Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kamıştaki Atar Değeri ve Kırılma Mukavemeti?

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında Musty61 tarafından paylaşıldı.

1. Musty61

Musty61 Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba,

Kamışlarla ilgili 2 şey sormak istiyorum;
    1) İnternette baktığım teleskobik veya surf kamışlarda bazılarında ağırlık sembolü kısmında 40-100 gr gibi ifade varken, bazı kamışlarda 225 gr gibi sadece tek bir ağırlık sayısı var. Bunların anlamı ve farkı nedir?

2) Kamışların üretici spesifikasyonlarına baktığım zaman verilen bilgiler sadece boy, atar değeri, ağırlığı gibi ifedeler. Benim merak ettiğim ise bir kamışın kırılmadan çekebileceği kuvvet ifadesi nerede belirtilir? Mesela 225 gr veya 40-100 gr gibi atar değeri gösterilen bir kamış ile en fazla kaç kg lık balık tutulunabilinir?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. İLKlüfER

İLKlüfER Aktif Üye

Merhaba,
    Öncelikle birinci sorunuzla alakali daha önce tek bir ağırlık ibaresi görmediğim için net bir cevap veremiyorum ama yüksek ihtimalle max.atabilecegi ağırlığı kastediyorlar,
    İkinci olarak kamislardaki 40-100,100-270...vb gibi atar aralığı (ülkemizdeki bir çok kamista maalesef doğru değil mubalaa ediyorlar) minimum ve maksimum atar araligini gösterir,
    Sayet doğru bir aralık ise(tecrubeyle ve ya teste tabi tutarak öğrenebilirsiniz) iki sayinin toplamini ikiye bölerek optimum atış gramini bulabilirsiniz mesela 40-100 ise en iyi performansı 70gr verir ve ya 100-270 ise en iyi performansi 185gr kursun ile saglarsiniz,
    Atar araligina bakarak kac kg balik yakalayabileceginizi kestiremezsiniz çünkü bu sayilar size kamisin atabilecegi kursun ile ilgili bilgi verir balık ile degil,
    Söyle ozetliyim 100-270 gr atar araligi olan bir surf tipi kamisla kaldıramayacağıniz baligi belki de 7-42gr atar araligi olan spin tipi kamisla kiyiya alabilirsiniz bu tamamen kamisin yapisi,karbon kalitesi ve ya sıklığı,güç noktası gibi degiskenlere dayanır,
    Nacizane bilgimle umarım destek olabilmisimdir,
    Rastgelsin

Musty61, pelipe35, Bledax ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  4. pelipe35

pelipe35 Üye

1 sorunuzla ilgili
    Kamışın ağırlık diye belirtilen özelliğin kamışın kaç g geldiğidir atar değeri tek verilmez atarı/aksiyonu kamış tipine göre 10-30 100-200 gibi farklı değerlerdir buda doğrudan kamışın kalitesini sağlamlığını göstermez
    İkinci sorunuz la ilgili
    Kamışlar farkklı av çeşitlerine göre sınıflandırılır örneğin spin kamışların çok hafif ve düşük atar/aksiyon a sahip surf kamışların ise yüksek aksiyon a sahip olması istenir (genellikle). Bir makina mühendisliği öğrencisi olarak önce şunu belirtmek isterimki her kamış kırılır kırılmaz bozulmaz bir malzeme henüz icad edilmedi. Balık hususuna gelirsek balığı yakaladıktan sonra kıyıya almak sadece kamışla alakalı değil misina ile de çok alakalıdır birde şu varki örneğin 10 kg lık bir ağırlığı kamışın kaldıramasada 10 kglık bir balığı çekebilir yani balığın ağırlığı kamışın aksiyonu ile ilişkili değil atabileceğin ağırlık(sahte,kurşun vb.,) ile ilgilidir
    Oyuzden kaliteli bir kamış ararken ölçütün aksiyonu olamaz aksiyon ancak senin yapacağın av stiline uygunluğunu ilgilendirir. Kaliteli bir kamış yada senin isteğin kırılmaz bir kamışsa gidip av malzemeleri satan bir dükkanda kendin deneyerek ( ve satıcıyı dinlemeyerek:) ) almanı tavsiye ederim

Musty61, coner ve İLKlüfER bunu beğendi.
  5. Engin79

Engin79 Aktif Üye

1- Sanırım şundan bahsediyorsunuz (fotodaki kamış 425 boy 250 gr atar)
    Burada tek rakam yazılmasının sebebi sadece "250 gramdan yukarı atma kardeşim kamışa zarar verirsin, kırılınca bizim markaya çamur atarsın, ama hafif kurşun olarak ne atarsan at, ona biz karışmıyoz" demektir.

