Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kamış ve Olta Makinası İçin Yardım

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında GnGrGn tarafından paylaşıldı.

1. GnGrGn

GnGrGn Yeni Üye

Yeni başlamış birisiyim , baya sohbetlere katılmış oltacılık marketlerini gezmiş , forumları gezmiş , sitelerden bilgi edinmiş sayılırım.
    SPİN olarak okuma safina x spin 10-36 / 2.40m ve makine olarak da aynı safina 40 lık makinem var.
    SURF olarak lineaffee epx telecast 150 gr. 3.00m ve makine olarak da 60 lık lineaffee rapid eye fd var.

Hani ustalar derler ya golf gibi bir spordur her top deliği vuruşu için nasıl farklı sopa gerekiyorsa balık içinde farklı olta makine gerek. Cümlesinden yola çıkarak biraz forumlarda pek yer almayan hakkında fazla bilgi bulamadığım PENN markasının makine olarak PENN BTL4000 BATTLE SPİNİNG REEL almayı düşünüyorum ama buna olta olarak 2.70m 20-40gr / 20-60gr atarlı olabilir ama değişik marka almam makinem PENN kamışda PENN olmalı. Bu da benim takıntım işte.

Şimdiden teşekkür ederim

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 29 Aralık 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Selçuk KAYA

Selçuk KAYA Kıdemli Üye

Merhaba abicim istersen biraz bilgi vermeye çalısıyım bu makinayı çok iyi tanıyorum arkadaşım bu makinayı kullanıyor kafa kapatma problemı yaşıyor biraz dikkatli olmak gerekıyor bu makineyi kullanırken 6,2 :1 devri bulunmakta 6 + 1 bilya 5,5 - 6 kg maximum drag var. Güzel bir ürün ama penn spin kamış konusunda birşey diyemiyorum çünkü penn spin kamışları pek tanımıyorum makina ve kamış aynı olması lazım demışşin bence okuma trio 30S veya 40S modelini öneririm yine 6,2 :1 devir 10 bilya 11 kg maximum drag var ömür boyu garanti, çünkü penn'de parça sıkıntısı yaşaman muhtamel kamış olarakta okuma v-system 270 cm 20-60 gram atarlı kamış öneririm kamışında avantajı şı bana göre spin kamışlar çok hassas kamışlar spin kamış, kamış klıfsız olmaz bana göre okuma v-system le birlikte çok güzel bir bazuka kamış kılıfı var kadife kılıfı haricinde. ayrıca v-system ürünler okuma ürün gamı içerisinde bir üst segment , daha kaliteli ürün olarak geçer.

KAMIŞ

OKUMA V-SYSTEM 2,70 SPIN KAMI 20-60 - nceizgi Amatr Balklk Malzemeleri

MAKİNA

Okuma Trio 40S makine - nceizgi Amatr Balklk Malzemeleri

MAĞAZAMIZ.

http://blog.incecizgi.net/index.html

4. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Penn Battle 5000 kullanmış birisi olarak, Penn battle için bir kaç cümle yazmak isterim.

-Makinada geri sarma yoktur ve şahsen ben hiç kullanmam.
    -Makinada kendi kapaması da iyi olup yine hiç bir makinamı (spinde dahil) kolu çevirmek sureti ile kapatmam. Kaldı ki bir çok yabancı videolarda da el ile kapandığını görebilirsiniz.
    -Penn Battle serisi tamamen metal aksamdan oluşmakta, kullanıcıya güven vermekte fakat akranlarına oranla yeni teknolojiye göre ağır kaçmaktadır. Ancak fiyatına göre çok çok iyi bir makinadır.

20-60 gram atarlı bir kamış tercih etmişsiniz. Kullancağınız sahte yemlerin ağırlıkları nedir acaba ?

5. Selçuk KAYA

Selçuk KAYA Kıdemli Üye

Abicim durum öyle değil yanlız makine atış esnasında kapana biliyor bahsettiğim durum bu kendi kendine atış esnasında kapanan makina iyi değildir bence
    ayrıca üst sınıf makinaların hiç birinde geri sarma yoktur. örn: daiwa dog fight okuma v-system mitchell blade alu 4500 makina gibi

6. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Evet kendi kendine kapanan makinalar büyük sorundur. Bu konuda sana katılmamak mümkün değil. Hoş atıcının da hataları yatsınamaz. Üst sınıf makinalarda geri sarma yoktur demiyelim de istersen kullanılan stile göre bazı makinalarda geri sarım yoktur desek sanırım daha doğru olur.

Örneğin bazı surf makinalarında geri sarım vardır. Parçalı surf çubuk kullanan biri olarak, makinayı takıp makaradaki misinayı/ipi misina klavuzlarından geçirme sırasında, makinanın geri sarımını açardım. Bu durumda da boşalan misina/ip makaranın altına geçebiliyor (eskiden böyle yapıyordum). Son zamanlarda ise kalama herşey benim için...

Yine bu makinalarda kol çevirerek değilde, manuel olarak, yani el ile kapamak gerekir. Örneğin Daiwa Z45, Shimano Aero Kisu, Shimano Bull's Eye v.b.
    Hatta ilk Shimano Bull's Eye aldığımda Japonya ya mail atmıştım "bunun kapaması çalışmıyor" diye. Tabi Japon abiden de ağzımın payını almıştım :)

Geri sarma da daha çok off shore yada jig makinalarında yok diye biliyorum. Bana göre gerekte yok zaten. Kalama olduktan sonra...

Penn Battle in en çok dikkat edilmesi gereken unsuru kalamasıdır. Yani kalama vidasını çıkarıp takarken dikkatli olmalısınız. Bir keresinde makarayı temizlemek için çıkartmış ve tekrar yerine takarken kalama kapağını (içindeki kendine has somon vidası) sıyrmıştım ve diş tutmamıştı. 20-25 dolar sırf bu parçaya vermiştim. Hala da eski kapak durur.Yine de eski bir Penn Battle kullanıcısı olarak fiyatına göre performansı çok iyi bir makinadır diyebilirim.

7. Selçuk KAYA

Selçuk KAYA Kıdemli Üye

Çok iyi makina dişli sistemi çok güzel ama eğer atış yaparken kolu üst tarafta bırakıldıgı taktırde her 3 - 4 seferde makına atış esnasında kafa kapata bılıyor bu yüzden biraz dikkatli kullanmak gerekiyor benim pek hoşuma gitmedi bu yüzden

8. furunotr

furunotr Aktif Üye

Kapanma eğer mekanik bir problemden kaynaklanmıyorsa çözümü var; ancak nasıl açıklayayım bilemiyorum... Yine de tarif etmeye çalışayım...

Atış için pozisyonu, misina mesafesini, parmağınızı basarak pozisyonunu ayarladınız v.s... Sonra makinanın atkı telini açıyoruz ve o pozisyonda atkı telinden veya rotorun bir kenarından hafifçe tutarak dönebildiği yere kadar el ile fazlaca kuvvet uygulamadan döndürüyoruz ve bir noktada kalıyor rotor... Bu pozisyonda atarsanız kapanma sorununun önüne geçebilirsiniz...

Tabi ben ne kadar anlatabildim; orası da muamma...

Ayrıca hiçbir makinayı kol çevirerek kapattırmayın... Zamanla kilit sistemi ve yayında problem oluşuyor... El ile yumuşakça kapatmak en iyisi...