Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kanal İstanbul..

Konu, 'Genel Konular' kısmında harbyteam tarafından paylaşıldı.

 1. harbyteam

  harbyteam Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1.245
  Beğeniler:
  1.225
  Şehir:
  istanbul
  Kanal İstanbul hakkında bir yazı. oldukça korkutucu ama mantıksız değil öngürüler bence..
  doğayla fazla oynamaya başladık sanki..

  ABD'de Columbia Üniversitesi'ne bağlı Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi'nden sismik-jeoloji uzmanı Profesör Leonardo Seeber; Marmara Denizi'ndeki Çınarcık fayının kırıldığı zaman çok büyük bir tsunami yaratacağını iddia etti. 17 Ağustos 1999 depreminden bu yana Marmara Denizi altındaki fay hatlarını araştıran Seeber, New York'ta Hürriyet'in sorularını yanıtladı.

  - Marmara Denizi'ndeki fay hatlarına ilginiz nasıl başladı?

  17 Ağustos depreminden sonra hemen Adapazarı, Gölcük'e gidip sismolojik araştırmalar için incelemelere başladık. İlk defa Marmara Denizi altında geçmişteki depremlerin nasıl oluştuğuna baktık. Turkish-American Marmara Multichannel (TAMAM) ekibi ile bin metre derinliğe bakarak son 1 milyon yılda neler olduğunu gördük. Marmara'nın derinliklerden uzun tüplerle kaya ve toprak parçalarını vakumlayıp çıkardık. Bölgede 1509 ve 1766'da deprem olduğunu biliyoruz.

  - Marmara'nın dibinde ne aradınız?

  Fay hatlarının geometrisini çıkardık. Özellikle Çınarcık fayını yakından inceledik. Çınarcık fay hattının İstanbul kıyılarına sadece 10 km mesafede olduğunu tespit ettik. Eskiden bu hattın 20 km mesafede olduğu düşünülüyordu.

  - Çınarcık fayı kırılırsa felaket olur mu?

  Çınarcık fayının üst diliminin İstanbul'a doğru kaydığını, tek parçalı bir kırılma olduğunda da gerilim birikme ve boşalma hızlarına bağlı olarak önemli bir deprem olacağını biliyoruz. 30 km uzunluğundaki Çınarcık fayının hareketlerinin vertikal olması, üst dilimindeki kırılma durumunda dev bir tsunami yaratacağını gösteriyor. Bu sadece İstanbul değil, tüm Marmara sahilleri için felaket olur. İstanbul'un geçmişinde tsunami olduğuna dair çok sayıda veri var.

  - İstanbul depremi için tarih verebiliyor musunuz?

  Bu benim işim değil. Ancak, bazı araştırmacıların 20 yıl içinde büyük bir depremin olacağı ve en az 50 bin kişinin ölebileceği tahminleri hiç abartılı değil. Bizim verilerimiz de bu fayın er ya da geç kırılacağını gösteriyor.

  - Marmaray ve buradan geçen trenler fay hattını tetikler mi?

  Marmaray depremi tetiklemez. Etkisi olması için kilometrelerce genişlikte ve yüzlerce metre derinlikte toprağı yerinden oynatmak gerekir. Marmaray, fay hattına 10 km. mesafede, fayın derinliği ise 15-20 kilometre arasında. Marmaray'ın bu fay hattına tetikleyici etkisi olmaz.

  Kanal İstanbul olumsuz etki yapar mı?

  Kanal İstanbul, mutlaka sorunlar çıkaracaktır. Marmara Denizi'nin ekoloji dengesi elbette bozulur. Ama doğa daima kendi dengesini bulur. İnsanlar ve ekonomi olumsuz etkilenir. Kanalın inşa edileceği bölgenin derinliklerinde önemli su rezervleri var. Birileri mutlaka kanalın olası etkilerini bilimsel tekniklerle araştırmalı. Boğaz'da suyun akış hızı azalacaktır. Boğaz'ın eko sistemi, hatta rengi bile değişir. Balık türlerinde de değişiklikler olacaktır.

  - İnsanlar depremi tetikleyebilir mi?