kamis.jpg

2- Sanırım kamışın çekeceği ağırlık olarak da şu videodaki durum en yakın örnek.
    Fakat 10 kiloluk balığı denizden kamışla kaldırmayacağınız için, ve zaten 10 kiloluk balık 10 kiloluk sabit yükten çok daha fazla zorlayıcı olduğu için bu 10 kilo 20 kilo dalgası çok da fazla bir anlam taşımıyor kullanıcı için.
    Ha anca şöyle diyebiliriz, "her kamışta bu değer yazsa kamışlar arası sağlamlık konusunda bir karşılaştırma kriteri olabilir, o bakımdan güzel olur". Ama balıkta zaten şartlar epey farklı.

Edit:
    Bu arada profil fotoğrafınızda ışıldayan şey katana mı?
    Güzel görünüyor. :)

Son düzenleme: 17 Haziran 2017
    Musty61, coner ve İLKlüfER bunu beğendi.
  6. Musty61

Musty61 Yeni Üye

Arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ederim,
    1.png 2.png
    Yukarıdaki bilgileri Shimano'nun 2017 kataloğundan aldım, ikiside surf kamış. Birinde 60-100 gr atar değeri, diğerinde 100 gr. Yani bu iki farkı sormuştum. Buradan şunu mu anlamalıyız; birinde 60-100 gr arası ideal kurşun ağırlığımız, diğerinde ise 0-100 gr mı?

Diğer sorumun sebebi ise oltalarla bir çok geniş ağırlık aralığında balıklar tutulabiliniyor. Kırılmaz kamış aradığımdan değilde sadece merak ettiğim için sordum, sonuçta her kamışın bir kırılma mukavemeti değeri olmalı. Belkide bizim tuttuğumuz balıklar için çok gerekli bilgi değildir, o yüzden paylaşılmıyordur, bilemiyorum, merakımdan sordum sadece :)

Evet hocam profil fotoğrafımdaki gerçek bir katana :) Yoshindo Yoshihara'nın yaptığı bir kılıç. 13. kuşaktır katana yapıyorlar. Tokyoda oğlu (14. kuşak olarak o da katana yapıyor) bizi evinde ağırlamıştı, orada çekmiştim fotoğrafı. Benim için inanılmaz bir deneyimdi :)

coner bunu beğendi.
  7. coner

coner Daimi Üye

Çok güzel bir deneyim olmuş.
    Ben olsam Türkiyeye dönerken bir sürü jdm kamış,makina alırdım.:)

8. Musty61

Musty61 Yeni Üye

Eşref abi konunun cahili olunca ne alacağını bilemiyor insan :)

Son düzenleme: 18 Haziran 2017
    coner bunu beğendi.
  9. Musty61

Musty61 Yeni Üye

Bu iki aksiyon aralığını yorumlayabilecek var mı arkadaşlar, farkı nedir? Kamış almayı düşünüyorum, bu yüzden merak ediyorum

10. reelmaster

reelmaster Aktif Üye

Mustafa öncelikle ikinci kamış vengeance serisi için CW 0-100 değil. Kamışın aksiyon aldığı minimum ağırlık belirtilmemiş . Bu değer 40 gramda olabilir ,80 gramda ama sıfır değil. Belirtilen 100 gram ise tavsiye edilen maximum CW değeri. Özellikle bu ağırlıkla kullanımının uygun olduğu belirtilmiş. Ancak kamış belirtilen değerin %50 fazlasıyla yani 150 gramla belirli disiplinde test edilmiş .Bu test performans testi değil ,dayanıklılık testi ve bu seviyede sürekli kullanıma uygun değil.Diğer seride ise Nexave performans için 60 gram altını tavsiye etmezken ,Güvenlik içinse 100 gram üzerine çıkılmamasını belirtmiş. İki farklı seri ve bambaşka iki ürün. Atar aralıkları benzer olsada dayanımları ve karekterleri farklı. Biri hafifliği ile, diğeri mukavemetiyle önde.Biri daha duyarlı, diğeri daha dirençli. Sert havada ,beklemelide Vengeance -Sakin havada ,at çekte Nexave. Bana kalsa Nexave istavrit sopası, Vengeance yemli çinekop. Sahilde surf kamış niyetine ikisinide elime almam. Hele tele olunca hiçmi hiç elimi bile sürmem . O paralara manyak beach casterlar var hemde 3 parça.

Yabgu bunu beğendi.
  11. Musty61

Musty61 Yeni Üye

Akif abi yorum için çok sağol. Bu kamış mevzusuda çok derin, yüzlerce çeşit var ama birbirine çok yakın özellikte bir sürü kamış var.