Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karadeniz Ve Marmara Denizinde Nesli Tükenen Balıklar

Konu, 'Genel Konular' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

 1. nuri deniz

  nuri deniz Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  28
  [​IMG]


  Denizlerimizde, bilhassa Marmara ve Karadeniz de 25 yıl öncesine kadar çeşitleri bol olan ( 50 tür) balıklar ve kabuklu canlılar bulunmaktaydı. ( Bunlar; Tekir, Barbun , İstavrit , Kıraça, İspari, İlarya, İzmarit, Kalkan, Karagöz, Kaya balığı, Sinarit, Palamut, Torik, Zindandelen, Altıparmak, Lüfer, Kofana, Çinakop, Kefaller, Levrek, Hamsi, Gümüş , Çaça, Sardalye, Dilbalığı, Mezgit, Orkinos, Yunus, Mersin, Kılıç, Gelincik, Minakop, Zargana, Tirsi, Eşkina, Vatoz, Köpek balığı, Karadeniz Alabalığı, Dülger, Uskumru, Kolyoz , Karides, Istakoz, Pavurya, İstiridye, Midye, Kalamar, Kupes, Kötek balığı )
  Bunların çoğu göç balığı olmasına rağmen ( Istakoz, Pavurya, Kırlangıç, Karides gibi) canlılar da Marmara Denizi’nde yumurtalarını bırakırlar ve nesillerinin devamını sağlarlardı.
  Zamanımıza gelindiğinde ise bu balık türlerinin çoğu azalmış hatta bazıları yok olmuş ve kalanları da nesillerinin devamı için Karadeniz’imizi ve Marmara Denizi’ni terk etmek zorunda kalmışlardır.
  Ortalama olarak 7.000.000 kişinin geçim kaynağının oluşturan ve dolayısıyla büyük bir gelir ve geçim kaynağı olan denizlerimiz giderek balıksızlıktan adeta bir çöl halini almıştır.
  Denizlerimizdeki balıkların bu hale gelmesinde bilinçsizce , acımasızca avlanma ve günü kurtarma yatmaktadır.
  Ayrıca balıkçı gemilerinde kullanılan son teknolojik elektronik cihazlarında ( Sonar ve dikey balık bulucu cihazları) payı da çok yüksektir.
  Bu noktadan hareketle şu anda Karadeniz’imizde hayatta kalan son balık nesillerini ve nesli tükenenleri aşağıda bilgilerinize sunuyorum.
  Hayatta kalmaya çalışan türler:
  1- Palamut 2- İstavrit 3- Lüfer, Çinakop 4- Hamsi 5- Çaça 6- Sardalye 7- Yunuslar 8- Yavru Mezgit 9- Yavru Tekir 10- Kefal 11- Levrek 12- İlarya 13- Karides 14- Köpek balıkları 15- Vatoz 16- Kıraça
  Yok olan türler :
  1- Kalkan 2-Zindandelen 3-Kofana 4-Mersin 5-Kılıç 6-Uskumru 7-Kolyoz 8-Taş balığı(Karagöz) 9-Pavurya 10- Gelincik 11-İzmarit 12-Kaya balığı 13-Orkinos 14-Karadeniz alabalığı 15-Dil balığı 16-Eşkina 17- Kötek balığı 18-Tirsi 19-Zargana 20-Minakop 21-Kupez 22- Kalamar 23- Midye 24-Istakoz 25- Altıparmak 26-İstiridye 27- Kupes
  kaynak: nurideniz
   
  çamlıbahçedenahmet bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. turna

  turna Aktif Üye

  Yaş:
  69
  Kayıt:
  24 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  201
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  Ankara
  Bilinçsiz avlanmanın sonu budur.
   
