Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karagöz Balığı Sevdası ve Macerası

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Evren Tamer tarafından paylaşıldı.

1. Evren Tamer

Evren Tamer Moderatör Yönetici

DEĞERLİ BALIK Sevdam üyeleri herkeze selamlarımı ve saygılarımı sunarım.

Sizlere Karagöz avcılığında en iyi avlanma tekniğinden ve hassasiyetinden bahsedeceğim.

Uzun yıllardan beri Balık avı ile ilgilenmekteyim,bir çok bölge ve denizlerde av yaptım.hepsi ayrı bir tecrübe ayrı bir ustalık istiyor..çok güzel maceralarımla birlikte iyi büyük avlar yaptım,anılarım ve hatıralarım sayfalarca,, zamanla bu sevdaya gönül verdim.hayatımın bir parçası oldu,Ailem, işim ve balıkla geçen tam 24 sene..

1985 Senesin,de Kocaeli Ulaşlı,da Babamın bir yazlık ev almasıyla başladı bu sevda ,sabah kalktığımda pencereden dışarı baktığım an hala gözlerimin önünde Mas mavi bir deniz,sahile vuran dalgalar beni benden aldı..içimde bir heycanla Annem beni bakkala ekmek almak için göndermesiyle,kendimi deniz kenarında buldum,hava,da gezen martılar,sahile vuran yosun ve midyeler mis gibi deniz kokusuyla daha yeni tanışmıştım…

Sahilde balıkçıların yanına giderek onları izledim ve çok etkilenmiştim ve bu aşk bende tam 24 sene önce başlamıştı..

Ertesi gün elimde bir parça misina ile balık tutmaya kayabalığından başlamıştım,ve Babamın öğrettikleri ile kendimi geliştirerek taki bu yıllara kadar Allahın izniyle bir çok balık avlarım oldu...

Zamanla istavrit,mezgit,zargana,izmarit,melanur,sokkan,ispari,mercan, avlayıp av teknikleri bir çok farklı olta ile geliştirip tecrübe kazanmaya başlamıştım…Zamanın verdiği en büyük teknik bu işte çok Sabırlı olduğumun görtergesiydi.azimle balık avına gitip saatlerce av yapıyordum,sabahın ilk saatlerinde evden ayrılıp kayalık bölgelerde ispari yakaladığım günler hala aklımda.

Bir çok arkadaş ve balıkçı dostlarım oldu bir çok avlar yaptık farklı bölgelerde avlandık yaşım ilerledikçe,tecrübe kazanmaya devam ediyordum..

İlk kuralım Sessizlik ve Sabır olduğumu çok küçük yaşlarda öğrenmiştim..

Balık avında beni bir çok balık av konusunda kendine daha çok heyecan ve hayran bırakmıştı,bunlardan biri ise benim vazgeçemediğim tabiki Karagöz balığı olmuştur..

Gece bir çok bölgede Eşkina,Karagöz,Minekop gibi bir çok avlar yaptım ama yine Karagözün yeri benim için ayrıdır…ve yıllar beni bu balığın peşinden sürükledi..bir çok yere bu balık için gittik yıllarca gece avlandık..hava şartları ne olursa olsun biz yine Gecenin zifiri karanlığında soğuk demeden sessizce bekliyorduk her an gelicek gibi heyecanlıydık..

Karagöz balık avı bir heyecanla başlar ve bir tutkuyla devam eder ve Büyük bir Sevdaya dönüşür, ve bu sevda hiçbir şekilde diğer balık avlarına benzemez ..

Avlarımın En büyük sırrı ise Sessizlik ve SABIR,dır...

Balığı balıkçı değil olta yakalamakta. evet bu işte tecrübe kazandıkca misina kalınlığı düşer,tecrübeye güven gelir..

Sessizlik demek balık avına yakın olmak demektir.

Kullanacağınız yem bolge ve denize göre her ne kadar değişsede,bu avda aslında bulunduğunuz bölgeye göre yemi tercih etmeniz en doğru karar olucaktır..

Misina kalınlığı her ne kadar ince ve Beyaz olursa av yapmanız daha etkili olur.av verimi yükselir..

Aksi taktirde balık huylanırsa asla yeme yanaşmaz...

Karagöz balığı Mendirek,kayalık,iskele ve midyelik yerde çokca bulunmaktadır.aslında bu balığı yakın takip edenler yerini ve merayı asla unutmazlar.

Mevsimine göre değişsede Aslında DENİZ SUYUNUN sıcaklığı ile ilgilidir..takip etttiğim deniz suyu sıcaklığı 10 ile 24 gibi en çok av verimi yüksek olduğu zamandır..

