Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karanlığın prensleri

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında CAHİT ACUN tarafından paylaşıldı.

1. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

KARANLIĞIN PRENSLERİ...

Yukarıda resimlediğim tablo "TÜRK DENİZ ARAŞTIRMALARI VAKFI" nın 2010 yılında yayınladığı içler acısı bir tablodur.Çünkü bu tabloda beni en çok üzen,Lüfer sülalesinin en büyüğü olan,Sırtkara'nın artık denizlerimizde olmayışıdır.Onun avlayan kişilerden biri olarak,çok hüzünlüyüm.Onunla ilgili o kadar çok av hikayem var ki..Üsküdar Şemsi Paşa'nın ve Haydarpaşa Mendirek'lerinin ağızları-dilleri olsada konuşsalar..Onu avladığımda bana bakarken,o asil ve korkusuz yüzü gözlerimin önünden gitmiyor.Hele onunla mücadelemiz ise inanılmaz boyutlarda.Onu çok özledim.İşte o hikayelerimden birisi..

Hasan kardeşim,namı diğer kör Hasan,beni arıyor.Haydarpaşa'da gezmedik,dolaşmadık yer bırakmamış.Dog Kaptanlığı'ndaki kardeşlerimize haber bırakıyor ve tekneyi bağladığı adacığa gidiyor.O zaman bizimde Haydarpaşa Gar içinde büfemiz var ve baba-oğul çalıştırıyoruz.Orada hem okuyorum,hem çalışıyorum.Dog Kaptanlığı'nda çalışan bir kardeşim,"Cahit! Hasan sabahtan beri seni arıyor" dedi ve gitti.Babama dükkanı bıraktım,daha doğrusu kaçtım ve Hasan'ı buldum."Nerdesin yahu,sabahtan beri seni arıyorum.Sırtıkara'lar cirit atıyor.Bir şeyi beceremedim,boyuna yem yediriyorum." deyince bende şafak attı.Büfede iş varmış,yokmuş hikaye.Tekneye atladığım gibi"ver gazı" dedim ve yola koyulduk.İkinci mendireğin burnuna geldik ve 40 cm boyundaki Zargana'yı,canlı takıp,derin sulara bıraktım.Hasan'da Forsa'da..Dibi buldum ve Hasan'a yol ver dedim.Hafif yol verdi Hasan.Birkaç dakika sonra elimdeki oltada,Zargana'nın titrediğini hissettim ve çalınmaya hazırlandım.Öyle bir bindirme olduki,onu yaşamanız lazım.LOK LOK LOK LOK..Kolum aşağı indi..Oltayı gerdim ve çalındım.Sırtıkara oltamda artık.Oltamda,oltamda olmasına da "onu yukarıya nasıl getireceğim" diye kendi kendime düşünmeye başladım.Oltam sanki dibe takılmış.Çok kuvvetli be arkadaşlar.Öyle basıyor ki,80'lik misina parmağımın birinci boğumunu boğdu resmen.Boğumu "v" şeklinde gördüm.Misina parmağıma geçti ve canım öyle yanıyorki anlatamam.Akan kan kolumdan aşağı süzülürken,Hasan'da kolonyalı mendille parmağımı silmeye çalışıyor,bir taraftan tütün basıyor.,sağ olsun.."Cahit! çok büyük bir şey bu.Canını yakıyor.Bırak şunu !Yoksa parmağını koparacak" diyor ama nafile."Onu bırakmam arkadaş" diyorum Hasan'a.Bırakmadım da...Onu tekneye almaya iki-üç metre kalmıştı ki,beni görür görmez bir anda bastı ve doğru dibe.Haydi,,,Sil baştan.Tekrar mücadelemiz başladı denizin bu muhteşem yaratığıyla.Onu tekrar getirdim teknenin yanına kadar ve "Hasan vur kagıcı" dedim. Hasan ıskalamaz mı..."Eyvah" dedim kendi kendime..Sırtıkara bir silkelediki görmeliydiniz.Kendini kurtarmaya çalışıyor ama nafile..Bırakmıyorum.Bende inatçıyım.En sonunda onu yora yora getirdim, teknenin kıyısına ve kagıcı bu sefer ben vurdum.Artık benimdi o muhteşem varlık.Bana korkusuzca bakıyor ve asilliğinden hiç taviz vermiyor.Onu galsamasından tuttum ve öptüm.Hemde canım yanarken.İkimizde çok mutlu olmuştuk.Çok duyguluyum bunları size anlatırken.O yok artık.Onu bir daha ne zaman görürüm,bilemem."Seni çok özleyeceğim Sırtıkara'm çok"....