  Kesinlikle tetiklerler. Eğer bölgede büyük çapta yapılanmalar ve değişiklikler yapılırsa bunun fay hattına olumsuz etkileri olacaktır.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. İsak

  İsak Aktif Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  4 Ekim 2011
  Mesajlar:
  754
  Beğeniler:
  149
  Şehir:
  İstinye / İstanbul
  rant istanbul projesi
   
 4. budun

  budun Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  11 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  301
  Beğeniler:
  195
  Şehir:
  istanbul
  Boğaz trafiği kanal'a kaydırılacak.bence olumlu. sürekli boğazdan geçen gemiler büyük bir tehdit oluşturuyor.artı panama ve süveyş kanalı gibi geçişler ücretli olacak. beleş geçiş olmayacak. fay hattını etkiler mi onu bilmem .ama amerikalı bir vatandaş kanalı yapmayın demrem olur haa diyorsa ona sadece hadi git işine derim.
   
  L!nKwow ve sessizdenizci bunu beğendi.
 5. İsak

  İsak Aktif Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  4 Ekim 2011
  Mesajlar:
  754
  Beğeniler:
  149
  Şehir:
  İstinye / İstanbul
  Boğaz trafiği rant istanbula kaydırılabilecek mi, eminmisin?
  Her ne kadar Montrö anlaşmasının süresi 1956 da bitmiş olsa da , Türkiye halen boğaz geçişlerinden para alamıyor ve kılavuz mecburiyeti koyamıyor.
   
  kgndz bunu beğendi.
 6. senihcan

  senihcan Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.597
  Beğeniler:
  1.782
  Şehir:
  İstanbul
  Bir projeye sadece ekonomik olarak bakamazsınız. Türkiyenin ben kanal istanbulu açtım gemi trafiğini buraya kaydıracam artık buradan geçin deme gibi bir hakkı yok. Boğazdan bütün 3. ülkeler ticari gemileri para verme zorunluluğu yokken niye kanal istanbulu kullansın. Kısaca bu kanaldan geçecen bide para verecen deme gibi bir lüksümüz yok. 2. aşama işin ekolojik yansımaları kaç tane makale yayınlandı bu kanal ekolojik dengeleri alt üst edecek sadece marmara değil karadeniz , akdeniz ve egenin de doğal dengesini bozacaktır diye. Marmara denizi ege akdeniz ve karadeniz suyunun geçiş noktasıdır marmara denizinde her 3 denizin suyu da birbirine karışmadan hareket eder ve devir daimini sürdürür. Duyarsınız ya hep boğüazda üstü ayrı akıntı ortası ayrı akıntı dibi ayrı akıntı diye. Siz gidip cort diye koca bir kanal açarsanız o denizdeki denge bozulur balık ve bitki yaşamı olumsuz etkilenir belki yok olur. 3. köprü çalışmasındada bilimsel araştırma yaptık diyip ağaç kesimi ve çalışmaya başladılar 1 ay sonra pardon yanlış yerikesip biçmişiz özür dileriz dediler. Unutmayın ki bugün 3. köprü güzargahındaki çalışmaların ordan yaban domuzu çocuklarıyla birlikte boğazdan karşıya geçti . Doğadaki hangi canlı bu denli bir riski alır bunu düşünmek ve doğada yaptığımız tahribatı farketmek zorundayız. Bu işin partisi ideolojisi falan yok kendi ellerimizle zaten şu güzelim anadoluyu katletmişiz ve devam ediyoruz. Tam boğazda canlı hayatı yeniden yeşeriyor derken bütün denizlerimizi etkileyecek bir katliam niye birileri rant sağlasın cebine para girsin zenginliğine zenginlik katsın diye ilerde torunlarımıza onlar para için kesti yok etti kanal açtı dediğimizde torunumuz bize sormayacakmı ee sen ne yapıyordun armutmu topluyordun dede diye hı ozaman yüzünüz kızarmazsa ben bir şey diyemem.
   
  kgndz bunu beğendi.
 7. budun

  budun Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  11 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  301
  Beğeniler:
  195
  Şehir:
  istanbul
  Senih Can eleştirin için teşekkür ederim.İşin siyasi boyutunda değilim. Ben böyle gazetelere sipariş haber verip aklınızı başınıza toplayın mantığına karşıyım. 3 köprü için kesilen ağaçlar olacak mecburen ama yanlış yerden kesmişiz tabiki olmaz :(

  Boğaz geçişlerinde Türkiye değilde bir Amerika veya bir avrupa ülkesi olsaydı 1936 dan beri inan beleş geçişleri durdururdu.:)
   
