Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kamış tavsiyelerinize ihtiyacım var

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında G.Deniz tarafından paylaşıldı.

1. G.Deniz

G.Deniz Yeni Üye

Öncelikle merhaba,
    Foruma yeni katıldım. Spin ve balıkçılık ile ilgili deneyimlerinize dayanarak Tavsiyelerinize ihtiyacım var.Spin takım alarak başlamak istiyorum uzun zamandir inceliyorum aklıma takılan şeyler var;

1- İlk olarak daha çok alabalık avlayacağım ırmakda vede 2 veya 3 numara kaşık kullanmamin uygun olduğunu okudum. Araştirdigimda mepps marka bu kaşıklarin 5 ila 10 gram arasi agirliklari var. Hatta 10 gr olani 4 numara. Tabi farkli markalarda 15 gr 25 gr gibi agirliga sahip kasiklar var. Ama bunlarinda alabalik avlarken baliga buyuk gelip gelmiyecegini veya nasil bir sorun olusturacagini merak ediyorum ?

2- Ayriyetten arada levregede atarim diyorum cunku tam idaal bir yerdeyim irmakla denizin karistigi bir bogazimiz var ve levrek avi icinde musait bu seferde sahtelerden 20-30 gr lik atma ihtiyaci hissedebilirim diye dusundum. Hemde levrek avi icin lrf kamışlar ince gelebilir ve sorun olusabilirim sanirim,

Bu iki husus sonucu atari nasil olan bir kamis secmeliyim lrf kamislar cok dusuk atara sahip. Aklimda olan kamislarin atari 10-40 veya 14-40 sizce uygunmudur secimimi bu kamislardan yanami kullanmayalim? 2 ayri kamiş icin butce ayirmak istemiyorum. 10-40 ile 7 grlik kasiklari 15-20 metre atabilirmiyim? Kafam karıştı
    Ender görüşlerinizi bekliyorum,şimdiden tesekkur ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Dubara33

Dubara33 Aktif Üye

Ben 2.40 10-40gr v-system kamış spro passion 720 makine nippon super tough 0.24 misina ile 3 gr jighead takılı raglou silikonu 20 metre atıyorsam siz o kaşığı en az 25 metre atarsınız diye tahmin ediyorum...

4. levent31

levent31 Aktif Üye

5-25 lik bir kamış daha uygun olur. 10-40 lık kamışların ucu sahte ve hafif kaşıklar için çok sert. Bu yüzden gerekli yaylanma ve aksiyonu verdiremeyebilirsiniz, yada çok fazla efor sarfedip boşuna yorulursunuz.

Bende 15-40 lık bir kamış vardı sonunda 5-25 lik birşey alıp rahata kavuştum.
    10-40 lık kamışla elbette atarsınız ama gerekli yaylanma için kamışa abanmanız gerekecek ve bu sizi yoracak. Ayrıca ilerde levrek için illaki aksiyonlu sahteleri merak edip denemek isteyeceksiniz, aksiyon verirken de yorulacaksınız çünkü kamış sert geldiği için aksiyon verdirmekte zorlanacaksınız.

Rahat etmek istiyorsanız aşağıdaki kamışı tavsiye edebilirim.
    D.A.M SHADOW SPIN TYP A 2.40 MT 5-25 GR

daha uygun fiyatlı bir kamış arıyorsanız

Mitchell Fluid 2.40 mt 8-25 Gr Spin Kamış

5. G.Deniz

G.Deniz Yeni Üye

Önerileriniz için tesekkur ederim, levent bey dediğiniz gibi yapmaya karar verdim 5-25 aralığında bir kamış bulup alacağım, okuma v system 5-20 de aklıma yatti kılıfıda cabası en kısa zamanda temin edecem ins. Araniyor bolumune ilan actim olmazsa sıfır olarak 20 gune kadar alacağım.