 4. çamlıbahçedenahmet

  çamlıbahçedenahmet Daimi Üye

  Yaş:
  52
  Kayıt:
  19 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.950
  Beğeniler:
  1.975
  Şehir:
  istanbul - bebek çamlıbahçe
  ah diyorum ah çocuklarıma bunu nasıl açıklayacağım en son üç sene evvel kanal izmariti tutup yemiştik ailece ,
  kızım arada soruyor o kenarlarında mor benekleri olan balıktan tut getir baba diye , hep mevsimi gelmedi daha kızım diyorum 3 sezondur!!
  midyeci denilen tayfa kazıdı denizi,parçalanmış ağlar ve milyon metre kopuk misine,her türlü çer çöp valiz araba lastiği akü, küvet klozet,kulak temizleyici ,afedersiniz bolca condom !!
  ve.ve.ve gelinen nokta anlatsana çocuklarına
  bunca balık türü gözünün önünde teker ,teker masallara karışırken..
   
  Rapalacı bunu beğendi.
 5. nuri deniz

  nuri deniz Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  28
  Maalesef değerli arkadaşım, son durumlarımız çok vahim gibi görünüyor...İnşallah yeni yasalarla gerektiği gibi denizlerimiz denetlenir de mevcut balıklarımız nesillerini devam ettirebilirler....
   
 6. nuri deniz

  nuri deniz Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  28
  Aynen katılıyorum...Maalesef gerçek bu....
   
 7. scorpion26

  scorpion26 Daimi Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  24 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.535
  Beğeniler:
  800
  Şehir:
  İstanbul
  Bence şu an en önemli olan kısım şu an ve bundan sonra ne yapılacağıdır. Bir şekilde olan olmuş. Kirletmişiz. Ama bundan sonra olmaması durumun daha kötüye gitmemesi ve hatta geri getirilebilmesi için nele yapılacağıdır. Bence yapılabilecek çok şey var. Ama bu avlanabilir balık limitlerini açıklayıp denetimsiz birakma ya da arada 3-5 balıkçıya ceza yazmaktan ibaret olucak ise işimiz zor. Korkarım ileride çocuklarımıza torunlarımıza göstericek istavriti bile bulamayız. Madem başlık açılmış. Herkes aklına gelen öneri maddelerini bu başlık altında sıralasın. Sizce durumun daha kötüye gitmemesi için neler yapılabilir. Ben aklıma gelenleri sıralıyayım.

  1- Sonuçta yakalanan balık satılıyor, bütün tekneler yakaladıkları avı onaylatıp öyle teslim etmeli. Boy limitine uymayanlara ciddi yaptırımlar cezalar uygulanmalı. Tabi toleranslar olabilir tek tek ölçüp denizden çıkarcak halleri yok ama kıraca kadar lüfer bebelerinide tonlarca tutmamalılar.

  2- Avın tamamen yasak olduğu bölgeler koridorlar oluşturulmalı.

  3- Bazı balık türlerine tüm yılı kapsayan yasaklar uygulanmalı.

  4- Her bölgede düzenli su kalitesi ölçümleri yapılmalı, gerekli kriterleri sağlamayan yerlerde problemin ne olduğu ile ilgili araştırma yapılmalı.

  5- Tatlı suda olduğu gibi balıklandırma çalışmaları yapılabilir. Kalkan, levrek, çipura gibi balıklarda çok rahat uygulanabilir diye düşünüyorum.

  6- Nesli bir bölgede tükenmiş balıkların başka bölgeneden alınan balıklarla aşılanması yapılabilir.

  7- Yapay resif çalışmaları yapılabilir.

  8- Sorun çıkaran istilacı türler ile alakalı çalışmalar yapılmalı

  Bunlar şimdilik aklıma gelenler. Maddeler rahatlıkla çoğaltılabilir.
   
 8. HastaRuH

  HastaRuH Daimi Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2013
  Mesajlar:
  1.067
  Beğeniler:
  395
  Şehir:
  Tekirdağ

  Aynen katılıyorum çok güzel yazmışsınız.

