Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

KARAGÖZMÜ, LÜFERMİ DERKEN...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında night fisher tarafından paylaşıldı.

1. night fisher

night fisher Aktif Üye

On gün önceki, yem yokluğundan(boru kurdu) hüsranla sonuçlanan(bkz.http://www.baliksevdam.com/forum/karagoz-gunlugum-8688.html) sivriburun karagöz avımdan sonra,tekrar meranın yolunu tutarken,sabahtan beri orada olan ve buluşacağım dostlarımı aradım.
    Durum pek içaçıcı değilmiş,geç kalmışlar,onlar vardığında balık kesmiş.pEK ÖNEMSEMEDİM doğrusu,tarif ettiğim yerde durmamışlar,balığın yerini bulamamışlar diye düşündüm.Yem durumunu sordum,üç paket yemlerinin olduğunu söyleyince,yetersiz geldi gözüme.Ne olur ne olmaz deyip,Gemlikten rotayı Bursaya çevirdim(Mudanya dan sahil yoluyla geçiyorum Narlıya).
    Dört paket takviye yapıp Gemliğe ikinci girişimle iki saat kaybetmiştim ama niyetim gecelemek olduğundan problem etmiyordum.
    Gemlikten son bir ihtiyaç varmı telefonu edince,bulursam gümüş yada hamsi almamı istemeleri şaşırttı beni.Lüfer yapıyormuş mera.''Yahu nerden çıktı şimdi lüfer müfer'' diye söylene söylene balık halinin yolunu tuttum.Gümüş bulamadım ,hamsi aldım biraz.
    Narlıda beni kıyıdan almaları 16.30 u buldu.Keyifleri yerinde livardaki Lüferleri gösterdiler,narlılı balıkçılardan rica minnet buldukları gümüşlerle,epey bi balık tutmuşlar zokayla

Akşam suyu karagözler dolaşır siz lüfere devam edin deyip,takımı suyla buluşturdum.Hamsiyemi vurmadı lüfer, yoksa balıkmı çekildi anlamadım ama ellerindeki son gümüşü taktıkları zokaya takoz gibi bir mırmır yakalandı.Allah Allah deyip ezik,lüferin ağzından çıkma parçalardan taktım üçlü dip takımıma,küt..! bir takozda ben aldım...
    İlginç bir av günü daha yaşayacakmışım gibi bir hisse kapıldım:rolleyes:
    İki dostum,lüferlerin hazzıyla dönüş kararı verdiler,onları kıyıya çıkartıp ,birlikte yaptığımız son avlarda mütemadiyen sıfır çektiğimiz ''Bahtsız bedevi'' lakabı taktığım dostum mehmedi çağırdım,ama dişçiyle randevusu varmış:(

Bahtsız bedevi,45 gün önceki lüfer avında şişen yüzünden dolayı hala dişçiyle beraber:) :(
    Daha önce beraber av yapma sözü verdiğim ,forumdan Mehmet meral kardeşim aklıma geldi ve onu davet ettim.Havanın kararmasıyla da biraz kıyılayıp karagöz arayışına geçtim.İlerleyen saatler içinde karagöz yine ortalıkta görünmedi,bir iki orta halli mırmır avladıktan sonra Mehmet meral ve arkadaşı Ferhat gece yarısına doğru bana katıldılar.
    Onların katılımı ve havanın yumuşaklığı,sabahlama kararıma olumlu etki yaptı.Sabaha kadar hoş muhabbet arasında verdiğimiz çabalar bizi karagözle buluşturmadı,toplamda on civarı mırmırla geceyi bitirdik.
    Günün ilk ışıklarıyla beraber merada hummalı bir kalabalık başladı.Narlılı balıkçılar,bir yerde kümelenip,zokayla lüfer avlamaya başladılar.Bir o çekiyor bir bu derken,aralarına girmeye çalıştık ama nafile.Biraz açıklarında bi yer tutup,tanıdık bir balıkçının taze gümüş getirmesini bekledik.Bir yarım saat lüfer furyasını izledikten sonra bir kilo kadar gümüş tekne ile bize ulaştı.

Gümüş geldi gelmesine ama ,balıkta seyreldi.Bizim zokalara tek tük vuruş oldu ama bir gariplik var,vuruşlar pek lüfere benzemediği gibi ,yemlerde diş kesiğinden çok ezilme belirtileri mevcut.Aklıma akşamki mırmır geldi,taze gümüşlerden fleto parçası çıkarıp,üçlü dipe takıp zemine yatırdım takımı.Anında kütük gibi bişey asıldı,müthiş kafa darbeleri ve ağırlık eşliğinde takozu yukarı aldım.
    Mehmet ve Ferhat bir müddet daha zoka ile lüfer denemesine devam edip,epey bir yem zayi ederlerken,ben takozları yukarı almaya devam ettim.Açıkçası,martın kurumuş lüferlerine bu canım takozları,hem av zevki hemde damak zevki açısından tercih ederim.
    Lüfer avcıları iş başında
    Onlarında lüferi bırakıp ,takım değiştirmesiyle(bana göre lüfer çoktan merayı terk etmişti ama...)çok zevkli bir av yapıp,on kiloya yakın balığı livara attık.
    Saatler onbiri gösterirken,iki genç arkadaşımı balıklarla beraber kıyıya çıkarıp,bir iki saat daha avlanmaya karar verdim:eek:
    Nöbetçi balıkçımı desek,demirbaş kayıkçımı benim duruma:) , ikinci postayıda yolladım hala yorgunluk yok:) birazda eve balık tutayım diye tekrar oltam suda...
    Saat onbeşte avı sonlandırdığımda, beş kiloya yakın takoz tutmuşum,sanırım sezonu kapatıcam(belki kütburun karagöz avı yaparım bir iki körfezin güneyinde)hem balığa doydum,hemde av zevkine:)

kalan yemlik gümüşler

Takozlar

eve gelen balıklar

NARLIDA YAZ,ULUDAĞDA KIŞ

YOL KIYISINDA PAPATYALAR

herkese RAST GELSİN:) :) :)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Çok sevdiğim bir belde orası, inşallah bereketi hiç bozulmaz. Tebrikler Fatih abi :)

4. zokacı

zokacı Aktif Üye

balık bahane manzara şahane o güzelliklerin içinde insan yorulmaz tabiki

5. poyraz

poyraz Aktif Üye

Abi maşallah bereketli bir gün olmuş ayrıca mırmırlarda çok güzel tebrikler afiyet olsun.

6. emrepasa

emrepasa Aktif Üye

nasıl özledim...nasıl özledim :(

7. mahmutignak

mahmutignak Aktif Üye

Çok güzel bir av olmuş.Ellerinize sağlık.Afiyet olsun.

8. sunny1403

sunny1403 Daimi Üye

Tebrikler..Afiyet olsun..Emeğinize sağlık güzel bir gün olmuş..

9. night fisher

night fisher Aktif Üye

Hamdiciğim,başımın üstünde yerin var,herzaman beklerim:)

10. trake

trake Aktif Üye

Abi hala avdamısın :) Şaka bir yana tadını çıakrtmışsınız tebrikler,,

11. night fisher

night fisher Aktif Üye

Avda bişey hissetmedim ama bir gün sonra sırt ağrısı yaptı:(:(:(