Kuvvetli çene yapısı ile dişleri yardımı ile bir çok midyeyi kolayca kırarak beslenmekte..

Yıllardır av yaptığımız bölgelerde Karagözün içinden yengeç,midye,yosun,gibi bir çok ufakça deniz canlısına rastlamışızdır..

Akdeniz bölgesinde ekmek ile yakaladığı asla unutamam.her ne kadar dip balığı olsada sığ ve sessiz bölgelerde av verir.

Yem olarak ilk başta teke,mamun,sülinez,midye kurdu ve midye,kurt başlıca yemleridir.

Ben şahsen gece avlarında teke,sabah ve gündüz avlarında ise sülinez ve mamun kullanmaktayım..

Misina orta kalite ama Beyaz olmasına özen göstermekteyim..

Güneş ışınları beyaz misinayı adeta yok ediyor,daha avcı hale geliyor..

Serbest bedenlerde gezer kurşunla 3,5 7 gram gibi takım kullanmaktayım..zaman zaman çıplak ta attığımız oluyor.

Çok sert havalarda 100 gram gibi yatay kalkan kurşunu kullanmaktayım..

Köstekler dip klasik takımlarda 20 mm 25 ve 30 mm gibi 25 cm gibi bağlarım,aslında köstek uzun olursa bir o kadar daha iyi oluyor..

Gezer kurşunlu tek iğne ile serbest beden çok daha avcı olduğunu asla unutmayınız..

Karagöz balığını kıskandırmak aslında zamanla tecrübeye kalmıştır...

İğne 2 - 1 -01-02 ve 03 e kadar düz ve çapraz iğne kullanmaktayım..

Yem iğneyi kapatacak şekilde ve hatta misinayı biraz gecicek kadar yedirmek gerekir,aksi taktirde iğne gözükürse av verimi kesinlikle olmaz..

Ürkek ve korkak ama çok akıllı ve kurnaz bir balık olup insanı fazlaca yorar...

Genenlikle Sonbahar ve İlk bahar aylarında kıyılar,karaya yakın olur ve av verimi yükselir.

Bu balığın avlayanlar diğer balık avlarına göre biraz daha ustaca davranmaktadırlar..

Malzeme konusunda kesinlikle gereken fazla değil,ama eksikte olmamalıdır..

Kepçe yoksa heycanınız yarıda kalabilir,yanınızda kesinlikle kepçe olması şarttır.deniz her an süpriz yapmaz ama süprizi geri çevirmek,te olmaz...

Bir çok balıkçı ay zamanı balığın olmadığını söylerler ama özellikle gittiğim zaman dolunayda bile balık avlarım olmuştur..tabi biraz daha hassasiyet istiyor..

Karagöz avın,da sessizlik ve sabır yoksa,olan balığa yok demek bence biraz acemice av demektir.

Kamış ile av yaptığımız zaman yanımızda 2 ve 3 kamışla av yaparız her seferinde atış yönünü değiştirerek farklı yere atışlar yaparız..

Dip balığında misina çok kısa zamanda yıpranmakta olup sıkça takım bağlarım yeni bir takım.her zaman iyidir.ve oltayı her zaman av yapacağım zaman bağlarım.eski takım kullanmam.yakalanan balığı kaçırmak istemem..

Hava ve rüzgar durumuna göre kurşun bağlarım..

Hava ve rüzgarı çok iyi takip ederiz.çırpıntılı bir hava sakin havaya göre daha iyi av verir..

Stoperli ve şamandıralı takımlarlada av yaptığımız olmuştur.

Hassasiyet çok önemlidir,bu balığı yakalıyacağım zaman sabır ve sessizlik ilk kurak olup misina iğne ve yem çok önemlidir...bunlara eğer dikkat ederseniz,kesinlikle balık avınız her ne olursa olsun kesinlikle av verimi yüksek olucaktır...

Tekne ile avlanacağımız zaman çapa ile şamadıra yardımı ile ipi tekneden uzak tutarız ve gece sesizce bekleriz..

Dağ ve tepe arkalarında kalan gölge yerlerde balık avının diğer yerlere göre fazla olucağını unutmayınız...

Sabah balık avı verimli geçmiş ise gece daha irilerini yakalamanız mümkün olucaktır...

Her ne kadar sabah ve akşam üsttü balık avı yapmasada,Gündüz avlanmaktan asla vazgeçmeyin,çünkü Sonbahar aylarında sığ sularda büyük Karagözleri yakaladığı çok zaman olmuştur...tabiki işin sırrı yine sabırla alakalı...

Gittiğiniz mera ve avlak bölgesi balık yapmadıysa tekrar,denemenizi tavsiye ederim..Azmin sırrı başarıdır...

