Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kamışların Makine Yatağının Değiştirilmesi

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında balıkoltası tarafından paylaşıldı.

1. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Merhaba arkadaşlar,
    Yaklaşık 3 senedir bana hizmet eden Lineaeeffe Ferrari Prestige 3 parçalı kamışımın makine yatağından gelen gıcırtı beni huzursuz etmeye yetmişti. Yatak makinenin kolunu çevirirken ufak ufak yerinde oynuyordu. Hemen araştırmamı yaptım ve Shimano'nun üst seviye kamışlarında kullandığı Fuji NS serisi metal makine yatağından siparişimi verdim.

Bu iş için kullandığım malzemeler:

1. Fuji NS-7 serisi metal makine yatağı
    2. Kırmızı ve gümüş renk metalik ibrişim (Gütermann)
    3. UHU 5 dakikalık epoxy
    4. Japon yapıştırıcı
    5. Suluboya fırçası
    6. Aseton
    7. Şeffaf Oje

İşleme başlama:

Siparişim İngiltereden 5 günde kapıma geldi ve bende eski makine yatağını sökerek işleme başladım.

Resimdede görülen kamıştaki 3 adet metal halkayı sökmek bayağı bir uğraştırdı. Parçaların altına mum tutarak iyice ısıttım. Altlarındaki epoxy eridi ve çok zor da olsa parçaları çıkarabildim. Böylece elimde ham kamış kaldı.

Metal Fuji makine yatağını kamışın uygun noktasına japon yapıştırıcı ile sabitledim. Ve orta bölümünden kırmızı metalik ibrişim ile sarma işlemine başladım. Sıkı ve tek sıra halinde güzelce sarımı gerçekleştirdim. İbrişimin bittiği yere şeffaf oje sürüp sarımı sabitledim.

Daha sonra makine yatağının alt ve üst kısımlarını sarmaya başladım. Bu işlemler elde, makinesiz yapıldığı için biraz uzun ve sıkıcı bir işlem açıkcası.
    Alt ve üst kısımların kırmızı ibrişim ile sarımı bittikten sonra gümüş ibrişim ile sarımı başladı ve en son yine şeffaf oje ile sarım sabitlendi.
    Ufak bir değişiklik olsun istedim ve kamışın diğer parça ile birleştiği yerdeki metal parçanında üzerini kırmızı ve gümüş ibrişim ile sardım.

Ve sıra sarımları epoxy ile kaplamaya geldi. Bu işleme başlamadan ufak bir kaba bir miktar asetonu hazır ettim ki kaplama bittiğinde fırçamız takır takır olmasın.

Kamışı boş bir ayakkabı kutusundan hazırladığım yatağın üzerine yatırdım. Epoxyi eşit miktarlarda koyup 30 sn. kadar karıştırdım.
    Daha sonra hızlı olmak lazımdır zira kullandığımız epoxy 5 dakikalık olup 3-4 dakikadan sonra yavaş yavaş sertleşmeye başlar. Bir kişinin yardım edip kamışı yavaş yavaş sabit hızda çevirmesi kolaylık sağlar. Epoxyi fırça ile önce yedire yedire sarımların üzerine uyguladım. İşlemin sonunda bir kişi kamışı ağır ağır çevirirken bende elimi sabit tutarak pürüzsüz ve düzgünce kaplanmasını sağladım.

Sarım yaptığım yerleri teker teker epoxy ile kapladım ve iyice sertleşmesi için kamışı bir kenara kaldırdım. Epoxy iyice sertleşip yapışkanlığı gittikten sonra kamışımız artık kullanıma hazırdır. Bu da yaklaşık bir gün demektir.

Tüm bu işlemleri yaparken seramiğinde ufak bir çatlak olan Fuji fincanıda söküp yenisi ile değiştirdim, sardım ve epoxyledim.

Ve sonuç...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Mayıs 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Sanırım halkaları da önceden değiştirmişsin zaten..
    Fabrikaya geri göndersen tanımaz kamışını.. :D
    Eline sağlık Birol.
    Güzel ve örnek bir uygulama olmuş.

4. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

:harika:Bu konuların hakkını verenlerin başında sen geliyorsun Birol abi ellerine sağlık hakikaten çok güzel bir paylaşım olmuş:)

5. oktay16

oktay16 Moderatör

Yeni gibi olmuş gerçekten, makine yatağı ne kadara maal oldu birol.?

6. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Evet fincanlarıda değiştirmiştim geçen sene. Cengiz Balıkçılığa götürmek gerek tekrar imal ettirsinler diye bu şekilde :p
    Meraklılarına örnek olması açısından faydalı oluyordur sanırım :)
    11 Sterlin makine yatağı, 10 sterlinde kargo. 60 Lira civarında yani.

7. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Bu tarz makina yataklarına karşı sempati duyan birisi olarak çalışma çok başarılı olmuş. Ellerine sağlık, tebrik ederim...şahane.

8. shimano

shimano Daimi Üye

Çok Güzel Bi Çalışma olmuş Birol Ellerine Sağlık

9. furunotr

furunotr Aktif Üye

Rehber niteliğinde bir çalışma; tebrikler...

Çok önceleri Rus v.s. kamışlarda vardı buna benzer yataklar; bu sene kataloklarda veya net üzerinde görünce şaşırmıştım bir miktar... Pratiğim olmadı; ancak sanıyorum kullanışlı bir makina yatağı; profili de oldukça düşük tutuyor; bu da güzel; kullandığınız zaman makina yatağı ile ilgili pozitif ve negatif düşüncelerinizi aktarırsanız sevinirim...

10. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Shimano surf leader ve yeni ultegrada vardı bu yataklardan. Hoşuma gitmişti bakalım kullanımı nasıl deneyerek test etmiş olacağım.
    Teşekkürler Vural.
    Benimde ilk denemem olacak Haluk Bey. Bakalım deneyerek göreceğim. Vidalı yataklara göre daha düşük profilli ve ele daha iyi oturuyor. Umarım rahat edeceğim. Tecrübelerimi paylaşırım kullanınca.
    Saygılar.

11. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Eline saglık güle güle kullan Birol. Malzeme çok hızlı gelmiş.