Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

karagöz ispari eşkina

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında hasandh tarafından paylaşıldı.

1. hasandh

hasandh Aktif Üye

merhabalar herkese
    şimdi konunun ustalarına bir sorum olacak. Ben genelde klasik 2 köstekli dip oltasıyla avlanıyorum.

Artık ne gelirse kısmetimize diyorum. çünkü her zaman boru kurdu kullanıyorum. ispari de vuruyor yeri gelince karagöz de vuruyor.

Bu durumda vuruşlar çok nadiren oluyor. Bu işte ne gibi püf noktalar var. ? Vuruşları arttırmam için neler yapmalıyım.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KalamA

KalamA Daimi Üye

Ustalara sormuşsun ama haddim olmadan birkaç şey de ben söylemek isterim kardeşim :)

Hasan, bu sorunun 1 numaralı cevabı ip misina kullanımı. 0,20 Kendo yeşil ip ilaç gibi gelecektir. Kamışın hassasiyeti de can alıcı ayrı bir nokta. Fluorocarbon misinadan beden hazırlaman, kösteklerin gam yapmaması ve görünmezliği bakımından önemli. Maruto 9679 benim favori iğnem. 2 numarası ufacık tefecik, içi dolu turşucuktur. Balık yutar ama eğilmez, bükülmez, kırılmaz. 6 numarası ise benim bir numaralı çipura iğnem 2 köstekli klasik dip takımı gayet güzel, ben de kullanıyorum. Ama tavsiyem; en altta kurşunu taktığın fırdöndülü klipsin boşta kalan halkasına, sağlam bir düğümle Vmc 9335 BL 1/0 bir iğne ile hırsız bir köstek bağla. Bu hırsız köstek göreceksin ki her zaman en büyük balıklarını verecek sana. Üstte kalan 2 köstek 1-2 parmak uzunluğu geçmesin. Hırsız köstek için ise 20 cm. uzunluk iyidir. Şahsen yıllardır güzel verim aldığım için gönül rahatlığıyla bu şekilde avlanmanı tavsiye ederim. Her zaman rastgelsin kardeşim...

hasandh ve Yavuz_Aksoy07 bunu beğendi.
  4. KalamA

KalamA Daimi Üye

Bu arada unutmadan; forumda ''circle'' iğneler hakkında da güzel şeyler yazılıp çizilmiş, güzel ürünler tavsiyelerde bulunulmuş. Bir incele derim Hasan. Taraftarı ve fanatiği oldukça fazla olan, tasmalamaya gerek dahi bırakmayan, özellikle sportif balıkçılar için yapılmış bir iğne çeşidi. Özellikle eşkinada çok işe yarayabileceğini düşünüyorum

hasandh bunu beğendi.
  5. sademrt

sademrt Aktif Üye

mevsimi uygun değilse vuruş azalır, mevsimi uygunsa vuruş artar.

hasandh bunu beğendi.
  6. hasandh

hasandh Aktif Üye

birde yemi belirli aralıklarla oynatmalıyız böyle bir şey okumuştum bir yerrde buna benzer farklı uygulamalar varmı sizinde bildiğiniz

7. kamilvariser

kamilvariser Aktif Üye

Kesinlikle katılıyorum size. Yemli avlarda her zaman yemin yerini değiştiririm. Daha faydalı olduğunu düşünürüm hep. Ama eminim ki başkasına saçma gelebilir. Sonuçta herkesin bir taktiği var :)

8. Murat Kayadelen

Murat Kayadelen Aktif Üye

Şiddetle tavsiyem avlak yeteri kadar derinse ve açığa atma mecburiyetiniz yoksa şamandıralı stoperli takım kullanmanız. Şamandıralı takımda yemler suyun dalga hareketiyle suyun içerisinde aşağı yukarı hareket eder ve çok daha cezbedici olur. Defalarca denenmiş, aynı ortamda kıyaslanmış deneyimdir.
    Ayrıca çember iğne tavsiyelerine katılıyorum, mutlaka araştırın ve deneyin , başka iğne kullanmak istemeyeceksiniz, ispari ve diğer küçük boylu balıklar için owner 50660 2-4no, eşkina ve daha iri balıklar için owner 5114 1/0-1-2 no deneyimlerimle tavsiye edebilirim rastgelsin ...

9. Murat Kayadelen

Murat Kayadelen Aktif Üye

Avlak tamamen kumluk değilse ve suda az da olsa yosun varsa dip oltalarında yemlerin yerini değiştirmenizi tavsiye etmem. oltayı az da olsa sardığınızda yemler yosunlara karışacaktır ya da dipteki ileşkenlere takılma ihtimaliniz yükselecektir. Dip taşlıksa oltayı toplarken kurşunu dipten hızlıca kaldırıp kamışı mümkün olduğunca dikip hızlı sarımla kıyıya almalısınız, yoksa çok fazla takım bırakırsınız..