Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kamışlara Ayaklı Fincan Takılması ve Sarımı "Rod Wrapping"

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında balıkoltası tarafından paylaşıldı.

1. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Merhaba arkadaşlar,
    Yoğun geçen bir sezondan sonra malzemelerin de bakım zamanı gelmişti. 2 senedir bana hizmet veren emektar parçalı Lineaeffe Prestige surf kamışımın fincanları yıpranmış ve paslanmıştı. Çok memnun kaldığım bu kamışımın fincanlarını orijinal Fuji Low Rider Alconite fincanlar ile değiştirmeyi uzun zamandır düşünüyordum. Nitekim şartlar olgunlaştı, balığında verimsiz olması nedeniyle bu işe karar verip yurtdışından siparişimi verdim.
    Gerekli fincanlar bugün elime ulaştı. 1 haftalık kargo süresinde ise boş durmadım ve eski fincanları söktüm.

Bu iş için kullandığım malzemeler:

1. Fuji Low-Rider Alconite LCAG 20-16-12-12-10-10 mm. ayaklı fincanlar
    2. Fuji Low-Rider Alconite MNAT 10-4.0 mm. uç fincan
    3. Kırmızı ve gümüş renk metalik ibrişim (Gütermann)
    4. UHU 5 dakikalık Epoxy
    5. Çakı-makas-çakmak
    6. Japon yapıştırıcı
    7. Şeffaf oje
    8. Suluboya fırçası
    9. Aseton

İşleme başlama:

Öncelikle kamıştaki eski fincanları sökmekle işe başlıyoruz. Bunun için çakmak ile eski epoxyi kamışı çevirerek ısıtıyoruz. Isınan epoxy yumuşuyor ve kabuk gibi kalkıyor. Eski epoxy tamamen söküldükten ve yerleri temizlendikten sonra fincanlar çıkarılır. Burda dikkat edilmesi gereken husus eski fincanların yerlerini işaretlememiz gerektiği.

Daha sonra yeni fincanları, eski fincanların çıktığı yerlere japon yapıştırıcı ile basitçe sabitliyoruz.

Tüm fincanların aynı hizada olduğunu en büyük fincandan tek gözümüz ile bakarak kontrol ediyoruz.

Şimdi sıra sarıma geldi. Ben tek renk kullanmayıp orijinalindeki gibi fincanların iki tarafını gümüş renk ibrişim le 4-5 tur sarmayı uygun gördüm.

4-5 tur gümüş ibrişim ile sarıp kırmızı ibrişime geçtim. Bu esnada ibrişimi yanyana düzgünce sarmak gerekiyor güzel görünmesi için. Motorlu sistem olsa bu işlem çok basit fakat elde yapılınca baya bir uzun sürüyor. Düzgünce kırmızı ibrişimide sardıktan sonra 2 li kazık bağı ile sarımı sonlandırıp ucuna çok az şeffaf oje sürdüm açılmaması için.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Nisan 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Devamı >>>

Kamıştaki 7 fincanında sarımı tamamlandıktan sonra sıra Epoxy uygulamasına geldi.

Boş bir ayakkabı kutusunun iki tarafına kamışın içinde rahatça döneceği şekilde üçgen yarıklar açılır. Kamış bu kanala oturtulur.

Ufak bir kapta epoxy ve sertleştiricisi eşit miktarda karıştırılır. 30 sn. kadar karıştırdıktan sonra hızlı olmak lazımdır zira kullandığımız epoxy 5 dakikalık olup 3-4 dakikadan sonra yavaş yavaş sertleşmeye başlar. Bir kişinin yardım edip kamışı yavaş yavaş sabit hızda çevirmesi kolaylık sağlar. Epoxy fırça ile önce yedire yedire her tarafa uygulanır, daha sonrada fırça sabit tutularak her tarafa eşit ve düzgün yayılması sağlanır.

Her fincana hızlıca epoxy uyguladıktan sonra işimiz bitince hemen fırçamızı asetonun içine sokarız. Biraz geç kalırsak epoxy donar ve fırçada kullanılmaz hale gelir. (Tek seferde max. 1 fincanı epoxyliyorum. Genelde bir sarıma uyguladıktan sonra 10 dakika bekleyip diğer sarıma geçiyorum.)
    Fincana epoxy uyguladıktan sonra da 5 dakika kadar yavaş yavaş çevirmeye devam ederiz; ta ki epoxy akmayacak kadar sertleşene kadar.
    Bu işlem diğer fincanlara da uygulandıktan sonra sarım işlemimiz biter.
    7 adet büyük sayılabilecek fincanlara UHU'nun ufak tüpteki epoxysi yetmez sanıyordum ama rahat rahat yetti.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Nisan 2011
    sametsert bunu beğendi.
  4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Özenle hazırlanmış bir konu, eline sağlık Birol.

5. BİROL

BİROL Daimi Üye

Arkası yarın gibi olmuş adaş.
    Eline sağlık güzel bir çalışma,devamını da bekliyoruz

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Çok güzel bir çalışma olmuş Birol.
    Bu konuda gerçek anlamda bir tamir hizmetinin verilemediğini düşünürsek hazırladığın bu konu herkes için faydalı bir konu olacak.
    Eline sağlık.

7. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Ellerine emeğine sağlık Birol.Pek çoğumuzun işine yarayacak bir paylaşım.;)

8. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Sevgili Birol, faydalı bir paylaşım olmuş, eline sağlık. İbrişimleri sardıktan sonra üzerlerine herhangi bir kimyasal sürülüyormu?

9. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Evet Cüneyt Bey, kimyasallı bölüm bugün geliyor :)

10. magnificent

magnificent Aktif Üye

Porselenleri nerden aldın ?

11. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye