Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kamış seçiminde atar ve hassasiyet_?

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında umitdulger tarafından paylaşıldı.

1. umitdulger

umitdulger Aktif Üye

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

En ufak kafa atışını bile hissetmek istiyorsan kamıştan ziyade ip misina önemlidir. İp misina ile hassas bir kamış kullanırsan o zaman çok keyif alırsın.

4. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Uluça katılıyorum. Örgü misina kullanmalısın hassas vuruşları hissedebilmen için.

Nasıl avlar yapacaksın?

5. umitdulger

umitdulger Aktif Üye

Kullanacağım makine ve kamış ip misinaya uygun olmayan alt segment ürünler malesef, o yüzden amacım mümkün olan en ince misinayı ve hassas kamışı kullanmak aslında. Atmayı planladığım maksimum ağırlık 80 gr, verdiğim linklerdeki 50-100 gr atarlı kamış bu konuda bana sıkıntı çıkartır mı sizce? Bu takımı kıyı avlarında kullanacağım ve avlandığım bölgede oltama takılacak balık muhtemelen mırmır olacaktır, arada bir de pisi, karagöz, izmarit falan denk geldiği oluyor...

6. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Bu atar ve hassasiyet işinden ben pek birşey anlamadım. Denene göre atar yüksek olunca hassasiyet azalıyor. Ben yaşadığım bir olayı paylaşayım. Bende 180 atarli lineaeffe arkadaşımda ise yine 180 atarlı olympos ve 100-300 atarlı shekspire kamış vardı. Dip takımlarını yemleyip fosforu takıp attık. Bekliyoruz. Bakıyorum bizim 180 atarlı kamışlar esneyip duruyor. Bir yerinde durmuyor. Artık bu balık diyoruz çekiyoruz yok. Arkadaş kendi 180 atarlıyı kaldırdı. 300 atarlı taş gibi duruyor. Sonra bir sallantı hop tasmala gelinciği at kovaya. Yemle yine at. Durum yine aynı. Kısaca biz 180 atarlılar ile birşey tutumadık. Tüm balıklar 300 atarlı shekspir kamışla alındı. Bizim kamışlar 4,20 shekspir ise 3 veya 3,50 idi. Kullanılan kurşunlar 75 gr. Çok akıntılı bir bölgede değildi.

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Önemli olan hangisi vuruş, hangisi akıntı anlayabilmek.
    Kamış ucu esnekliğinin ya da sertliğinin balık yakalamadaki payı yüksek değildir.

8. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

Merhaba Ümit bey.Bursada yemli dip avı için neden bu kadar ağır kurşun atarı olan kamış kullanıyorsunuz??Ben izmitliyim ama fıstıklı narlı armutlu tarafına ava gelmekteyiz.Benim orada kullandığım kamış atarı 40-80.Hiç okadar dip akıntısınada denk gelmedik.Makinemde 0-30 misine sarılıdır ve kamışımda gayet hassas.Kaya balığı bile vursa hissediyorum.

9. umitdulger

umitdulger Aktif Üye

Aslında tam olarak aradığım cevap buydu Coşkun bey, ben Bursa'da daha önce kıyı avcılığı pek yapmadım sürekli tekneden istavrit'e çıkıyorduk, o yüzden tam olarak olaya hakim değilim, yılda bir belki ege'ye giderim avlanmak için ama orada da zaten güçlü bir akıntı olduğunu sanmıyorum, bu durumda 50-100 gr atarlı 3.60 kamış benim için yeterli olacaktır heralde, dediğim gibi en fazla 75 gr kurşun atarım diye tahmin ediyorum. Sağlam bir 0.20 misina ile 75-80 gr atmak mümkün mü? Elimde 0.20 berkley trilene mevcut :)

10. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

Bursanın her yerini bilmiyorum bursalı arkadaşlar mutlaka yazarlar.Ben kendi gittiğim bölgeler üzerinden yardımcı olmak istedim.75 gr bile fazla derim ben.Atarsanız benim yazdığım bölgelerde maximum 60 gr oda hava muhaleftine göre.Sizde bulunan misine floracarbonsa onla köstek ve beden yapın.Makine marka ve modeliniz nedir??Pelicanın dozer modeli olan misinenin 0-30 mm alıp gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.Floracarbon misine makaraya sarılmaz aklınızda olsun.Beden ve köstek için kullanılır.Dahada hassasiyet istiyorsanız diğer arkadaşların dediği gibi ip misine sarın makinanıza.Kendonun ip misineleri hem ucuz hem kullanışlı.

11. mavruşgil16

mavruşgil16 Yeni Üye

bir bursalı olarak bende konuya dahil olayım istedim :) ben bursanın tüm kıyı şeridinde avlandım maksimum kullandığım kurşun 100 gr oda dalgalı havalarda genel olarak 50 ve 75 gr kurşun kullanıyorum ben ağırlıklı olarak eşkina avına giderim geceleri kullandığım kamışın linkini altta ve küçük vuruşları hissediyorum linkini vermiş olduğun kamışlar bence uygun

ALBASTAR 2015 VOLUME 270 cm TELESKOPK OLTA KAMII | Albastar Teleskopik Olta Kamlar

rast gelsin