Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kamışta atar?

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında cndnz tarafından paylaşıldı.

1. cndnz

cndnz Yeni Üye

kamışta atar ne demek?bende lineaeffe 80-150 gr atarlı bi kamış var ama benim ağır kurşun kullanmaya ihtiyacım yok en fazla 10-20 metre ileri atıyorum oltayı yani 30-40 gr kurşun atıyorum 80-150 atarlı bi kamışla 30-40 gr kurşun atmanın ne gibi dezavantajı olur?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Kısa mesafelerde sana bir zararı olmaz ama 30-40 gr kurşunu uzağa atma ihtiyacın olsa kamış yeterli performansı veremez.

Kamışların atar değerleri minimum ve maksimum olarak belirtilse de bu iki değer arasında bir yerde en iyi performansı gösterecek atar değeri vardır..

80-150gr atar değeri oaln kamış tahminen en iyi performansını 120-130 gr arasında gösterecektir.

Eğer 150 gr üstünde bir kurşunu atmak isterseniz de kamış fazla esnemekten atarken kırılabilir.

4. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

merhaba iyi akşamlar benrası bir nacizane şöle söyleyeyim :diyelimki kamışın üzerinde 150/200 gr atar yazıyor bu demek değilki her zaman istisnalar hariç zaten bu konu her daim tartırşmaya açık bir konudur ,neyse 150/200 gr rahatlıkla atar anlamına gelmez genelde bu değerler maksimum degerlerdir ,evet 150 ile 200 gram arası maksimum peformans elde edebilirsin yani 200 ve üzeri agırlıklarda kamışın kırılma riski doğuyor ,diyorsunki çok uzaga değil yakına atacagım bunu çok rahatlıkla yapabilirsin ama öte yandan şuda var ileride göreceksin bir söz vardır hakkını vermek diye :)elindeki imkanlardan maksimum performans elde etmenin yolunu arayacaksın işte ozaman eğlence başlıyor demektir :)dez avantaj noktasına gelince çok kayda değer dez avantajı olduğunu sanmıyorum şahsım adına ama şu var 30/40 mt kolaylıkla atmak var tabiki öte yandan tabiatımızda olan kendini aşma gayreti dedim ya en uzağa en olamaz sevdası ne bilim konu karışık bende yol aldım gidiyorum galiba faydalı olabildiysem eger ne mutlu bana

5. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Selam Herkese, benim ise merak ettiğim konu tam tersi, özellikle spin kamışlardaki durum. 20-60gr atarlı bir kamış ile ben 10 - 15 arası atmak istiyorum. Beğendiğim kamışlar bu değer içinde olursa çok pahalı oluyor. Orta karar dersem de 20-60 atarlı birşey seçebiliyorum. Yasei Red Sea Bass 2.70m 7-50 atar tam benlik mesela. Ama kullanılan malzemeye bakınca ben Beastmaster CX Spinning Sea Bass i terchi ederim fiyat farkı da çok çok az çünkü. Bu seferde bu kamışım 2,70 boyunda olanları 20-60 ve üzerinde oluyor. Tam bir çıkılmaz durumda gibi hissediyorum. Shimano kamışlar üzerinde doktora yapmış bir arkadaşımız varsa belki bir tavsiyede bulunabilir.

6. furunotr

furunotr Aktif Üye

Gereksiz yere ağırlık taşırsınız; aynı zamanda beklediğiniz hassasiyeti vermez kamış... Üstelik o ağırlığı uzaklara atmaya kalkarsanız atamazsınız...

7. furunotr

furunotr Aktif Üye

Spin olayından pek anlamam; ama 10-15 gram atacaksanz 5-25; 10-40 tarzı ürünlere yönelmenizi önerebilirim; 2,70 v.s. boyları bulunabiliyor bu tarz ürünlerin...

8. kIRIK OLTA

kIRIK OLTA Aktif Üye

Teşekkürler, yazmayı unutmuşum bir de bu kamış ile daha yüksek 50 gr civarında kaşıklar cam rapalalar da denemek istiyorum. Böyle olunca benim atış değerim 15-50 arasında değişecek ama genel kullanım amacı 15-35 gr olan şeyler olacak. Yarın bir kaç yerden fiyat isteyeceğim düşerlerse asıl almak istediğim Biomaster Spin HPC100 Fuji alconite 2,77 15-60 atarlı birşeye paraya kıyıp gireceğim. Fikirlerinizi dinliyorum...