Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kamış tavsiyesi

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında perfecto tarafından paylaşıldı.

1. perfecto

perfecto Üye

Merhabalar ,

Aranıza yeni katıldım. Sizin gibi üstadlardan öğreneceğimiz çok şey var. Bu sebeple doğru kaynağın siz olduğunuzu düşünerek sorularım olacak.

Baba yadigari bir Shakespeare Voyager marka 3 metrelik 150-300 g atarlı kamışım ile daiwa AMG 4050 , 0,35 mm - 320 m lik bir makinem var. Amacım , sahilden balık tutmak ya da zaman zaman göle gidip balık tutmak. Açıkçası çapari işi bana göre değil pek. Daha çok büyük balıkları tutmak hevesindeyim.Bu elimdeki 3 metreliğin çok uzağa atamayacağını söylediler. Bu sebeple de, bu işi becerebileceğimden çok emin olmadığı için başlangıçta Lineaeffe gibi mütevazi bir kamış alayım diyorum. Bütçemi de makine +kamış olarak maksimum 150 TL ye ya da 200 TL ye kadar tutayım düşüncesindeyim.

Yaptığım araştırmalarda , 4,2 m lik bir kamış almam gerektiğini okudum.
    1-Amacın boğazdan , ya da sahilden ya da gölden balık tutmak olduğu düşünülürse bu kamışın boy seçimi doğrumudur?
    2- Bu kamışın atarı ne olmalıdır ?
    3- Bu kamış için seçilecek makine özellikleri ne olmalıdır ? Kaç bilyalı,yedek kafalı mı , vb.
    4- Göl için başka kafaya sarılı misina deniz için başka kafaya sarılı misina düşündüm , sizce de uygun olur mu? Olursa kalınlıklar ne olmalıdır ?
    5- en önemlisi elimdeki 3 metrelik kamışla ne yapabilirim ? Ne tutulabilir bu kamışla ? Benim aklıma kıyıdan atılacak yemli ya da şamandıralı atışlarda , çok yormayacak şekilde bekleyecek zil takılı bir olta olabilir diye geçti. Ama doğru mu düşündüm bilemiyorum. Bu kamışımı ve makinesini de değerlendirip tavsiyelerinizi bekliyorum.

Saygılarımla

Gökhan GÖKÇE

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Hoşgeldiniz keyifli paylaşımlar dilerim, almak istediğiniz kamışı ne amaçla kullanacaksanız belirtirseniz bilgi sahibi üyelerimiz yardımcı olacaklardır ;)

4. perfecto

perfecto Üye

Merhaba ,

Aslında yazmıştım ama , özetleyeyim ama yine de sorularıma cevap verilirse sevinirim. Çünkü özete göre cevapta eksikler kalabilir.

3 metrelik bir 150-300 atımlı bir teleskobik kamışım ve daiwa 0,35-320 m lik bir makinem var. Bu makinem ile ne yapabilirim ? Göl balıkçılığı mı, yemli bekleyerek mi, çapari mi, at çek mi ?
    Bu 3 m lik kamış , sahilden uzağa atamaz , boğazda işe yaramaz derler, 4,2 m lik kamış önerirler. Doğru mudur ?

Teşekkürler

5. ilişken

ilişken Aktif Üye

Egerki saglam guclu bir kamis ariyorsaniz hem golde hemde denizde sizin isinizi gorecek okuma salina 3 parca kamislar var 4.20 uzunlugunda 200 grma kadar atabilen bir cok kullanisli surf kamisidir...agirliktan yana sikintim yok derseniz eger ki bulabilirseniz linaeffe prestige ferrari 7000 modeli var cok saglam ve dayaniklidir.kendim 5 seneyi geckindir kullaniorum cok memnunum...