Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karagöz 2013 ilk balığı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Evren Tamer tarafından paylaşıldı.

1. Evren Tamer

Evren Tamer Moderatör Yönetici

Herkese tekrardan selamlar.Sevgili Balık sevdam okuyucuları.Sizlere raporumu birazdaha açarak yine Karagöz sevdasından bahsedeceğim..

Karagöz avcılığı benim için yeri ayrı oldugunu tüm arkadaşlarım ve sevenlerim bilirler.

Karagöz avcılığı Sessizlik ve Sabır ilk başta gelir.Karanlık ise daha avcı bir gece demektir.

Çok akıllı ve ürkek bir balık olup avcılığında baştan sona kadar hassasiyet ister.

Avlanırken yem değiştirmek bu zamanlamayı yapmak hava şartlarına ve yeme göre değişir.

Kış aylarında Özellikle Karides ve Sülinez başlıca yemleridir.midye ve boru kurdu ile avlamak mümkündür.Teke ise ile avlandığım günler çoktur.

İkili dip klasik bedenler avlıcık yine iki iğne köstekler 30 cm ve 35 mm olmalıdır.

Serbest bedenlerle savurma ile kıyıdan avcılığı yapılır.denediğimiz ve av yaptığımız bir günler olmuştur.

Akıntının olmadığı dip ve kıylarda daha önceden yemleme yapılırsa,av verimi artar.

Kurşun olarak klasık bedenlerle ikili oltalarımda 75 gram kurşun kullanmaktayım,tabi daha sert havalarda 100 ve 125 gram gibi kalkan yatay kurşunu kullanmaktayım.

Kullanıcağınız fırdöndü çok sağlam marka ve kaliteli ve küçük olmasına dikkat edin..

Fazla malzeme olta, mantar,da renkli boncuk gibi aparatlar balığı ürkütür.her zaman çok sade ve doğal avlanmayı tercih edin.

Oltanızdaki köstekler uzun olması daha avcı hale gelir.

Kösteğin bedene dolmaması için öne altı,yedikez bağlayıp arkaya doğru iki kez ters punta atın.

İğne ve köstek düğümlerinde Bir bardak su içersin de ıslatıp bağlamanızı tavsiye ederim.

Her atışta iğne ve köstekleri kontrol edin ve yıpranma varsa hemen yenisi bağlayın.

Denizden büyük balığı kaçırmak kimse istemez tabi bu zamanla tecrübe ile misina kalınlığı düşebilir.örneğin 25,28,30 mm kullanmaktayım ama avcılık çok daha zor oluyor.keskin midye ve kayalar hep akılda.Kepçe ise final olarak adlandırırım.

Kıyıya kadar çekilen balık mera müsayitse vura vura gelir.ama son hamlenizi bir seferde iyi değerlendirmeniz.gerekmektedir.buda zamanla tecrübeye kalır.

Gece gizli fener ve ışık kullanmamak için elinizden geleni yapın.kafa fenerini yere pararlel kullanın.yakındaki balığı ürkütürseniz açıktakilerde size küsebilir.

Tek iğneli el oltası için 25,28 mm gibi beyaz misina kullanmak gayet normaldir.

Havanın rüzgara göre 3,5 gram ve üzeri kullanmak av günene kalmıştır.çoğu zaman çıplakta attığımız,da olur.

Yakamozlu gece ve ay olan bir gecede av verimi azalmakta.taki güneş doğana kadar bu gecelerin ardından gündüz balık avladığımız günler olmuştur.

Karagöz balığı dip balığı olduğu için bununla birlikte bir çok avımızda başta gece , Eşkina - Minekop - İskorpit - İspari - Gelincik ..Gündüz ise Çupra - Mercan - Vatos - Kırlangıç ve pisi başta olmak üzere hepsini avlamışımdır.bu balıkların yakalanması çok yüksek olup hazırlıklı olmakta fayda vardır..

Bulunduğunuz avlakta eğer balık çoksa kaçırmamaya dikkat etmeniz gerekir,kaçan balık diğerlerini ürkütüp meradan uzaklaştırmasına sebep olabilir.

Yanınıza sıcak su termos alın soğuk havada içiniz ısınır av bir başka keyifli olur.

Avlak bölgesine her zaman erken gidin ilk önce merayı kontrol edin ve son olarak hazırlıkla başlayın.

Herşeyden önce Sizlere Sağlıklı,Sabırlı ve Sessiz bir av diliyorum Rastgele.

Karagöz avım.

