Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaza Geçirdim Fikrinize İhtiyacım Var

Konu, 'Genel Konular' kısmında Ensar49 tarafından paylaşıldı.

1. Ensar49

Ensar49 Üye

Maddi hasarlı kaza geçirdim.Tutanakta polis benim çarptığımı yazmış.Arabamın sol tarafıyla diğer aracın ön tarafına çarpmışım.Fiziken imkansiza yakın bir çarpma.Ve bunu mobese görüntüsüne bakarak yazdığını söylüyor.Bana çarpan kişi bile kendisinin 10-15 metre kayıp çarptığını kabul ediyor.Tutanakta mobese kelimesi geçmemekte.

Olay kısaca :Normal caddeden ana cadde üzerindeki kavşağa girip sola dönecem.Kavşak kontrolsüz kavşak.Yani hiçbir işaret ve tabela yok.Sola sinyal verdim,soldan gelen araçların gecmesi için durdum ,soldan araç akışı bittikten sonra kavşağın ortasında durup sağı kontrol ettim ,tam harekete geçecekken sol tarafımdan arabanın biri gelip ön sol kapıma çarptı.Bana çarpmasa karşı şeride geçecekti.Arkamda birbuçuk şeritlik boş yer bıraktığım halde ön kapıma çarptı.Polis çarpmayıda bana yükledi suçuda .Karşı taraf sigortam delinir polis çagirma dedigi halde polisi çagirdim.Keşke çağırmasaydim.Benim hasarım yaklaşık 1000 tl.Ama vicdanen çok huzursuzum psikolojim bozuldu.

Tek bir soru sormak istiyorum.Mahkemeye vermek için bu görüntüyü nerden nasıl istemem gerekiyor.5 gün uğraştım,emniyet,polis merkezi,trafik şube hepsine başvurdum ama kabul etmediler.Savcıyla görüştüm dosyan geldiğinde bakarız dedi ama ögrendim ki maddi hasarlı kaza dosyası savcıya gitmiyormuş.

Bir yol gösterirmisiniz.Sizce uğraşmaya değermi.

Son düzenleme: 2 Ocak 2016
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. EBU ŞEHRAZAT

EBU ŞEHRAZAT Aktif Üye

Büyük geçmiş olsun. Allah beterinden saklasın. Ancak mahkeme kararı ile alabilirsiniz.

Ensar49 bunu beğendi.
  4. Ensar49

Ensar49 Üye

Bekir bey çok teşekkür ediyorum.

Mahkemeye kimi verecem.Tutanağı hazırlayan polisimi, trafik şubeyimi ,karşı tarafı mı.

5. Erol 61

Erol 61 Daimi Üye

Fotosunu çektiyseniz çarpışmanın olay döner ama foto yoksa işin içinde polisde varsa geçmiş olsun

Ensar49 bunu beğendi.
  6. Ensar49

Ensar49 Üye

Foto var , şahit var ve en önemlisi tepemizde mobese vardi.155i arayıp ihbar ettiğimde teldeki memur şuan sizi mobeseden izliyoruz demişti.

7. onur_55

onur_55 Aktif Üye

öncelikle geçmiş olsun.gerçekten suçsuz olduğunuzu düşünüyorsanız.olayı mahkemeye intikal ettirmek en doğal hakkınız.

Polis tarafından mobese kayıtlarına dayanılarak bir tespit yapılmış.ancak tutanakta mobese ifadesi geçmiyor.Eğer geçseydi mobese kayıtlarını 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununa göre isteyebilirdiniz.Ancak burada polis memuru tanzim ettiği tutanakta maddi delil olarak mobese kayıtlarını ileri sürüyor ve buna göre tutanak düzenliyor.Dolayısıyla tutanağın gerçekliğini ortaya koyacak şey mobese kayıtlarıdır.Yok eğer mobese kayıtları yoksa o zaman polis memurunun keyfiyeti sonucu tanzim edilen bir tutanak sözkonusu.Eğer böyle bir şey varsa TCK 257. Görevi kötüye kullanma suçunun maddi unsuru oluşmuş demektir.haklıysanız tutanağın tebliğinden itibaren yasal süreçleri işletebilirsiniz.mutlaka bunla ilgili bir yasal prosedür vardır.hatta tutanağın arkasında bile yazabilir.

Önder Kanığ ve Ensar49 bunu beğendi.
  8. Ensar49

Ensar49 Üye

Onur Bey çok teşekkür ederim.

Olay anında firen izlerini gösterdim.Merak etmeyin mobese var dedi.Tutanakta beyanımın alındığı yazıyor ama sözlü ve yazılı (firen izi cümlesi dışında) tek bir kelime etmedik.Olay yerinde karşı tarafın arkadaş ve çevresi vardı.Polisle daha çok bunlar muhatap oluyordu.

Neyse kusura bakmayın hepinizin kafasını karıştırdım.En iyisi pazartesi tutanağı yazan kişiyle görüşmek.

onur_55 bunu beğendi.
  9. avsen

avsen Aktif Üye

Öncelikle gecmiş olsun Rabbim büyük kazadan beladan korusun Dava açarak olabilir yalnız dava açmak için avukata vereceginiz para maddi hasar oluşan arabanızla aynı para yada ustude olabilir yani dava açsanız dahi sonuç masraflı olacaktır mahkemeye gidip gelmesi sahitlerin şahitlik yapması falan uğraş istiyor.geçmiş olsun

10. begin

begin Yeni Üye

Oncelikle gecmis olsun ensar.Polis mobese kamerasinin basindan kalkip gelmez bu yalan bi defa oyle birsey yok.Olay yerindeki mobese kameralarini incelemek icin o bolgenin emniyet mudurlugune sikayette bulunup savcilik karari aldirman gerekiyor tutulan rapor da olayin nasil gerceklestigini yukarida yazdigin gibi belirtip resimlediysen sikinti yok zaten trafik kazalarinda sucluya sucsuza polis deil tramer karar veriyor ama kaza raporunu polis yazip cizdi ise sucu sana yukleyip karsi tarafla dostlugunu pekistirmistir.Benim tavsiyem buna benzer birsey benim de basima geldi eger vaktin varsa ve ugrasa biliyorsan savcilik karari ile mobese goruntulerine baktir