Eylül ve Ocak ayına kadar balık kıyı yerlerde bölgesine göre gezmektedir.aslında yerli balıktır,rahatsız edilmediği taktirde asla o bölgeyi terketmez...

Gece avlarımda fener yada aydınlatmada kullanılan bir çok ışığı asla denize doğru kullanmak doğru değildir…kayalarda sessizce beklemek ava yakın olmak demektir..

Avlak bölgesine erken gidip yer kontrolu yapıp gereken malzeme ile yerimize alışır geceye hazırlık yaparız,hava kararmaya yakın avımız sabahın ilk saatlerine kadar sürer..

Kısmetimizi ise birazda avcın elinde olmaktadır yoksa sıradan bir av başarısız olucaktır,elimizden gelen en iyi şekilde av yapmaya çalışırız.

BİR KARAGÖZ MACERASI ….

Bir gün yine geçenlerde gece balık avına yani Karagöze gitmeye karar verdim..iki arkadaşla birlikte bildiğimiz kayalık ve derin bir bölgede av için geceye hazırlanmıştık,akşam üzeri yola çıktığımızda güzel sohbetle beraber yola devam ediyor,gece için konuşmalar yapıyorduk..yol üzerinde birkaç limana uğrayıp yosunlardan teke süzüyor ve yolumuza devam ediyorduk…avlak bölgesine yakın bir yerde durup biraz dinlendikten sonra yakın bir kahvahaneden termosumuza gece için sıcak su almıştık…

Artık hava iyice kararmaya yakın nihayet avlak bölgesine gelmiştik,hava hafif rüzgarlı ve ılık bir akşam üzeriydi..malzemelerimiz araçtan alıp kayalık bölgede gece için hazırlandık ve her şey tamamdı…

Kendime bir kaya seçip sabahlamak için oltalarımı ve malzemeleri hazırladım..ilk olarak kasnağımı çıkarıp el oltamla birlikte tek iğne 25 mm beyaz misina ve 1 numara düz iğnemi yemle hazırlıyıp bismillah deyip savuruyorum denize,hava artık iyice kararmıştı ve ava başlamıştım..

Ve birkaç atıştan sonra hava biraz sertlemişti ama ben tekarar yemleri tazeleyip denize savuruyorum oltamı..

Bu arada diğer arkadaşlarla mesafemiz biraz olsada karanlıkta zor görüyorum onları..

Fener kullanmıyoruz gerekmedikçe bu çok önemli bizim için..karanlıkta misinanın boşluğunu alıyorum yine ama daha bir şey yok..

Sessiz ve sabırlı bir şekilde beklerken saatler artık ilerliyor,geceye yakın bir zamanda el oltasına devam ederken biraz yorulduğumu anlamıştım ama balık yine yoktu…

Bi ara termostan bir bardak sıcak su ile kendime bir sallama çay yaptım,

Hava biraz soğumuş ve rüzgar esmeye başlamıştı ama biz yine sağlam giyinmiştik,

Ara sıra oltamı çekip yemi tazelesemde balık yok gibiydi..

Diğer arkadaşlarda az ileri benim gibi sabırlı bir şekilde bekliyorduk..

Genin artık zifiri karanlığında artık çok yorulmuştuk ama balık bu akşam yoktu..sanki bize küsercesine hiçbir vuruş dahi alamadık..aklıma gelen akşam üzeri olan gökgürültüsüydü..
    Acaba sebebi olabilirmiydi diye düşünmeye başlamıştım..

Saat artık 04.00 gibi sabah diğer bir avlağa gitmek için toparlanmaya başlamıştık,,

Yola çıkıp şafak balığına gidip şansızımı denicektik,

Uykusuz geçen bir geceden sonra diğer avlağa geldiğimizde birkaç arkdaş ile karşılaştık,onlarda avlağı terk ediyordu balığın olmadığı söylediler.

Ben ise azimle oltaları açıp Şafak balığını bekliyecektim.

Kamışları hazırlıyıp takımları bağladıktan sonra yemleyip denize savurmuştum.boşluğunu aldıktan sonra artık sabırla yine beklemeye devam ettim.

Sabah hava açmaya yakın artık biraz daha heycanlıydım,ama balığı olmaması beni biraz düşündürmüştü…

Diğer arkadaşlarda benim gibi bekliyor her an gelir diye yemleri tazeleyip denize savuruyorduk..

Saatler artık safak balığının yapma saatiydi ama balık hala yoktu… beklemeye devam ederken artık hava aydınlanmıştı…

Gece balık yoktu sabah bekledik yine yoktu ama ben vazgeçmiyordum….

Arkadaşlardan biri hadi Evren bugün yok usta yapmıcak dedi..ve biraz daha beklelim dedim..