Her zaman oldugu gibi,yine Karagöz avı için hazırdım.havanın soğuk olması aslında bana birazdaha keyif veriyordu.çünkü ben sezon boyunca avlanan biriyim. yılın 11 ayı avlanmaktayım.bi ara havyar döneminde biraz ara versemde her zaman balık avı benim hayatım bir parçası olmuş artık.çünkü bu sevda ve aşk.benim için bambaşka bir tutkudur.geçen hafta yakaladığım bir karagözü siz sevenlerimle takrar paylaşmak istedim.çünkü bu heyacan her zaman paylaşılır.

Sabah şafak vakti herşey hazırdım.yemlerim.sülinezler.oltalarım iğnelerim 2 numara ve beyaz misina ile 30,35 mm ile ava başlamıştım karanlık gecenin sabahında..

Ay vardı ama hiç ışık kullanmadan.ne fosfor ne lamba karanlıkta sessizce bekliyordum yine azimle..

Balığın beklediğim saatler içersinde gelmesede ava devam ediyordum .

Sabah biraz hava soğusada ben atşe yakıp çay demlemeye devam ettim.sürekli yem tazeliyor.oltalarımı kontrol ediyordum.

arasıra atıştırıp soğuk havada mücadele ediyordum.

saat 10,30 civarı bir ara artık eve dönmek için artık vaktin geldiğini düşündüm ama sanki kendime kızarcasına bir balık almadan dönmicem dedim :)

ve saat 12,00 civarların ateşe odun toplamak için biraz gezintiye çıktım.topladığım odunları ateşe atıyor.hem ısınıyor hemde su ısıtıyordum.

Ve ateşle oynarken bir ara kamışlardan kırmızı olan biraz gerildi ve kamışı tutararak beklemeye devam ettim taki 4 dakika geçene kadar ve ani bir basma ve gerilme oldu balığı serçe tasmaladım. Bunu kaçırmak mümkün olamazdı çünkü 7,saat ten beri avla uğraştım ve Karagözü yakaladım ve karaya doğru hızlıca çekemeye devam ettim ama mücadele yine heycanlıydı sertçe kafa darbeleri oldukça iyidi.ve karaya yakın bir kayalıkta kepçe kullanmak istesemde tecrübemle 2 metre yakın bir mesafen bir seferde güzelce balığı yakalamayı başarmıştım.

Balığı elimle tutarak işte bu dedim kendime açıkcası bir karagözde olsa sevinmeye değerdi.ve bunuda hak ettiğimi düşünüyordum.

Şimdi nescafe için keyif zamanıydı.ve Kiloluk Karagözün üstüne güzel bir sıcak su ile kendime Nescafe yaparak keyifli bir ava saat 14,45 kadar devam etsemde tek bir Karagözle ava veda etttim.yine heyecanlı ve güzel keyifli bir av günü hatıralarıma yerini almıştı.

Herkese tekrardan saygılar ve sevgilerimle...

Evren tamer

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Ocak 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ulas07

ulas07 Üye

Tebrikler, beklemenize değmiş. Resimlerini tam göremedim ama avatarınızdaki sargozsa gerçekten azmanmış.

4. sabora

sabora Daimi Üye

Tebrikler Evren, afiyet olsun.

5. hunter

hunter Daimi Üye

Evren'im tebrik ederim.
    Harika balıklar alıyorsun,ve zor havaların adamı olduğunuda biliyorum,çok sert havalarda görüyorum sürekli senin raporlarını.

Çadırındaki lüksede diyecek yok doğrusu,şöminen'den,çayına kadar her şeyin var. :)
    Her zaman rast gelsin.

6. drasty41

drasty41 Aktif Üye

Kardeşim tebrik ederim bereketli olsun.

7. helaldılı

helaldılı Aktif Üye

Tebrikler Evren,hedef balık konusundaki ustalığına şapka çıkartılır.Rastgele

8. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16 Aktif Üye

Bazı balıklarla özdeşleşmiş bazı balıkçılar var bana göre. Mesela Orhan Küçükbiçmen - Torik, Hızır Şeref Gültekin - Levrek ve Evren Tamer - Karagöz gibi... Sizler bana amatör balıkçılığın sadece rastgele yapılmadığını, ciddi bir bilgi, deneyim ve özveri gerektirdiğini öğretiyorsunuz ve raporlarınızı keyifle okuyorum. Umarım bir gün ben de sizin gibi bir rapor yazabilirim. Oltanız balıksız kalmasın, tebrikler...:harika:

9. SworDFish48

SworDFish48 Aktif Üye

Tebrikler, Beklediginize değmiş.

10. sunny1403

sunny1403 Daimi Üye

Tebrıkler Afıyet olsun

11. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Kar kış demeden avlarına devam ediyorsun Evren :) Kısmetin hep açık olsun.