  Ve yasalar daha ağır yaptırımlı olmalı. Ticariler için 6 aydan başlayan hapis amatörler için de 1000 tl den başlayan para cezası olsun


  Tapatalk aracılığı ile gönderildi
   
 9. KIRMIZI BENEK

  KIRMIZI BENEK Aktif Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  22 Mart 2012
  Mesajlar:
  248
  Beğeniler:
  290
  Şehir:
  istanbul
  gerçekten ahh:( o çamlıbahçede ne izmaritler çıkardı şimdi ise eser yok ahmet abi sen daha iyi bilirsin tabi yasca benden buyuksün
   
 10. senihcan

  senihcan Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.593
  Beğeniler:
  1.766
  Şehir:
  İstanbul
  Balkçılıkta çok güzel bir slogan var aslında her şeyi özetleyen. Küçük balık yoksa büyük balıkta yok. Dünyada denizcilikte çok gelmişmiş olan Norveç İngiltere İtalya gibi ülkelerin toplam gırgır trol gemisinden çok daha fazlasına sahibiz. Geçen Çanakkalede limana gelen yaklaşık 40 kişilik müretabatı olan istanbul bandıralı gırgır gemisini görünce zaten bir şok olmuştum.
  Bu tür gemilere sınırlama getirilmeli devlet bu gemi sahiplerinin gemilerine el koyup açık deniz balık çiftliklerine yönlendirmeli iye düşünüyorum. Bence yapılması gereken en önemli şey en az 5 yıl bu tarz avlanmaların yasaklanması ve çalışanlarının ve halkın madur edilmemesi için deniz balık çiftliklerine yönlendirme.
  Diğer konu kıyılarımız ve denizekarışan atık sular . Ülkede hala bir sürü atık su artıma tesisi var ama çalıştırılmıyor. Giderleri belediyeye fazla geliyor gibi bahanelerle milyonlarca insaın atıkları denizlere boşaltılıyor bunun kesinlikle engellenmesi lazım.
  Bütün sahil şeritlerine avyapılan yerlere denize yakın yerlere 1er metre arayla çöp konteynerları koyulmalı ve çöplerini yere denize atanlara etkileyici ceza yaptırımları yapılmalı. Mesela galatada çöp kutusu yok birde belediye gece bütün çöpleri denize doğru tazikli suyla gönderiyor bütün çöpler denizde.
  Küçük balıkların kıyılarda üremeleri büyük popilasyonlara ulaşmaları sağlanmalı ve avı olta zıpkın vb her türlü yöntemle yakalanması yakalnırsa bırakılması ağır para cezalarıyla sağlanması. Örneğin Amerikada büyük mendirekler var balık tutmak için ve her yerde tutulması yasak balık ve tutulması gereken uzunluk ve ceza limitleri yazıyor. Her yarımsaatte bir görevliler gezip kontrol yapıyor. En düşük ceza 800 dolardı 2000 yılında. Eğer küçük balık popilasyonu artarsa göçmen olan büyük balıklarda göçmek yerine buralarda avlanacaktır. Bunun en yakın örneğini Mersinde gördüm. Her türlü ağ atmanın yasak olduğu bir sahil şeridinde 6 aydır oraya yerleşmiş bir lüfer sürüsü bol olan küçük balıkla yemlenmeye giriyor. Ben 3 ay önce gittiğimde lüfer tutuyolardı atçekle şuan 2, 2buçuk kiloluk dişliler geliyormuş .
   
 11. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.863
  Beğeniler:
  6.784
  Şehir:
  İstanbul
  Biz kurtarmak için cin fikirler üretirken devletin bu işlerden sorumlu patates soğan pardon tarım bakanlığı gırgırların yakaladığı küçük balıkların oranını toplam yakalananın %15 ine artırdı. Geçen sene ve bu sezon başında bu oran %5 ti.. Herhangi bir yerde gördüğünüz her küçük balık bu %15ten sayılacağı için ceza zaten hayal.. Hoş %5 ken ne kadar ceza kesildiği de tartışılır ya..
  Gırgırlar, troller, katliamcı amatörler, belgesiz ve yasadışı olarak balık yakalayıp satanlar, limitsiz zıpkıncılar, zıpkınla avlanmış balığı satın alanlar... Say say bitmez..
   
  çamlıbahçedenahmet bunu beğendi.