Kadıköy Çarşısı'na her gittiğimde, kasalarca Defne Yaprağı'nın, bilinçsiz insanlarımz tarafından,sanki bedava dağıtılıyormuş gibi, satın alınması sonucu,işte bu hale geldi Lüfer'ler,Sırtkara'lar.."Küçük balık yoksa,büyük balıkta yoktur" cümlesi, onlar için hiçbir şey ifade etmiyor...Bittik artık ey halkım!.Satın almayın Defne Yaprak'larını.Rahat bırakın onları,kendi ekmeğini hiçe sayan,vurdum duymaz gırgırcılar...Yeter artık! sorumsuzlar...

Gelelim,Denizin vahşi Prenslerine...Avlak yerime giderken çarşıya uğrayıp,yiyecek bir şeyler aldım yanıma.Geldiğimde,Cemil kardeşim herzaman ki gibi,çayımızı demlemiş ve oltasını çoktan atmış.Bende oltamı atmaya hazırlanırken Cemil" Cahit ağabey! çay hazır.Haydi"deyince oltamı yere bıraktım ve çayımı Boğaz'ın o eşsiz güzelliği karşısında keyifle içmeye başladım.Çarşıdan aldığım yiyeceklerle çay, çok iyi geldi ikimizede.
    Artık hava kararmaya başladı.Av zamanı geldi.Hazırlıkları tamamladım ve oltamı salladım.Bir-iki üç atış derken, dördüncüde yine o güzel ses.TAK TAK TAK...Sarıkanat yapıştı oltama.Oltamı gerdim ve çalındım.Oltamı çekerken kendisini suyun üstüne attı.Şapur-şupur su sesleri ile geliyor ve aynı zamanda kendini kurtarmak için direniyor.O ara boşluk veriyorum ve şak...Misinayı kesti denizlerin kralı...Haydi yeni olta aç bakalım Acun..Oltamı açtım.Yarım saat tık yok.O ara Cemil bir tane Sarıkanada hoş geldin dedi.Arkasından bende bir tane aldım ve yine tık yok.Tıksızlık bir yarım saat daha devam etti.Yarım saat sonra suyun üstü öyle bir karıştıki,manzarayı görmeliydiniz.Bir gurup Gümüş havalarda uçuyor sanki.Kaçacak yer arıyorlar.Sağa-sola vuruyorlar kendilerini.Ama nafile.Arkalarında denizin acımasız bir vahşisi var.Lüfer..Aralarına öyle bir dalıyor ki,Gümüşü anında kapıyor.Seyrediyorum onu.Kuyruk kısmını anında yutuyor.Baş kısmı ise hala canlı ve daireler çizerek suyun üstünde öylece dönüyor.Ama çok kısa bir süre.Peşinden ikinci bir Lüfer onu anında götürüyor ve diğer Lüfer'lerde ona saldırıyor.Gözümün önünde bir vahşet yaşanıyor."Allah'ım bu nasıl bir yaratıktır" diyorum kendi kendime.Piranha bunun yanında bebecik.Öyle belgesele dalmışken,TAK TATAK TAK.müthiş bir bindirme.Anında çalındım ve onu avladım.Bu sefer oltam dipte ve gelen kesin Lüfer.Onu yukarı doğru çekerken,gecenin karanlığında, ışığında hafifçe loş aydınlığında suyun içinde o beyazımsı-gri silüeti göründü.Allahım onu öyle özenerek yaratmış ki...Suyu şapırdata,şapırdata yüzeye çıkarttım onu.Silkeledi kendini.Ama kurtaramadı.Daha sonra oltama iki adet Kefal geldi..Balık jilet gibi kesildiğinde, "kısmetim bu kadarmış" deyip oradan ayrıldım.19 adet Lüfer ve Sarıkanat,iki adette Kefal almışım.Yine çok çok güzel bir av gecesi yaşadım.Allah'ım beni Lüfer avından mahrum etmesin.Sizlerede nasip etsin.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. frenist

