert olursa titreşimi hissetmek o kadar kolay olacaktır(sert mantar sap gibi), kalvuzların kalitesi uzun ömürlü olmasını ve sıklığıda gene titreşimi hissetmeniz açısından avantaj sağlar, makine takıldığı zaman kamıştaki denge önemlidir tuttuğunuz yerden elinize fazla ağırlık yaparsa bu sizi hem yorar hemde titreşimleri hissetmeniz zorlaşır.Kamış aksiyonları genelde üzerinde yazar yazmassa bile kamışın ucundan asılarak kendiniz bunu anlayabilirsiniz.Kamış hızlı aksiyon olursa balığı hissetmeniz ve tasmalamanız kolaylaşır ancak iş balığı çekmeye geldiğinde bu özellik size dezavantaj sağlıyacaktır. Yavaşta bu iş tam tersidir tasmalamak zor tasmaladıktan sonra balığı çekmesi kolaydır.Kamışın uzunluğuda hissetmek açısından avantaj sağlıyacaktır ancak , tekne gibi dar alanlarda uzun kamış sorun yaratır.

Faydalandığım bir iki link;
    All Fishing Buy, Fishing Rods characteristics: Action extra fast, fast, moderate-fast, medium, slow.
    5 Factors that Affect a Fishing Rod
    A Guide to Selecting the Right Rod

Umarım en az bir kişi için faydalı olur, herkeze sevgiler saygılar...

ikonik ve sabriyazici bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar