Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kara kış dondurucu soğuk ve kağıt toplayan insan

Konu, 'Genel Konular' kısmında melikşah tarafından paylaşıldı.

1. melikşah

melikşah Aktif Üye

Bu gün sabah saatlerinde pencere heyecanlı bir şekilde yaklaşıp perdeyi hafiften aralamak istedim, çocukluğumda ki o ilk kar yağışını izleyebilmek gibi.
    Yerler kuru fakat hava bayağı bulutluydu kahvaltı muhabbeti ve iç ferahlatıcı haberlere göz atayım derken çoktan öğlen olmuş cama vuran tipi şeklindeki kar tanelerinin sesini anca fark etmiştim.
    Gayrı ihtiyari hanıma seslendim''bu gün balık havası var ama balığa gitme havası değil,balık pazarından alınan Karadeniz in kuru fasulyesi hamsi havası'' dedim.
    Hiç üşenmeden sıkıca giyinip balık pazarının yolunu tutmak üzere evden dışarı çıktım.
    Hava bayağı rüzgarlı ve dondurucu bir soğuk, tipi şeklinde yağan kar yüzüme gözüme darbeler indiriyordu.
    Biraz yürüdükten sonra bir şey gözüme takıldı, o dondurucu soğukta hatta göz gözü görmeyen tipinin ortasında bir çöp konteynerinin içinden bir şeyler almaya çalışan ve üstünde kapşonlu sweatshirt bulunan bir genci fark ettim.
    Yaklaşık ön üç on dört yaşlarında bir gençti,ellerinin ve vücudunun tir tir titrediğini fark ettim.
    Ben kolay kolay ne bir dilenciye nede başka bir şahısa acımam(bu tür istisnalar hariç) çünkü Allah ve Dini bir araç olarak kullanıp çeşitli duygu sömürüsü işlere girip insanların duygularını sömürenlere çok şahit olduğum için.
    Gerçekten ihtiyacı olan ve olmayan insanları ayırt etmek çok zor hale geldi.
    Neyse konumuza dönersek bu olay beni derinden üzdü ve derhal eve geri dönerek çok seyrek giydiğim yada hiç giymediğim mont ve yağmurluğumu kapıp doğru o genç kardeşimin gittiği istikamete yöneldim.
    Ve buldum o aslan parçasını,üşümüş olduğu halde bana bakarken ve benimle konuşurken titrediği halde giysileri almak istemedi.
    Bir an düşündüm, bu başka bir taktik mi diye hani para olsa daha iyi olur gibisinden.
    Ama böyle düşündüğüm için zaten ben kendimden utandım o anda, genç gitmek istedi ben ısrar ettim ve sonunda karşılıklı tebessüm ile yollarımızı ayırdık.
    Bu olaydan kastım kış günü tabi ki hayvanları düşünelim kedileri,köpekleri ve kuşları ama en azından
    benim şahit olduğum gibi bir durum ile karşılaşırsanız benim yaptığım gibi yada sizin yönteminiz ile
    bu tür genç yada yaşlılara yardım edelim.
    Allah herkesin kalbine göre yaşamak nasip etsin arkadaşlar.

Ekli Dosyalar:

• 77.JPG
      77.JPG
      Boyut:
      48,3 KB
      Okunma:
      58
    • 6_d.jpg
      6_d.jpg
      Boyut:
      35,7 KB
      Okunma:
      55
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hakandaspinar

hakandaspinar Aktif Üye

Abi bu durumlarda bende malesef vicdan olarak rahatsızda olsam da dilencilere para vermiyorum ama kalem,mendil, çikolata vs satan özürlü,ihtiyar vb muhtaç olduğu aşikar kişilerden alışveriş şeklinde destek olma amaçlı katkıda bulunuyorum. Birde çocuk olması üzüyor ama sonuçta hırsızlık yapmaya yönelmemesi için müzik aleti çalan veya çalmaya çalışanlara destek oluyorum. Lütfen bunlar dışında dilenen özellikle çocuk lara para vermeyelim yoksa bunlar üzerinden insanlarin kanlarini emen vampir (demek hayvana haksızlık ama) lere yol gösterici katkıda bulunmayalim.

enginson ve Erol 61 bunu beğendi.
  4. melikşah

melikşah Aktif Üye

Mesajına geç cevap verdiğim için kusura bakma kardeşim:)sende haklısın kime inanacağımızı kime güveneceğimizi şaşırdık artık maalesef.
    Son zamanlarda haber manşetlerine konu olan ,parası ve egosu olmadığı halde torbasına dolduracağı kağıtların hayali ile yaşamaya çalışan bir
    İnsanımıza yer veriliyor

'Bugün benim doğum günüm' demişti... - Milliyet.com.tr
    En azından biraz vicdan muhasebesi her şey:)

oktay16 ve enginson bunu beğendi.
  5. mctymn

mctymn Aktif Üye

Allah kabul etsin.
    Zaman zaman hatta sıkça kafamızı kaldırıp gerçek ihtiyaç sahiplerini bulup yardımcı olmak gerekiyor.
    Alan içinde veren içinde fayda var.

6. Önder Kanığ

Önder Kanığ Moderatör Yönetici

Sevgili Erkan;
    Bu sosyal mesaj niteliğindeki paylaşımın için teşekkür ederim.
    Veren el,alan elden üstündür,Allah herkese veren elden olmayı nasip etsin.
    İyi forumlar

oktay16, avsen ve trkc bunu beğendi.
  7. enginson

enginson Daimi Üye

Ben böyle kağıt toplayan arkadaşlara denk geldiğimde genelde yardımcı olmak istiyorum. son zamanlar biraz kilo aldım. bir kaç tane artık giyemediğim mont kaban türü şeyler vardı hanımın da vardı topladık hepsini dedim arabaya koyalım ilk gördüğümüz ihtiyaç sahibine veririz. eskiden eskilerimi hep bizim köyün derneğine verirdik. ben Elazığ lıyım bizim memlekette ihtiyaç sahiplerine giderdi. kağıt toplarken gördüğümüz bir gence verdik, o anki sevincini gözlerinde gördüm. çok duygulandım.
    ben dilenciye hiç acımam ama böyle insanlara üzülüyorum. bir keresinde de çö konteynırının yanında bir kadın gördük eşimle, kadın yere oturmuş kucağında bir bebek bir de 3 yaşlarında bir çocuk yerde tavuk yiyorlar çok üzüldüm başta dilenci sandım ya da Suriyeli herhalde dedim ki onarın da haline çok üzülüyorum. yanından geçerken dayanamadım geri döndüm para vermek istedim almadı lütfen kardeşim dedim abi ben dilenci değilim gelen geçen para veriyor istemiyorum dedi ağladı o kadar kötü hissettim ki kendimi o gece uyuyamadım. konuşması gayet düzgündü, kimbilir ne derdi vardı eşi belkide sokağa atmıştı çok üzüldüm.
    ben evde çöpleri ayırıyorum kağıtları ayrı bir torbaya koyarız biz plastik şişeleri ayrı, cam şişeleri ayrı. o şeilde çöpe atarkende kağıtları konteynırın içine değil kenarına koyarım hatta bu yüzden kavga etmişliğimde var bazı laf anlatılamaz insanlarla ,neden içine atmıyorsun diye. şişeleri cam şişeler için yapılan geri dönüşüm yerlerine atarım. hepimiz bu derece duyarlı olabilirsek belki sayemizde birilerine katkıda bulabiliriz diye düşünüyorum.

8. GOKHAN AKSOY

GOKHAN AKSOY Daimi Üye

Malesef ülkemizin acı gerçeği bu bende lokantada otururken bi kagit toplayan adam vardı kağıt toplama arabasıyla lokantanın karşısından geçiyordu adam tahmini 35 yaşlarında idi yanında kızı vardı 12 felan yaşlarında lokantayi göstererek baba açım diyordu babası kızım param yok diyordu o kadar kötü oldum ki biran kendi çocuğum aklıma geldi acaba dedim benim çocuğum o şekilde olsa bir baba için ne kadar zor Allah yardımcıları olsun ve hali vakti yerinde olupta onlara yardım etmeyene de Allah vicdan versin çünkü bizim paramızla fakirin hakkı var

oktay16 ve avsen bunu beğendi.
  9. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Kullanmadığımız işe yarar her şey zaten verilmeli, belki başka birinin inanılmaz işine yarayacak. Evde atıl durumda bekletmek de bir hastalık artık..

oktay16, avsen ve enginson bunu beğendi.