  L!nKwow bunu beğendi.
 8. senihcan

  senihcan Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.597
  Beğeniler:
  1.782
  Şehir:
  İstanbul
  İşte durdurabilirdi ama biz Amerika veya İngiltere değiliz. 3. köprü olayına ben tamamen karşıyım istanbulun son ormanları resmen talan edildi işin en önemli boyutu aslında yolda değil daha önce FSM Boğaziçi köprüsü yapılırkende aynı şey oldu köprünün yapıldığı güzergahta yapılaşma başlayacak ve doğa talan edilecek yine son ormanların olduğu yere 3. havalimanıda yapılacak başbakan bizzat söyledi 3 milyon kişilik yeni yerleşim yeri yapılacak bu resmen bir doğa katliamı demek. 3. köprü veya bunun gibi projeler trafiği rahatlatmaya yetermi diye sorarsanız imkanı yok yetmez resmi 12 resmi olmayan en az 16 milyon insan var istanbulda resmi istanbula kayıtlı araç sayısı 2.3 milyon. Çözümü ne derseniz diğer illerdede yaşanabilirlik oranını arttırmak çeşitli yatırım ve teşvikle fabrikalarımızı bütün türkiyeye yaymak. Evet bu zamana kadar doğuda iş sorunu var terör var deniliyordu ama bundan 50 sene önce sanayinin başkanti Adanada Şırnaktan sonra ikinci sırada %25 işsizlik varsa bunda bir sorun vardır. Ben yazılımcıyım , yazılım ilanı baktığımda istanbulda en az 500 ilan çıkıyor 50 tane ankarada başka illerde 1,2 . Aynı durum bütün sektörler için geçerli. Doğu ve güney illerimiz İran ırak suriye ve diğer ortadoğu ülkeleriyle ihracat gerçekleştiriyordu şimdi hepsiyle aramız bozuk sırf Suriyeden ticaret kaybı en az 5 milyar dolar. Çözüm sadece yol yapalım kanal yapalım diyerek çözülecek cinsten değil . Finans merkezi yapacaz diye merkez bankası dahil bütün bankaların merkezleride istanbula ataşehir çekiliyor. En az ilk etapta 200000 insan gelecek en az 50000 bin araç daha istanbul trafiğine girecek. Başka ülkeler parasız boğazdan geçerkende diyecez ki kanal istanbul projesini yapacaz gemiden para alacaz , sen boğaz geçişini yasaklayamazken (birde parasız geçiyor adamlar) tamamen masumca orda sadece kanal olacak diyip milyar dolar yatırım yapmak bana hiç masum gelmiyor. Bugün kızılayda biri yürürken yol çöküpte kişinin cesedi 5 km ilerde bulunuyorsa insana verdiğimiz değer belliyken bilimsel çalışmalar yaptık onun izinde bu projeyi yapacaz demek bana tamamen insanları uyutma onlar uyurkende birilerinin cebini doldurma projesinden başka hiçbirşey gelmiyor aklıma.
   
 9. duzensiz

  duzensiz Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.066
  Beğeniler:
  26
  koca köprünün güzargahını tutturamayanlar kanal açacak, nükleer santral kuracak. vay halimize.
   
 10. hızır şeref gültekin

  hızır şeref gültekin Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.985
  Beğeniler:
  370
  Şehir:
  rize
  bence 2, bir boğaz keyifli olurdu :)
  altında beton yoksa tabii :) etrafında oraları mağfetmeyecek yerleşim yeri olmayacaksa harika bir olta balıkçılığı yapılır
  sanırım bu yeni istanbul ( yada adı her neyse ) projesinin zaten depremlere olası yakınlıktan toplu ölümleri eski virane yapıları ortadan kaldırıp şehri yenilendirmek ti yerleşimi geniş alana yayıp daha organize bir istanbul du bence mantık güzel de ! yapılabilecek mi ? doğayı şehrin içine yerleştirebilmek ne kadar başarılı olacak örnek ingilterede tilkiler sokak köpeklerinden fazla hatta geyiklerin çiftleşme zamanı yerleşim yerlerinde hatta evlerde bile görüyorlar :) öyle altı oran havuzlu yapay denizli gökdelenler değil çözüm asıl çözüm gerçekten doğa ile uyum sağlayabilmek kardeşim daha denizindeki balığını bilmiyorsun kaç çeşit balığın var ticari tezgahtan başkasından haberin yok nasıl yuaşar neyle gelişir haberin yok senin neyine kanal açmak ta yerleşim kurmak deniz kenarına
  HADİ GİT İŞİNE
   
 11. harbyteam

  harbyteam Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1.245
  Beğeniler:
  1.225
  Şehir:
  istanbul
  Bence haber ufak bir uyarı mahiyetinde.tüm içeriği ile..
  Zaten bilimsel tekniklerle araştırılmalı demiş arkadaş :)
  Oldu bittiye getirelecek bir proje değil,olmamalı..
  Ticari kazanç sağlayabileceğimiz bir çok alternatif var bence de..