Çaylarımızı tezeledikten sonra tekar oltaları çekip yemleri takıp denize savurdum..ben iki kamış ile ava devam ediyordum..diğer arkadaşım Nihat tek olta ile sesizce bekliyorduk.

Ve artık saatler epeyce ilerlemiştikiii benim kamışa hafif bir gerilme oldu,,,,,,işte beklediğim O AN gelmişti,kamışın yanına giderek beklemeye devam ettim..yarım tur çevirerek kıskandırma olayını gerçekleştirdim..hafifçe basıyor ama almıyordu tek elimle kamışı tutup vurmasını bekledim…Nihat,ta yanıma gelip beni izliyor hadi usta dedi al bu balığı ben iyice heycanlıydım ve Beklediğim o vuruş Ani Bir şekilde geldi ve iyi bir tasmalamayı başarmıştım..iyice gerildi kamış ve kiloluğun üzerindeydi bu balık beni izlerlerken onlar dahi heycanlandı arkadaşlar…kalamam hafif açık ama ben bu balığı gezdirircesine çekiyordum,ara ara kafa darbeleri beni daha çok heycanlandırdı…

Kamışı çok ustaca kullanıp kalama ile balığı biraz yormuş gibiydim ama yaklaştıkça karaya daha kuvvetlendi Karagöz ben bu balığı yakalıyacağıma kendime söz vermiştim,midyelik yerde olduğumu unutmuyor keskin kayalar hep aklımdaydı,,25 lik köstek kullanmama rağmen beni tecrübemle yolda bırakmadı ve iyice karaya yanaştıkca balığı tepsi gibi parlağını görünce benim heycanım iki katına yükseldi ve kamışla misinayı iyi bir şekilde sarıp uzun misina bırakıp balığın misinayı koparmamasına özen gösterip Balığı karaya çekip yakalamayı başarmıştımmmm.

Evet şimdi sevinme zamanıydı Nihat arkadaşım bana sarılarak beni tebrik etti..ben çok heycanlı bir şekilde işte bu dedimmmm..

Beklediğimiz av çok geç olsada azmin zaferine ulaşmıştık… nihayet gecenin bütün yorgunluğu geçmişti..

Fakat bi sorun vardı balıkta havyar var gibi gözüküyordu ve balığın karnını bastırıp yosun çıkmasına çok sevindik….

Ve yine güzel bir Karagöz avımızın sonuna gelmiştik.

Aradan geçen saatler öğlen vaktine yakın artık eve dönmeye hazırlanmıştık..

Tek Bir Kral Karagözü yakalamayı başarmıştım..

Dediğim gibi İlk kural sessizlik ve sabır olduğunu tekrar görmüştüm...

Balığı tartığımda 1.570 gram geldi…

Avcı bir beyaz misina,sabırlı bir bekleyiş,tecrübe ile Balığı tasmalamak ve onu yakalamak bir başarı hikayasi yine hatıralarıma yer almıştı…..

Herkeze Rastgele.....

SAYGILARIMLA.....
    Evren tamer

Eski raporlardan alınan resimlerdir !! Evimdeki malzemelerim ve yakalamış olduğum bazı Karagözler..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Mayıs 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Bu avından an ve an haberdar olmuş ve sevincini beraber paylaşmıştık. Senin adına çok sevinmiştim.

Gerçek bir Balık Sevdalısı olduğunu çok iyi biliyorum. Balık avındaki disiplinide bizzat gözlemlemiştim.

Bunun karşılığını güzel balıklar avlayarak yapıyorsun. Tebrik ederim :)

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Evren,
    Tam bir sabır avı olmuş, beklediğine de değmiş.
    Her zaman rastgelsin

5. murat48

murat48 Aktif Üye

Mükemmel rapor ve mükemmel karagöz.
    Sabreden devriş misali olmuş. Afiyetler olsun.

6. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Güzel bir karagöz tutmuşsunuz, elinize sağlık. Afiyet olsun.

7. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Eline sağlık hemşerim.Güzel av olmuş.Tebrikler.

8. köylü

köylü Yeni Üye

bereketli olsun Maşallah çok güzel balık ellerine sağlık

9. bluedeep83

bluedeep83 Üye

abicim eline emeğine sağlık sıkılmadan sonuna kadar okudum bilgiler için çok teşekkür ederim aldığın balığında gerçekten maşallahı var canavar gibi mübarek tebrikler...

10. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

tebrikler abi süper karagöz sahiden özlemiştim senin raporlarını dahası rasgele

11. mehmetcelik33

mehmetcelik33 Aktif Üye

o kadar güzel anlatmışın ki sanki kendimi balikta hissettim.ellerinize sağlık rastgele