Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaşığın iğnesini tüylü iğne ile değiştirsem? ( Hedef balık lüfer)

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Sahte Yemler' kısmında Fisher81 tarafından paylaşıldı.

1. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar,

Kaşığın iğnesini rover128'ten çıkardığım beyaz tüylü iğne ile değiştirsem nasıl olur?
    Daha önce denemiş olan veya fikirlerini paylaşmak isteyen arkadaşlar var mı?

Aksiyona etkisi olur mu? Ve hedef balık lüfer'in ürkme durumu olur mu veya tam tersi atlama ihtimalini artırır mı sizce?

Kaşık bu. Fladen nidingen gümüş renk kaşığın üstünü pembeye boyadım :)

yyalibuk71, Apathetic ve keremeymen bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ersin1903

Ersin1903 Aktif Üye

Bende bulunan bazı kaşıklara bu şekilde uygulama yapmıştım ve halende yaparım, fakat tüm kaşıklara değil... Çünkü balığın yeme saldırma huyu bazen değişebiliyor. Ama genel anlamda kaşığın iğnesine bu şekilde bir tüy eklemeniz çok çok ekstra bir avcılık katmayacaktır.. birde iğneye eklenen tüyün boyutu da önemli, gereğinden uzun veya fazla miktarda bir tüy eklerseniz balığın iğneyi ısırmasına negatif bir etken olabilir...

Ben bu tarz tüy ekleyerek kullandığım kaşıklarda genelde çinekoptan ziyade iri sarıkanat aldım ( kaşığa lüfer hiç denk gelmedi bende :D ), çünkü tüylü iğneyi ısırabilecek cüsse de bir balığın saldırması gerekiyor diye düşünüyorum.. iğneye eklenecek tüy miktarı abartılmadığı sürece kaşığın aksiyonunuda çok fazla etkilemez bence..

Şahsi tavsiyem iş yapacak birkaç model aynı türde kaşık alıp bazılarının iğnesine tüy + sim veya organze + sim ekleyerek, bazılarını da normal çıplak iğneyle kullanmanız.. Duruma göre hangisi daha iyi çalışıyorsa ondan devam edersiniz ;)

Rastgele...

Fisher81 ve keremeymen bunu beğendi.
  4. Nut

Nut Aktif Üye

Tatlisuda bazi meralarda baliklar tuylu kasiga saldirmiyor.. Normal mepps kasiga saldiriyor.. Onemli olan ignenin keskin olmasi.. Adi kasiklarda igne kalitesi dusuk.. Iyi kasiklarda iyi igne var.. Degistirecegin igneler iyi ve keskin ise sorun yok.. Condor, mepps ve bluefox kasiklar çok iyi is yapıyor.. İşi ilk anda bitiriyor.. ;)

Fisher81 bunu beğendi.
  5. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Tüyü ben eklemiyorum rover 128 su üstü sahtesinin kuyruk bölümündeki 3. iğne. Bu sahteler kendiliğinden tüylü.

Önce tüy aklımda yoktu. Sadece kaşıktaki iğnenin çok az daha büyüğünü takayım dedim. Çünkü lüfer atlamıyor değil atlıyor. Oltadaki ağırlıktan bunu anlayabiliyorum ama alamıyorum. Ya iğneye iyi takılmıyor, belki ben iyi tasmalayamıyorum, ya da artık kısmet :) İğne ararken de bu sahtedeki tüylü iğne dikkatimi çekti, sonuçta tüylü çapariye de bu lüfer cinsi atlıyor. Kaşıkla tüyü bir araya getirirsem ne olur acaba diye merak ettim. Ama en iyisi bir süre denemeler yapmak galiba.

Dün bu kaşığı boyadıktan sonra 1 saat deneme yapayım dedim 5 vuruş aldım. 1'i lüferdi. Çinekop sarıkanat çok çektim ama onlarda bu ağırlık yoktu :D Ama bir süre sonra kurtuluyor. Son 1 haftada 2-3 kez oldu bu. Çinekoplar da zaten iğneyi ısırarak değil, kenarından kıyısından takılıyorlar hep, neyse ki fazla yara almadılar şimdiye kadar, biraz sevilerek suya döndüler.

Bu akşam da aynı yerden, aynı saatte, hemen hemen aynı hava koşullarında tüylü haliyle deneme yapacağım.

Ersin1903 bunu beğendi.
  6. Ersin1903

Ersin1903 Aktif Üye

Tüyü sizin eklemediğinizi ve river2sea rover 98 veya 128 sahtelerin arka iğnesinin kendinden tüylü olduğunu biliyorum Mustafa Bey :) Ben sadece ortaya koymuş olduğunuz fikre kendimce biraz daha geniş açıdan bakarak düşüncelerimi ve tecrübelerimi aktarmak istedim ;)

Denemelerinizde size iyi şanslar dilerim, rastgele...

Fisher81 bunu beğendi.
  7. shadowpane

shadowpane Daimi Üye

Hemşerim merhaba,

o kaşık ağır ve levrek lüfer avlarında kullanabilirsiniz. Bahsettiğiniz iğne ve tüy askiyonu bozmaz, aksine daha doğal bir yüzüş sergileyecektir.

sabriyazici ve Fisher81 bunu beğendi.
  8. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Bu sabah berrak suda daha iyi gözlemledim. Bu tüylü fladen ile başka normal fladeni karşılaştırdım. Bu daha dengeli ve kıvrak yüzüyor sanki. Bana göre güzel tabi ama lüfer ne düşünür bilemem :D

Çoğunluğu çinekop bir tanesi iri olmak üzere bir kaç takip de aldım ama atlamadılar.

shadowpane bunu beğendi.
  9. yyalibuk71

yyalibuk71 Yeni Üye

Mustafa bey, son durum nedir. Tüy başarılı olduysa, bizlerde buralada denemeler yapalım. Rastgele.

10. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Bir önceki mesajımdan sonra 3 haftalık kadar bayram tatili için memleketteydim. Bugün döndüm, sabah deneme yaptım ama bölgede balık yoktu. Önceki akşam aynı bölge çok güzel balık yapmış ama sabah tık yoktu :( Akşam tekrar bir deneme yapacağım.

11. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Bugün uzun süre hansen pilgrim salladıktan sonra bu modifiye kaşığı deneyeyim dedim ilk atışta bir çinekop sürüsü takip etti ve tam kıyıda biri atladı. Sonra da çok takip aldı. 1 de lüfer takip etti kıyıya kadar. 1 saat içinde 2 balık aldım bu kaşıkla. Bu arada suda canlı yem de çoktu. 2. balıktan sonra klipsten koptu misina ve kaşık suda kaldı. Zarar görmüş sanırım farketmedim. Sonra toplandım.

Acilen aynısından yapmam lazım :)

yyalibuk71 bunu beğendi.