Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

karides kafesi yasak mı?

Konu, 'Ticari Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ' kısmında bacteria tarafından paylaşıldı.

1. bacteria

bacteria Aktif Üye

merhaba dostlar,

hem kendim hem profesyonel balıkçı bir dostum için bir soum olacak...

karides için hazırlanmış kafesler var.. pinter diye geçiyormuş sanırım.. amatör balıkçılıkta yasak diye okudum... amatör balık tutmak yasak demek.. karides avlamak da mı yasak demektir? (karides de balık oluyormu :)

Diğer sorum... tebliğlere, sirkülere baktım ancak bir yasak ibaresi görmedim.. emin olmak adına..profesyonel balıkçılıkta (ticari balıkçılık) karides tuzağı / kafesi / pinter kullanmak yasak mı? (profesyonel balıkçı bir dostum için soruyorum)

bilgisi olan varsa...cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

herkese rastgelsin...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Ocak 2014
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Pinter, kafes yasak ama yıllardır rahat rahat satılıyor nedense... Piyasadaki o pinterler ile tutacağın karideslerin boyu ıstakoz kadar olur herhalde.

Tebliğdeki madde açık,
    a) Denizlerde amatör avcılık parakete, pinter ve sepet gibi tuzaklar hariç olmak üzere; her türlü olta takımı, serpme, yemlik uzatma ağı ve sualtı tüfeği ile yapılabilir.

Amatör nasıl karides tutacak bu durumda, işte orası muamma.

4. bacteria

bacteria Aktif Üye

sınırlama olmuş olsa iyi olurdu :( 1 kafesten fazlası yasak gibi.. dediğiniz gibi başka türlü karides avlama şansımız kalmıyor..

diğer soruma cevaplarınızı bekliyorum.. amatöre yasak ok.. profesyonel balıkçılara da mı yasak?

5. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

yemlik küçük balıkların olduğu gibi pinter ile yengeç karides tutulması serbest diye biliyorum hatta çokça da kullanıyoruz daha yasak diyen çıkmadı
    murat abi gözenek ne kadar büyük olursa olsun karides daha geri çıkmıyor girince en incesinden en irisine :)

6. Can_Ordu

Can_Ordu Aktif Üye

Ticari tebliğ 3/1 den alıntıdır. Belki yardımcı olur.

7. bacteria

bacteria Aktif Üye

cevaplar için teşekkürler..

göndermiş olduğunuz tebliği okumuştum.. ama orada pinter ile / kafesle av yapamazsınız diye bir ibare geçmiyor.. bu da yasak olmadığı anlamına geliyor sanırım (profesyonel balıkçılar için)..

bu tebliğ dışında başka bir yerde yasak olduğu konusunda bir şey var mı onu merak ediyorum.. burada 1-2 balıkçıya sorduk.. birisi yasak olduğunu söyledi ama dayanağı yok sadece duyumu o yönde..

kanunen yasal olup olmadığı konusunu merak ediyoruz.. profesyonel balıkçılıkta..

8. nehal

nehal Yeni Üye

çok iyi bende yazayım bakalım görev zamanı