frenist Aktif Üye

Ellerin dert görmesin abi, hem sen, hem balıklar, hem de anlatım muhteşem. Birgün sizinle tanışmak inşallah nasip olur.

Saygılarımla.

4. mahmutignak

mahmutignak Aktif Üye

Çok güzel bir rapor daha.Bereketli avlarınızın devamını dilerim.Afiyet olsun.

5. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Teşekkürler ediyorum sevgili Cihan.Seninle tanışmak benim içinde mutluluk olur.Genelde Üsküdar Cengiz Balıkçılıkta, oluyorum.Benim mekanım genelde Üsküdar ve Boğaz...Görüşürüz kısmetse..

6. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Her raporumu benimle paylaşarak şereflendiriyorsun.Teşekkürler ediyorum değerli kardeşim.Sana daha güzelleri nasip olsun.Sevgiler...

7. frenist

frenist Aktif Üye

Bende alışverişlerimi Cengiz den yaparım, mutlaka denk geliriz ama sizin avda olduğunuz bir gün inşallah karşılaşırız.

Saygılar.

8. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Affınıza sığınarak Arda Toray ın yazısına katılmıyorum.

20 cm den aşağı olan Lüfergillerin avlanmasına karşıyım. Bu güzelliğin bana göre tek bir adı var "blue fish". Sanırım biz yılalrdır bu güzelliği sınıflandırarak,farklı adlar vererek avladığımız küçük boylar için kulp uyduruyoruz. Hem tablo verişmiş (azalma grafği) hemde hala 14 cm yasal sınır denmiş. Ne yazik ki yapılmak istenilen ile verilen rakamlar örtüşmüyor.

Erişkin bir balığın 50 cm ve üzeri olduğunu düşünürsek 14 cm ve cm altı genin hali gibi oluyor.

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

O yazı eski sirkülere ithafen yazılmış sevgili Buluthan. Sanırım gözünden kaçtı. :)

Bununla beraber ölçeklendirmeye ben de katılmıyorum.
    15-20 cm arası sarıkanat olarak isimlendirilmiş ama neredeyse hepimiz sarıkanat avlarım diye raporluyoruz ki bu halde 3/1 numaralı sirkülere aykırı bir durum.
    Kısaca bir kavram kargaşası olduğu aşikar.
    Eğer dediğin gibi sadece "Bluefish" ya da "Lüfer" dersek bu sefer standart dışı boyları da böyle raporlarlar ki diyecek te bir şeyimiz kalmaz.

Benim ölçüme göre 22-29 cm arası balıklar "sarıkanat", 30+ lüfer ve gerisinin pekte önemi yok aslında.
    Mümkün mertebe bu ölçüye uymayanları da salmaya gayret ediyorum ki sezon boyunca yakalayabildiğim balık sayısı 50 (Elli) yi bulmaz.

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Cahit Abi,
    Sırtıkara hikayesi müthişti.
    Akşam ki avın da çok bereketli geçmiş yine.
    Afiyet olsun

11. CAHİT ACUN

CAHİT ACUN Daimi Üye

Teşekkürler ediyorum,Şeref..O anları tekrar tekrar yaşamak isterdim ama bir daha yaşar mıyım,bilemiyorum.Sevgiyle kal...Sevdiklerinle kal..