Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Karaköy'de balık kırgını

B

budun

Misafir
tv de izledim .hakkaten çok güzel sarıkanatlar ve iri istavritler vardı su üstünde.martılarda bayram etti.balıkların ağırlığından dolayı taşımakta bile zorlanıyorlardı hayvancıklar.

oktay16

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Oktay GEZEK
Niye bu konuda herkes birilerini suçlama eğiliminde anlamıyorum. Gerçekleşen olay üzücü de olsa netice itibariyle doğal bir olay. Yüzeye çıkan balıkların %99'unun yaşama şansı kalmamış, ya başka hayvanlara yem olacaklar, ya da aşırı soğuk yüzey suyunda can çekişerek ölecekler. Bu durumda her canlı gibi insanların da bu durumdan faydalanmasının anormal ne yönü olabilir ki? Bu kırgın benim önümde gerçekleşseydi, kocaman lüferler, palamutlar su yüzeyine çıksaydı, yine de hiçbir balığa dokunmazdım diyen öne çıksın.
Tekrar ediyorum, olayın kendisi çok üzücü bir durum ama bu durumdan faydalanan insanlar (her ne kadar büyük kısmı normal zamanda kıraçacı, etçi de olsa) bu konumda suçlanmayı (yamyam, barbar, talancı vs) hak etmiyor.
Ben almazdım sevgilki emre, emin ol benim gibi düşünen çok kişi var bu sitede, ama bu durum lütfen tartışma, konusu olarak uzamasın, sadece amatör ruha ters bir durum diyelim va kapatalım konuyu. Sevgiyle kal.....

John Dory

Üye
Adı
Emre C.
Ben almazdım sevgilki emre, emin ol benim gibi düşünen çok kişi var bu sitede, ama bu durum lütfen tartışma, konusu olarak uzamasın, sadece amatör ruha ters bir durum diyelim va kapatalım konuyu. Sevgiyle kal.....
Yapılan iş balıkçılık değil ki amatör ruha ters olsun. Meyvelerini yere dökmüş ağacın meyvelerini toplamaktan farkı yok. Siz almayabilirsiniz, ama eminim ki bu sitede veya başka sitelerde orada balık toplayanlara laf edip, fırsat kendi ayağına geldiğinde aynı şeyi yapacak çok insan var. Ve bunda da yanlış veya etik olmayan bir durum yok.

oktay16

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Oktay GEZEK
Yapılan iş balıkçılık değil ki amatör ruha ters olsun. Meyvelerini yere dökmüş ağacın meyvelerini toplamaktan farkı yok. Siz almayabilirsiniz, ama eminim ki bu sitede veya başka sitelerde orada balık toplayanlara laf edip, fırsat kendi ayağına geldiğinde aynı şeyi yapacak çok insan var. Ve bunda da yanlış veya etik olmayan bir durum yok.
Amatör ruh derken bende balıkçılıktan bahsetmemiştim zaten emrecim, Bakış açısı olarak değerlendirebilirsen beni daha iyi anlayabilirsin....

Neyse doğru veya yalnış, durum doğal bir felaket diye adlandırılabilir, kimsenin suçu yok.......

Emre

Aktif Üye
Adı
Emre Sofuoğlu
Bu balıkları toplamanın amatör balıkçılıkla ilgisi yok. Bu bir av değil. Amatör balıkçı olan olmayan herkes topluyor bunları, memurundan esnafına .. Sonuçta bu bir doğa olayı. Ağaçtan yere düşen meyveyi de alıp yiyoruz. Bu da ondan farksız bence..
Ha harami gibi leğenleri çuvalları tenekeleri tıka basa doldurmayı yadırgarım. Bu artık medeniyetsizliğe giriyor bi yerden sonra. Şayet bu balıklar ölecekse ki ölecekler o zaman insanlarında faydalanması gerekiyor aynı martıların ve diğer deniz canlılarının faydalandığı gibi..

ozi

Daimi Üye
Adı
Ozan Dağlı
Sadece kıyıdan insanlar toplasa daha iyi gırgırlar bile Sarayburnunda Kumkapı önünde balığı kaldırdılar. Asıl haramiler onlar.

hunter

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Mustafa
Niye bu konuda herkes birilerini suçlama eğiliminde anlamıyorum. Gerçekleşen olay üzücü de olsa netice itibariyle doğal bir olay. Yüzeye çıkan balıkların %99'unun yaşama şansı kalmamış, ya başka hayvanlara yem olacaklar, ya da aşırı soğuk yüzey suyunda can çekişerek ölecekler. Bu durumda her canlı gibi insanların da bu durumdan faydalanmasının anormal ne yönü olabilir ki? Bu kırgın benim önümde gerçekleşseydi, kocaman lüferler, palamutlar su yüzeyine çıksaydı, yine de hiçbir balığa dokunmazdım diyen öne çıksın.
Tekrar ediyorum, olayın kendisi çok üzücü bir durum ama bu durumdan faydalanan insanlar (her ne kadar büyük kısmı normal zamanda kıraçacı, etçi de olsa) bu konumda suçlanmayı (yamyam, barbar, talancı vs) hak etmiyor.
Güzel özetlemişsin durumu Emre'cim.

