Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kefal avcılığı takımı hakkında

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

 1. nuri deniz

  nuri deniz Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  28
  [​IMG]


  Kefal avcılığında kullanılan takım şekli 2 çeşittir.

  1- Şamandıralı tek iğneli takım: Bu takımın kullanımı da çok yaygındır, ama kefalin yoğun olduğu yerlerde avlanıyorsanız kösteklerin enaz 3lü, 4lü olmasında fayda vardır. Bir defasında 2-3 tane kefal yakalama şansınız daha yüksek olabilir. Ana beden olarak 30 - 35 mm 'lik beyaz misina kullanılır. Misinanın alt ucuna küçük bir şamandıra ve şamandıraya bağlı olmak üzere 30 mm'lik beden ve bu bedene bağlı 10-15 mm köstek bağlanır. İğne kalınlığı 7- 8 numara olmalıdır. Ağırlık olarakta 25 gramlık kurşun tercih edilmelidir. Fazla ağırlık kullanırsanız olta suyun dibine iner. Avlanma yapamazsınız.

  2-Diğer metot süngere ekmek sarma metodudur: Bu metotda Süngere taze ekmek sarmalıdır. Çünkü bayat ekmek suda anında dağılır. Takıma gelince, i ğnelerin uzun saplı olmasına dikkat ediniz çünkü iğnenin arkasından şamandıraya bir miktar saplayıp iğne başının dışarda kalmasını sağlayınız. Burada Ana Beden 30 numara ve ucunda küçük fırdöndü ve bunun ucunada 25 no beden bağlanır. Beden uzunluğu 1 veya 2 kulaç olabilir. Ve bu bedenin ucuna da sünger ve bu süngere batırılmış olan 5- 6 adet 4 nolu iğneler gömülür ve ekmek oltanın ucları kapatılacak şekilde ekmekle sarılır. Böylece balığın oltayı görmesinin önüne geçilmiş olur.
  Kaynak: nurideniz
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. turna

  turna Aktif Üye

  Yaş:
  69
  Kayıt:
  24 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  201
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  Ankara
  Çok güzel bilgiler, paylaşım için teşekkürler.
   
 4. Kaan15

  Kaan15 Üye

  Kayıt:
  11 Aralık 2012
  Mesajlar:
  65
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Çok Güzel 2 Bilgi Abi Benim Kendi Yaptığım ve 1-2 Kişide Daha Gördüğüm Bir takımı Kısaca Özetlersem Şöyle O Hani 10 tane iğneli Mantarlı Klasik Takım Vardır Ekmeğe Sarmak için Ben O Mantarın Ucuna 80 cm Kadar Beden Bedenin Farklı yerlerine Farklı uzunluklarda Klasik Çinekop Takımında Kullanılan İğnelerden Bağladım Onların ucuna Ekmeği top Yapıp Takmak Var aklımda Sizce Nasıl Sonuç Alırım ?