Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kamış Tavsiyesi Hakkında Yardım Lütfen

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında sessizdenizci tarafından paylaşıldı.

1. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

Değerli Arkadaşlarım, ustalarım.

Evet benzer konu bir çok defa açıldı, bir çoğunu okudum, kimisi biraz eski üzerine çıkan yeni modeller var. Kimi konuda da benim istediğim özellikler benzer değil. Bunun için sizden aşağıdaki gibi kullanım için kam tavsiyesi rica ediyorum.

-Kamışın kullanım yeri hem Boğaz hem de Marmara kiyilari Tuzla - Maltepe arası olacaktır.
    -Kullanım sekli Boğazda: Rapala ve çapari (100-150 gr ağırlıklı bazen 175gr), Marmara kıyılarında: çapari ve yemli - özelikle dişli avında (40,50gr - 125gr)
    -Kullanım pratikliği yönünden teleskopik tercihimdir ama parçalıların avantajı "şu"dur derseniz düşüneceğim.
    -Son 1 yildir ip misina kullanıyorum ve gayet memnunum, büyük ihtimalle bu yeni kamışta aynı ip misinayı kullanmaya devam edeceğim.
    -Bütçe 300TL ve civarı artı eksi bir miktar tolerans var.
    -Kapalı boyu 120-135cm olmalı hatta daha kısa olursa daha iyi olur, Şu anki Alba 123cm bagaja yarı çapraz sığıyor
    -Not: Su ana kadar Alba 2787 Enrico 4.20M kullandım. Tabiri caiz ise tepe tepe, taş-kaya demeden kullandım. Yeri geldi takim dibe takıldi, yeri geldi çuvala takıldı banamısın demeden çekti. Üsküdar'da 150gr kursun ile 8li-9lu sardalye çekti. Tuzla-Pendik arası dişli avında kayalıklarda tripod koyacak yer olmadığı için kayalıklara rast gele sıkıştırdım. Son iki üç haftadır yemli avımda 120-125gr ile uzak atışta hafiften bir kaç çıtırdama duymuştum. En son Boğazda 150gr ile 20-25 atış yaptım sonra bir daha yüklenince ikiye bölündü :)
    Tabi ki şimdi alacağım kamışa o kadar hor davranmayacağım :)

Değerli görüş ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Mustafa selamlar,

ben sana bir iki tavsiyede bulunayım,

öncelikle şunu söyliyeyim bagaja sığsın demişssin bunu bir kere kafandan sök at bence,

o tarz kısa teleskopik kamışlarla boğazda rapala avında verim alamassın (bence)

kafamdaki bütçe 300 lira yazmışssın,

ben senin yerinde olsam gözüm kapalı shimano nexave-cx- 420/200grm kamışı satın alırdım,
    bu kamışı hem çapari hem rapala atçek (180grmı geçmemek kaydıyla) hemde yemli avlarda kullanabilirsin,

ip misina kullanımına uygundur,

bunun dışında okumanın yeni gelen surf tipi teleskopik kamışlarıda var onlarda fiyat performans olarak çok iyi,

Rastgelsin.

sessizdenizci bunu beğendi.
  4. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

Teşekkürler Özkan,
    Okumanın yeni gelen surf tipi kamışlarından bahsetmişsin, Cengiz Balıkçılığın sayfasına baktım ama hangisi yeni, hangisi kast ettiğin anlayamadım, model adı verebilir misin?

5. fthklc

fthklc Aktif Üye

bu konuyu takipte fayda var :)

6. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

Teşekkürler Fatih,

Arkadaşlar Acil öneriye ihtiyacım var. Bu cuma günü izinliyim ve planım Boğaza koşmak :)

7. aliozturk

aliozturk Aktif Üye

Özkan kardeşin dediklerine bende katılıyorum bi kamış tavsiyeside benden olsun
    KUDOS İM9 180-250 ATARLI 4.20 ARAŞTIR
    Ben ve diğer 4 arkadaşım kullanıyor boğazda hem rapala hemde yemlide kullanıyor.

Not: Bu kamışta 125 aşağısından pek randıman alamazsın.40 50 yazmıssın ya iki kamış alman gerekli bence maltepede bende bu kamışı yemlide kullanıyorum 150 gr atıyorum.

sessizdenizci bunu beğendi.
  8. γavuz

γavuz Daimi Üye

cengiz balıkcılık demeyin.. rahatsız olanlar var :=)

9. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

Shimano nexave-cx- 420/200gr kafama yattı gibi, öğle arasında gidip bagajı ölçeceğim. Sığmaz ise başka taşıma şansım yok daha kısa kapalı uzunluğa sahip bir kamış alacağım...
    Siz 165cm gibi kapalı uzunluğu sahip bir kamışı nasıl taşıyorsunuz?

Ayrıca KUDOS IM9'u bir av sırasında yanımdakinde görmüştüm, övmüştü ama alıp denemedim. Bu kamışı kim getiriyor, nerede görerek alabilirim. Burada firma ismi vermek istemeyen olursa lütfen özelden mesaj göndersin...
    Şimdiden teşekkürler...

10. lufermania

lufermania Daimi Üye

Kamışı neden illaha ki bagaja koymak istiyorsunuz. Ben hep arka koltuğa koyuyorum, hiç de sorun olmuyor. Hatta geçen sefer eve dönüşte iki kişinin malzemeler de beraber bindik hepsi sığdı :)
    Kapalı boyu kısa surf kamışlar açıkçası pek randımanlı olmuyor. Bu yüzden pek tavsiye etmezler.

11. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

Tavsiye için teşekkürler Uğur Bey,
    Bagaja koymayı istememin sebebi, olta takımım her zaman bagajda ne zaman çıkarsa her an takım hazır. İçeri koyamıyorum çünkü gün içinde kullanmam gerekiyor iş amaçlı, balık avı ile ilgisi olmayanlar için çok hoş bir görüntü olmaz. Buna ek olarak yazın tatile çıktığımda iki ufaklığın koltuğunu arkaya bağlayınca sıkıntı olabilir diye düşünüyorum.
    Ama yine de parçalıları bugün gidebilirsem deneyeceğim.