m1976k

Aktif Üye
Adı
murat keleş
Güzel türkiyem..
garip bir durum deyilmi yaşadıklarımız.. dünya şirketleri ülkemde bir elektronik eşya satan bir magaza açar yurttaşım geceden nöbete girer kanamalı bir hasta için çok acele plazma tv lazımdır yada gökten uzaylılar gelmiştir acele onları kameraya çekmeleri için kamera gerekmiştir. dükkanın önünde yüzlerce insan kıtlıktan çıkmış gibi sanki cennete bilet dağıtılıyormuşçasına kapıdan içeri ölümüne dalıp talan pisikolojisiyle raflara saldırması üzücü aynı zamanda garip değilmi? bir derede balık kırgını olur yada denizde yine aynı yurttaşım dünyadaki en son yenilecek balık onlarmış bir daha balık olmayacakmışçasına torbaları çuvalları doldurmakta üç kuruş fazla para kazanmak adına trollerle denizlerimizin dibi dibi kazınmakta yada ellerinde dinamitlerle , zehirli otları doğramak suretiyle balıkları katleden aynı yurdumun insanı değilmi? ecdadımızdan hiçmi bir şey öğrenmedik kaybolan sulak arazilerimiz yanan onca ormanlarımız nesli tükenen canlılar günden güne yaşam alanlarımızın beton yığınlarına dönmesi bizlere doğaya ve canlıya nasıl davranmamız gerektiğini hiç mi öğretmedi dedim ya garip ve de çok yazık...:::::::::::::::::::::::::(

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Konu doğa olayıdır,toplanır toplanmaz konusuna girmeden bir anımı anlatmak isterim..
Sene 1991 ve Bandırmada bu aylarda bugün boğazda yaşanana benzer bir kırgın oldu.Bu kırgın özellikle baltabaşları etkiledi.Bandırmanın mendireğinde 4kiloya varan ağırlıklardaki baltabaşlar sersem sersem dolaşırken hem kıyıdan hemde sandallardan uzatılan kepçelerle toplanıldı.
O dönemde baltabaş okadar bolduki 15-20 metre mesafede 5-6 tane sersemlemiş karagözün çokda kayıp olduğunu düşünmemiştim.Zaten o yıllar amatör balıkçılığa yeni başladığım yıllardı.
Bu kırgın bir kaç gün (belki birazdaha fazla) devam etti.Sonra...
Sonrası ortadan kaybolan baltabaş türüydü.Kıyıdan yemlik midye toplarken bile gördüğümüz o devasa baltabaşlardan eser kalmamıştı.Sürekli avladığımız bu balık artık nadir denilecek kadar az avlanmaya başladı.Üreme dönemindeki kolay avı,gece dalışları,dinamit kalanlarıda baskı altına aldı.
Bu olay ta ki 2007 yılındaki lez dediğimiz ve herkesin baş belası diye tanımladığı olaya kadar devam etti..Su avlanmaya müsade etmeyecek kadar salyayla doldu.Görüş 20-25cm'ye kadar düşünce üreme dönemi olan baharda avlanılmadı.Ağlar salya dolunca kıyılara ağ atılamadı..
O yılın sonunda bir konuya şöyle yazmıştım.."Lez dediğimiz olay aslında balıklar için fırsat oldu.Dalış yaptığım yerlerde 15 yıl sonra tekrar yüzlerce baltabaş yavrusu gördüm.Umarım bu yavrular voliciler,ağcılarca toplanmaz ve birkaç seneye yarım kilolya ulaşmış halde oltalarımızı şenlendirir"
Şu sıra yakaladığımız ve 5 sene öncesine oranla raporlara daha sık konu olan bu baltabaşlar o yüzlerceden kalanlar.Güzel tarafı halen bol miktarda ve 500gr'ı geçmiş boylarda Marmarada eski günleri hatırlatır sıklıkta görünmesi.
Bugün yaşadığımız olayda üzüntü veren iyice azalan lüferin birde kırgınla iyice azalacağı.Allah'dan kırgının zamanlaması ve alanı endişeleri büyütecek gibi değil..

alcedo

Yeni Üye
Adı
ümit çakır
Emre merhaba,

Öncelikle öne çıkayım. Dün neredeyse 2 saat izledim balık toplayanları. Önümde kofanalar, sarıkanatlar, çinekoplar yüzüyordu. Ben de toplayabilirdim. Ama içimden gelmedi. Bu balıkları toplamanın amatör balıkçılıkla alakası olmadığı için ve ben de amatör balıkçılık sınırları haricinde balık toplamadığım için yapmadım bunu. Balık yemek istesem pazar uğrar alırdım.

Yazdıklarında katıldığım yerler var. Suyun üstüne çıkmış, ters dönmüş balıkları toplamakta bir sakınca olmaz. Çünkü o hale gelen balık zaten yaşamaz. Ama benim dün gördüklerim sadece bundan ibaret değildi. Normal bir şekilde suyun 30-40 cm altında yüzen, ancak soğuk nedeniyle daha yavaş yüzen bütün balıkları serpme, kepçe ve çarpmalarla topladılar. O balıklar ölmeyecekti normalde. Ama işte belki birkaç saat sürecek zayıflıklarından faydalanan onlarca insan vardı sahilde. Asıl söylenenler de bu insanlara.... Selamlar....