Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karşıyaka'mdan birkaç çipura...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında KalamA tarafından paylaşıldı.

1. KalamA

KalamA Daimi Üye

Merhabalar abilerim & kardeşlerim. O oltayla çekmesi harikulade zevk veren çipuralar Karşıyaka'da boy göstermeye başladılar bir süredir lakin tüm çabalarıma rağmen hala levrek ALAMADIM :( tutmuş olduğum limit altı balıklar için şimdiden hepinizden ve kendimden özür diliyorum. Sebebim olan 2 eşşek sıpasının da resmini ekliyorum. Oğlan siyah beyaz olan Paşa beyefendi, hanım kız da Şirin Hanım olur kendileri. Hiç şımarık yada yabani değiller, tabiri caizse sevgi manyakları. Annemin eline doğdular 2 buçuk yıl evvel. Hiç sokak bahçe yüzü görmediklerinden kendilerini bizden biri zannediyorlar. Defalarca kez Paşa'nın miyavlarken ''anne'' dediğine şahit olmuşuzdur tüm ev halkı olarak. Annem bana da ona da oğlum dediğinden ne zaman oğlum dese benden önce atlar yemek masasına, meyve tabağına koca eşşek. 9 kiloluk tam bir paşa :) Evin torunları olurlar kendileri. bunlar haricinde balkonda beslediğimiz anneleri dayıları ve kuzenleri ve hatta diğerlerini saymıyorum bile. Onların rızkını almaya çıkıyorum çoğu zaman balığa. Bir şekilde Allah'da bizim rızkımızı veriyor biz onlara baktıkça ve hüzün keder uzak oluyor evden onlar bizimle oldukça. Bu benim kedilerime olan değil tüm canlılara olan aşkımdan da ileri geliyor olabilir, bilemiyorum.
    Çipuralarım 400-600 gram arasında değişiyorlar, kaçırdıklarımsa elbetteki daha büyüktüler :) Kaya balıkları gittikçe büyüdüler, bizim torunlar da pek seviyorlar onların löp etini, o yüzden büyük olanlarını alıkoyuyor birkaç ufağı da levreğe atıyorum. Ufak lidaki ve isparozların %90'ını salıyorum, ya iğneyi fazla yuttuğundan kurtulamamış olanları ya da diğerlerine nazaran azcık daha iri olanlardan birkaçını evdeki torunlara götürmek üzere alıkoyuyorum.
    İlk fotoğrafta ortada duran böceği birkaç gün önce aldım. Kerevitin birebir aynısı gibi geldi bana ama ''tuzlu suda kerevit olmaz, bu istakoz yavrusu'' dedi abiler. Benimse hiçbir fikrim yok :) Tadına bayıldı torunlar...
    Bu kareler fotoğraflayabildiğim son günlerden, bunlar haricinde birkaç iri çipura daha almışımdır. Umarım daha irilerini göz zevkinize sunabilirim yakın gelecekte.
    Kamış ve makinelerim değişiklik gösterse bile kullandığım bedenler genelde hep aynı, Mustad 496 3, 4 numara ya da VMC 9335 BL 1/0 ya da maruto, gamakatsu, sesame keiryu gibi japon iğneler, maximum 3 köstek ( 5-10 cm uzunlukta ) kurşuna bağlı klipsli fırdöndüye bağlı 20-25 cm uzunluğunda 1 hırsız köstek, köstekler arası iğneler birbirine dolaşmayacak kadar ne çok yakın ne çok uzak. Kurşun ise kullandığım kamışların atar aralığına göre lakin her zaman uzağa atma çabasında değilim. 500 gramlık çipuralardan birini 20-25 metre uzaklıktan sülünez ile aldım. Sülünez, mamun, yengeç (daha çok sabah suyunda) , elbetteki boru kurdu ve hatta çimçim güzel iş yapan yemler.
    Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim, umarım rapor delisi olacağımız önümüzdeki Eylül ayında benim de güzel raporlarım olur. Hepinize rastgelmesi dileklerimle...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler.
    Çok güzel balıklar, kediler de öyle . :)
    Her zaman rastgelsin.

4. Devrim Balbay

Devrim Balbay Aktif Üye

can yine nevaleyi çıkarmışın.. kerevit olayınada hastayım..belgesel gibi av yapıyon..eylülde daha irileri rastgelsin ama avlağı genişlet biraz..

5. KalamA

KalamA Daimi Üye

Teşekkür ederim Şeref abi, size de her zaman rastgelsin...

Sağol Devrim abi, Eylül'de kısmetse farklı yerler deneme girişimlerinde bulunmayı düşünüyorum bakalım. Hakikaten belgesel gibi oluyor haklısın. Saldığım 1 çiçina ve tesadüfen denk gelen deniz atını da çekseymişim keşke aynı karede :) Senin raporlarını bekliyor olacağım abi, en güzelleri rastgelsin...

6. OnurBelge

OnurBelge Yeni Üye

merhaba, yakında o tarafa gelme ihtimalim var. nerelerde balık tutuyorsunuz karşıyakada?

7. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Merhaba güzel av olmuş. Ufaklıkların maşallahı var. Yakalanan kabuklunun türü karavida. kerevit denize girince karavida oluyor :)

8. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Tebrikler Can, herkesi mutlu eden bir av güncesi olmuş ;)

Yakın gelecekte senden Jig avı raporu bekliyorum ;)

Her zaman rast gelsin...

9. KalamA

KalamA Daimi Üye

Merhabalar, Karşıyaka iskele sol tarafındaki anıt çevresi, nikah dairesi sol tarafı ile sağ tarafı, yelken kulübü etrafı ve bostanlı vapur iskelesi etrafı çipura ve mırmır alabileceğiniz bazen de sürprizler çıkabilecek yerler. Bunlar haricinde Alaybey Tersanesi çevresi iri balık yapar. Rastgelsin...

10. KalamA

KalamA Daimi Üye

Merhabalar, hocam büyük bir merakımı giderdiniz, teşekkür ederim :) Her zaman rastgelsin...

11. KalamA

KalamA Daimi Üye

Değerli ağabeyim, Ali abi ve özgür abi ile muhabbetlerinizi hayranlıkla takip etmekteyim, Eylül ayının en güzel yanı da sizlerin raporlarına nail olabilmem olacak. Çok heyecanlıyım :) Kol kaslarım, pazularım ve ben hazırız ağabeyim o raporları sizlere sunmaya da umarım trofecikler de hazırdırlar ;) Her zaman en güzelleri rastgelsin ağabey...