Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karasu'daki Sakarya Nehri ölü balıkla kaplandı.

Konu, 'Genel Konular' kısmında TEKNOTURK tarafından paylaşıldı.

1. TEKNOTURK

TEKNOTURK Aktif Üye

İtfaiye temiz su sıktı ama

10 kiloluk yayın balıkları da çırpına çırpına öldü

Karasu'daki Sakarya Nehri ölü balıkla kaplandı

SAKARYA Nehri’nin Karadeniz'e döküldüğü yer olan Karasu İlçesi’nin Yenimahalle'de, sabah saatlerinden itibaren binlerce balık oksijensiz kalarak su yüzüne çıkıp can çekişmeye başladı. 10 kilo ağırlığındaki yayın balıklarının da aralarında bulunduğu balıklar su yüzeninde çırpınırken, nehrin yüzeyi ölü balıklarla kaplandı. İtfaiye ekipleri karadan arazözlerle balıkların bulunduğu bölgelere temiz su sıkarken, Çevre ve orman Müdürlüğü ekipleri de bölgeye gitti.

Balıkçı barınaklarının da bulunduğu Yenimahalle’de nehrin üstü can çekişen balıklarla kaplanndı. 4 yıl önce de yaşandığı belirtilen bu durumu gören gören bölgedeki balıkçılar ilgililere haber verdi. Balıkların oksijensiz kaldığı ihtimalini dikkate alan belediye de hemen bölgeye itfaiye arazözlerini gönderdi ve balıkların can çekiştiği yerlere temiz su sıktı. Ancak buna rağmen birçok balık öldü. Ölen ya da can çekişen balıklar arasında ağırlıkları 10 kiloyu bulan yayın balıklarının olduğu da görüldü.

Karasu Su Ürünleri Kooeparatifi Başkanı Ali Sezerin, 2006 yılında da aynı olayın yaşandığını belirterek, “4 yıl önceki olay yine tekrarlandı. O zaman Şeker Fabrikası’ndan nehre boşaltılan atıklardan kaynaklandığı ileri sürülmüştü. Bir şekilde balıklar oksijensiz kalıp su yüzüne vuruyor. Nehirle ilgili denetim yok” dedi.

Sakarya Çevre ve Orman Müdürü Nurettin Taş da, kendilerine ihbar gelmesi üzerine bölgeye ekip gönderdiklerini kaydederek, “Aldığımız ilk bilgiye göre balıklar oksijen yetersizliğinden su yüzüne çıkmış ve bir kısmı ölmüş. Bunun nedeni nehire atık karışması olabilir” dedi.

kaynak:http://www.milliyet.com.tr/itfaiye-...kiye/sondakika/30.11.2010/1320483/default.htm

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

Ne hazin manzara,
    Az gelişmişliğimizi şamar gibi yüzümüze vuruyor.
    Bütün dünya yaşatmaya,yaşayana bir eklemeye çalışırken,
    Var olanın ölümünü izlemek...
    Tüm yetkililer için UTANÇ VERİCİ
    Hamili kart olarak yetkili olanlar,
    İki cihanda bunun vebalini ödeyemezsiniz.
    Benim hakkım size HARAM OLSUN.

4. BİROL

BİROL Daimi Üye

Atık su 'dan anladığımız sal doğaya aksın gitsin olunca, fabrika atıkları ile bu tür ölmler kaçınılmaz oluyor.
    Yetkililerde bilmemne zamanda olmuştu ne olacakki havasında olunca böyle vakaları çok görürüz.O zaman bunu yapan fabrikaya okkalı ceza kesilse idi ,bugün bu olay yaşanmazdı...

5. A.Bülent KUTLUCA

A.Bülent KUTLUCA Aktif Üye

Çok yakın zamanda bir su ürünleri mühendizi ve bürokrat olan Yetkili ile aynı ortamda idik,,,,ben balıklar ölüyor,,,tırıvırı aldı başını gidiyor,,,fabrikalar derelere göllere denizlere ölüm kusuyor dedikçe mevzuata saklandı,,,,o an herşeyi bir kenara bırakıp yapmak istediklerimi yapsa idim kırk yıl dünya medyasından ve 8 SUTUNA MANŞETTEN düşmezdim,,,ve bir kez daha KENDİMDEN KORKTUM:mad::mad::mad:,,,ve insan olduğum içinde bir bakıma mutlu oldum ve onları EN YETKİLİ MAKAM HAVALE ETTİM

yazıklar olsun,benimde HAKKIM HARAM OLSUN

6. m1976k

m1976k Aktif Üye

vah vah vah yazık hayat kaynaklarımızın göz göre göre yok olması ne acı.............

7. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Yazıklar olsun. Yazık günah. İçimizi acıttı bu görüntüler.

8. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Köyümüz Sakarya nehri kıyısında bir köy.Balkondan taş atsan Sakaryaya düşer.Bu manzaralar hemen hemen her yıl yaşanır ve hepde bu dönemlerde olur.Sebebinin bazı fabrikaların biriktirdiği atığı bırakması olduğu söylenir.Öyleki,Nehrin rengi değişir,kötü kokar.
    30 yıl kadar öncesinde Babamın çividen yaptığı kancaya taktığı kurbağa ile yakaladığı yayınları 3-4 kişiyle zor kıyıya alıp,balta ile parçalayıp herkese dağıttığını bilirim.Balık okadar bolduki Pirinç tarlalarını besleyen Ark'larda bile 3-5 kiloluk balıklar dolaşırdı.Köydeki su değirmenimizin taşı çeviren su oluğu balık yüzünden tıkanırdı..
    Aradan 30 yıl geçti.Babamın her istediğinde yakaladığı balıkların benzeri yakanınca medyada heber değeri taşıyacak kadar azldığını görüyoruz. 15 yıldır heryıl tekrarlanan bu olaydan dolayı balık bitti denilebilir.Yüzlerce metre ağdan bile doğru dürüst balık çıkmadığını bu işten ekmek yiyenler söylüyor.
    Herkes katliamın farkında,göllerimiz,denizlerimiz canhıraş imdat diye feryad ediyor ama duyanlar arasında çözüm sağlayacaklar yok.Amatörler duyuyor,balıkçılar duyuyor,çevreyi,doğayı sevenler duyuyor,birtek sorumlular duymuyor..

"Sakaryada balık ölümleri" yazıp aratın.Kaç haber çıkacak,kaç yıldır yaşanan bu olayın aynı.Üzücü..:(

9. oltacı hasan

oltacı hasan Yeni Üye

Bu mevsimde ölüm olayının olması normaldir.Çünkü Şeker fabrikaları KAHROLASI ASİTLİ ATIK SULARINI filtrelemeden boşaltmaktadır.Kayseri de de ayı olay her yıl tekrarlanır.Göstermelik bir araştırma ile geçiştirilir.
    Sonra bizim yöneticiler bir iki demeç patlatır.Krant tuvalet gazelere poz verirler.

10. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Beddua etmem ama şimdi ediyorum.
    Sorumlular ALLAH BELANIZI VERSİN

11. bunebu

bunebu Yeni Üye

Arkadaş tamam atık su tesisi kurmak çok pahalı amenna da ya arkadaş fabrika sahipleri mıamide yazlığınız da olmayı versin be nolacak sanki arıtma tesisini kurun sakarya kenarınada bir yazlık kurun oturun be yazık çok yazık.