Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kamışımın türü nedir ?

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında mustafacan5 tarafından paylaşıldı.

1. mustafacan5

mustafacan5 Üye

Merhabalar ; her sene özellikle yaz aylarında gittiğim yörelerde balık tutmaya çalışırım ama son derece bilgisizim.Tabiri caizse biraz Allah'a emanet balık tutuyorum:)1 liraya balıkcılardan hazır çapari alıp olaya bağlayıp atıyorum.Sardalya,istavrit birde sanırım tirsi isminde balıklar tutuyorum.Sitede biraz araştırmaya başlayınca çok farklı olta tiplerinin ve cok farklı avlanma şekillerinin olduğunu farkettim.Kendimide geliştirmek için uğraşıyorum. Öncelikle oltamın hangi tür olduğunu öğrenmek istiyorum.Surf mu spin mi ya da başka birşey mi.Bu olta evde olan bir oltaydı,muhtemelen son en basit oltalardan işimi az cok gördüğü için hiç araştırma zorunluluğu hissetmemiştim.Ama bu sene büyük abileri izlerken oltayı bacaklarının üzerine yada iki bacağının arasına koyup geriye doğru çektiklerini gördüm.Ben bunu kolumla yapıyorum ama yorucu oluyor.Bacaklarımla yapmak istediğimde ise olta küçük geliyor.Oltayı tutarken makine ayağının oldugu yeri iki parmağım arasına alırsam dirseğim dışarda kalıyor sanırım bu kısım yorucu oluyor.Tamamen yanlışta düşünüyor olabilirim belki başka bir yerde hata yapıyorumdur.Yeni bir olta takımı alıcam ama araştırıp bilgi sahibi olduktan sonra almayı düşünüyorum.Şu an kullandığım kamışın türünü resimden anlayabiliyorsanız söyleyebilirseniz sevinirim.

Biraz uzun oldu yazım ve bilgi yanlışı varsa kusura bakmayın..

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Musti.barut

Musti.barut Daimi Üye

Genel kullanım teleskobik kamışı bu kamışla ancak beklemeli avlar da kullanabilirsin yada galata köprüsünden çapari ve yemli atabilirsin... asla surf atarına kullanımına uygun değildir

mustafacan5 bunu beğendi.
  4. çamlıbahçedenahmet

çamlıbahçedenahmet Daimi Üye

ne surf ne spin galata kamışı deriz kısacası !!

5. mustafacan5

mustafacan5 Üye

Çok teşekkürler değerli cevaplarınız için.Genellikle önümde engel olan yerlerden (demir,korkuluk gibi ) atmıyorum.Üsküdarın sahili gibi beton üzerinden birazda geniş alana sahip yerlerden atmaya çalışıyorum.Şimdi biraz avlanma şeklimi değiştirip kıyıdan avlanmak istiyorum.Biraz büyük balık peşinde koşmak istiyorum açıkcası:)Bunun için hangi tür kamış almalıyım.Bu alacağım kamışla şuan ki avlanma metodumada devam edebilirmiyim ?

6. çamlıbahçedenahmet

çamlıbahçedenahmet Daimi Üye

buradan takip edebilir yada daha iyisi yanıma gelebilirsin dişli tutmak çok ayrı bir disiplin şekli malzemeleri çok farklı

7. mustafacan5

mustafacan5 Üye

Tamam çok teşekkür ederim ahmet abi.İstanbul'a geldiğimde fırsat bulursam uğramak isterim sana

çamlıbahçedenahmet bunu beğendi.
  8. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Genelde en çok tercih ettiğim boy ve aksiyona sahip değerler içeren bir kamış. ( Eh, alışkanlık olsa gerek :D ) 3.00 m. boy ve ortalama 75-80 gr atarlı ve de ağırlıklı olarak beklemeli avlara uygunluğuyla CUK diye oturan bir kamış.

9. mustafacan5

mustafacan5 Üye

Çok teşekkürler Tevfik abi.Başka kamışlara yönelicem bende zamanla.Sizi yakalamışken sorayım bu 75-80 atarlı ne demek oluyor?En fazla 75-80 gr kurşun kullanabilirim manasına mı geliyor acaba.Bilgim yok heryerde görüyorum ama ne demek olduğunu anlamıyorum açıkcası:D