Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karasu nehrinde büyük balık tutamıyorum :(

Konu, 'Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır' kısmında dert36 tarafından paylaşıldı.

1. dert36

dert36 Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar. Ben Erzincan'ın Kemah ilçesin de okul okuyorum. Eskiden ağ ile balık tutardım. Ama sonradan o ağın suyun içinde koptuğu zaman balıkları telef ettiğini öğrendiğimden beri olta kullanıyorum. 4 cm civarında bir iğne bağlıyorum. İğnenin ucunada hamur koyuyorum. Karasu nehri akıntılı olduğu için suyun kenarlarında ki durgun yerlere oltayı atıyorum. Ama küçücük avuca sığan balıklardan daha büyük balıklar tutamıyorum :( bu büyük balıklar nasıl tutulur yardım edin lütfen :( iğneyle balık tutmak zormuş :( Tuttuğum balıklar'ın resmini aşağıda gönderiyorum. Bunların hangi tür olduğunu yazarsanız çok sevinirim :

Aşağıda balık tutmaya çalıştığım akarsuyun fotoğraflarını da gönderiyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

ilk olarak nehirden çıkan diğer balık türleri nelerdir bunlarıda belirtirsen konu hakkında daha net cevaplar alabilirsin.
    Büyük balık emin ol büyük iğne ile avlanıyor.
    Doğal beslenme kaynaklarını avlanırken göz önünde bulundurman çok önemli. Genelde büyük balıklar küçük balıkları hedef tuttukları için yakaladığın o balıkları canlı yem olarak kullanabilirsin. balığın sırt yüzgeçlerinin altından geçirerek takacağın büyük bir iğne hem balığın yüzüşünü etkilemez hemde yem iğneden kolay kurtulmaz. ve tabiki büyük balık için seçilen kaliteli bir misina. oltanın sabit kalabilmesi için akıntı ile doğru orantılı ağır bir kurşun hepsi etkenler. Tatlı su balıkçılığında tecrübeli diğer arkadaşlarım eminim değerli bilgilerini seninle paylaşacaklardır. ;)
    Ağ balıkçılığından olta balıkçılığına yönelmen ise oldukça güzel bir fikir seni bu güzel düşüncen için tebrik etmek istiyorum.
    inşallah bereketli av hikayelerini tutacağın büyük balıkların resimleri ile de raporlarsın ve keyif ile okuruz :)
    şimdiden rast gelsin iyi avlar

4. dert36

dert36 Yeni Üye

Verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkür ederim :) peki bu akarsuyun her yerinde büyük balık olur mu? yeri önemli değil mi ? benim çok fazla balık malzemem yok. kamışım bile yok. sadece ip ve iğne kullanıyorum. büyük balık kıyılarda gezer mi yoksa ortalarda akıntılı sularda mı dolaşırlar ? Ben bu suda hangi balıklar olduğunu bilmiyorum ama internetten araştırdığımda şu balıkların olduğu yazıyor :

Tatlısu Kefali
    Sarı Sazan
    Caner
    Sinek Balığı (bu balığın üzerinde sinek gibi siyah benekler vardır.)
    Gümüş Balığı (Gümüş gibi parlar en büyüğü 400 – 500 gr gelir )
    Kırma Balıklar (Bunlar birbirine uyumlu değişik balıkların çiftleşmesinden oluşurlar.)

5. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

bölgenin en büyük balığı sarı sazan görünüyor.
    Ben Bilecik'liyim. Bizim oralarda da sarı sazan türleri mevcut.
    Genelde sarı sazan avı için yazın su üstü sahte çekirge yada canlı çekirge alabalık avı tekniği gibi yakalanıyor. Kışın ise yine su üstü ağırlıksız serbest dolaşım küçük balık kullanılıyor. Elbette ki daha önce belirttiğim misina ve iğne kuralları geçerli.
    at çek için Spin kamış olarak tabir edilen tatlı su kamışlarının yumuşak 5-10 gr atarlılarını sahte çekirge ile kullanabilirsin. makine olarak dragı orta seviyede bir makine misina olarak ise ip misina tavsiyemdir. Fazla pahalıya kaçmana gerek yok 100-150 TL ile bu ihtiyaçlarını tedarik edebilirsin.
    Sarı sazan diğer sazan türleri gibi ağırlıklı olarak dibi tercih etmez. Suyun her seviyesinde yakalanbilir şiddetli akıntının hemen yakınında az akıntılı yada durgun suyu tercih eder.ürkek bir balıktır avlanırken sessiz olmanı öneririm.
    iyi avlar dileklerim ile rastgele

6. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Adminimiz Erzincanlı bakalım ne diyecek :)

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Yakaladığın balıklar tatlı su kefali, namı diğer kasna..
    Bu balığı hafif bir spin takım ve değişik sahte balıklarla avlayabilirsin. Çok daha eğlenceli ve keyifli olacağını garanti ederim.
    Konuyla ilgili (Kasna) çok sayıda rapor ve bilgiler mevcut sitemizde.
    Yazdığın türlere bakınca derenin başlık açısından bereketli görülüyor.
    Saydığın türler arasındaki "Caner" balığı devasa boylara ulaşabilen bir balık. Galiba diğer adı da Şabut..
    Rast gelsin

8. dert36

dert36 Yeni Üye

@SEMS çok fazla bir imkanım yok. O kadar pahalı takımlar alacak gücüm yok :( ben burda öğrenciyim. Cebimde bir lira çıksa yemek param çıktı diye seviniyorum. Oltaya 100-150 lira veremem. Eskiden insanların pek imkanı yoktu ama balık yakalayabiliyorlardı. Bende bir iğne ve iple balık yakalayabilmek istiyorum. Bu mümkün mü acaba? Su çok akıntılı oluyor. Oltaya tapa takınca ve suyun ortalarına atınca akıntı sürüklüyor oltayı. O yüzden köşelerde balık tutmak zorunda kalıyorum. Çok küçük, el kadar balıklar tutabiliyorum. O kadar sazan var diyorlar ama hiç görmedim bu sazanları.

@Focaiano Sayın yöneticinin de tavsiyelerini beklerim :)

@agartan Bu yakaladıklarım tatlı su kefali mi yani? ben o balıkların daha büyük olduğunu sanıyordum. Bu tuttuklarım yavru mu oluyor yani ? Caner gibi devasa boyutları olan bir balığı benim ince ipimle tutamam diye düşünüyorum :) ip kopar heralde :) benim imkanlarım fazla yok. Bir iğne ve olta ipi. Başkada birşeyim yok :) yem olarakta hamur kullanıyorum :) bu şartlarda büyük balıklar, sazanlar tutamaz mıyım?

9. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

misinanın 2 kulaç arkasına kurşun bağla yada çözülmeyecek şekilde ağırlık taş. bu ağırlık oltanın akıntı ile sürüklenmesini engelleyecek şekilde olsun ;)
    yem olarak hamur olabilir süt mısır kullanabilirsin bir paket 0.50 kuruşa tedarik edeceğin vanilya le hazırlayacağın mısır unu ve beyaz un ile karışık hamurun kokusu sazana çekici gelir tavsiye ederim. Öğrenciliği iyi bilirim :) Gönlüne göre güze lavlar gerçekleştirmen dileklerimle RASTGELE

10. dert36

dert36 Yeni Üye

@SEMS anlayışınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim :) verdiğiniz yem formülü içinde teşekkürler. şimdiden heyecanlandım :) oltaya kurşun bağlayınca tapayı çıkarmam mı lazım?

11. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

şamandıra mantar kullanılmayacak dip takımı olacak ;)