Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kano ile jigging - spinning - lrf

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında arrow tarafından paylaşıldı.

1. arrow

arrow Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba,aranıza yeni katıldım.daha öncesinde çokça takip etsem de kayıt için kısmet bugüneymiş :)

Sizlere bir kaç sorum olacak, tecrübelerinizi önerilerinizi paylaşırsanız çok mutlu olacağım.İş sebebiyle antalyaya yerleşiyorum.Uzun zamandır spin ile avlanıyordum. yazın da orta seviye bir lrf takımı kurdum.Şimdi ise kano ile balık avına merak sardım. Kanomu sipariş ettim.Amacım kano ile güvenle açılabildiğim derinliklerde jigging-spinning ile avlanmak.Şimdi ekipmanımı sizlerle paylaşayım:

Makineler:
    Okuma Ceymar C-55
    Shimano Catana 2500
    Shimano Catana 1000
    + Başlarken aldığım bir Ultimate Radius 4000 diye bir makina,nette bulamadım detayları.

Kamışlar:
    Mitchell Avocet 240cm 20-40gr
    Shakespeare Ugly Stik Lite 210 cm 18-50 gr
    Shimano Alivio DX 210 cm 2-10 gr

Sorularım :)

1.Jigging için kaç gr jigler kullanabilirim kano ile açılacağımı düşündüğünüzde?
    2.Jigging için elimdeki spin makinesi olan Okuma Ceymar C-55 yerine jigginge uygun makine almam gerekli midir? Varsa önerileriniz hangi makineler olur?
    3. Hem kıyı hem açıkta avlanabileceğimi düşünürsek kıyıda jigging yaparsam kamışlar uygun mudur? 4.Açıkta ağır jigler kullanmam gerekir mi ve de uygun olur mu kanoyu düşünürsek, 100-200gr gibi?Gerekir ise hangi kamışları önerirsiniz?
    5.LRF'de alivio dx + catana 2500'ü kullanmayı düşünüyorum.Daha çok silikon yem tercih edeceğim ancak baby jiglerde yetersiz kalır mıyım? Şu ucu dolgulu muhabbetini düşünerek soruyorum.Varsa kamış önerisi,vermekten çekinmeyin,çünkü parçaların birleşim yeri hafif çatlak idareten kullanıyorum :)
    6.Okuma Ceymar + Ugly Stik sana hem spinde hem jiggingde yeter der misiniz?

Evet arkadaşlar,biliyorum çok detaylı sordum ancak günlerdir "öyle mi yapsam böyle mi yapsam,şunu mu alsam,e bunu da aldık filan o nolcak" diyerek konu konuyu açıyor beynimde.Yardımlarınızı bekliyorum

Mart sonu Akdeniz Üni. Fizik tedavi ve rehab. anabilim dalında asistan doktor olarak başlıyorum.Antalya'da olan varsa tanışmak da isterim :)

zaad, NRT75, stratejist ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. umooth

umooth Aktif Üye

Erkan merhaba,
    Öncelikle hoşgeldin. Nacizane fikrimi söylemek istiyorum. Kamışların jiggin için uygun değil. Ceymar makine belki idare eder ama o da zayıf kalır. Tavsiyem jigging'e uygun bir takım edinmen. Ama şöyle de bir durum var. Kano ile ne kadar açılabilirsin ki? Tehlikeli olmaz mı? Çok derin kıyılarda jigging yapabilirsin belki, öyle kıyılar mevcut mu? Çünkü jigging deplasmanı derinlik ister minimum 40m-50m de avlanman gerekir. ve mutlaka bir balıkbulucun olması gerekir ki kayaları ve derinliği görebilesin. Bu derinlikte kullanacağın jigler minimum 80gr olmalıdır. yoksa akıntıyla uçup giderler dibi göremezsin.
    Dolayısıyla minimum 80-120gr lık bir kamış alman lazım ki ideali 160-220gr arasıdır. Makine olarakta yine drag gücü kuvvetli bir makina ve ip misina almalısın.

Hamdi bunu beğendi.
  4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

5. ADİL AYKOL

ADİL AYKOL Aktif Üye

Aramıza hoşgeldiniz

6. arrow

arrow Yeni Üye

açılma konusunda tereddütlerim var ancak sakin havalarda yeterli derinliği bulurum diye düşünüyorum yanılıyor da olabilirim :) çünkü bir çok videoda jigging yapılabilecek derinlikte avlanan var.tabi antalya kıyısı nasıl bilmiyorum.

7. arrow

arrow Yeni Üye

aynen bendim hocam :)

Hamdi bunu beğendi.
  8. arrow

arrow Yeni Üye

teşekkür ederim :)

9. Levreko

Levreko Aktif Üye

Düşünsenize kano ile jig yapıyorsunuz şansa 20-30 kiloluk bir akya, sinarit yada girida geliyor sonra elinizde olta kanoyu sürükleyip gidiyor kızak çeken köpekler gibi olur aynı :) :) diğer balıkçılar şaşkınlıkla bakarlar bu lan ne oluyor diye :) :)

behnam, Ensar49, Arist34 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Söylediğim takım senin için uygundur ;)

11. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Sevgili Erkan,
    Ben Kano ile bir kaç yıldır balık tutuyorum. Bu yaz kanoyu, hafif jigging ve spinning e uygun olarak tasarlayacağım (kamış yuvası, buzluk vs.). Sorduğun konulara verilecek cevaplarım var. Fakat yazmak uzun olur. İstersen özelden telefonumu verebilirim. Ben Isparta SDÜ de öğretim üyesiyim. Tek başına kano ile denize açılmak ve balık tutmak biraz tehlikeli. İki üç kişilik bir ekip hem eğlenceli hem de güvenli olacaktır. Bu sebeple, bir kano ekibi kurmak en öncelikli amaçlarımdan birisi.

arrow bunu beğendi.