Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kefal avinda nasil bir olta ve makine tercih etmeliyim?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında cem 001 kktc tarafından paylaşıldı.

1. cem 001 kktc

cem 001 kktc Yeni Üye

Iyi gunler arkadaslar
    Oncelikle ben araniza yeni katildim ve herkese kktcden selamlarimi iletiyorum.
    Ben bu hobide yeni sayilirim size sormak isdedigim soru:
    Kefal avinda nasil bir olta ve makine kullanmaliyim?
    Saygilirimla

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. haylasx

haylasx Aktif Üye

40lık genel kullamnıma uygun bir makina iş görür die düşünyorum yanlız shimano exage 4000 li,k alırsan veya catana hem yemlide hem spinde kullanabilirsin 1 taşla iki kuş

cem 001 kktc bunu beğendi.
  4. cem 001 kktc

cem 001 kktc Yeni Üye

Cevabiniz icin tesekkur ederim Tolga bey spin olayina biraz daha bilgi ve tecrube edindikten sonra baslamak istiyorum 40 lik bir makine benim yapmak istedigim kefal , sarpa, melanur, sargoz , karagiz ve zarganagibi baliklar icin de uygun olurmu?Ve kamis olarak 20 -60 gr atarlimi yoksa 30-80 gr atarli bir kamis secmeliyim arkadaslar yardimci olursaniz sevinirim.

5. haylasx

haylasx Aktif Üye

kamış seçiminde tecrübeli abilerimiz öneride bulunursa daha uygun olur yanlız makinede 40 lık dediğim gibi özelikle dediğim marka hem yemli hem spin de fazlasıyla iş görür tecrübeyle sabit ayrıcada yedek kafası olması da birine spin de kullanacağınız ince bir misina birinde de yemli avda kullanacağınız spine göre daha kalın bir misina sarıp kullanabilirsiniz

6. ercan1977

ercan1977 Üye

Cem Kardeş merhaba.Bugüne kadar kefal avında uygulamış olduğumuz iğne , yem , makina'dan bahsetmek istemiştim.Umarım faydalı olur inşaallah.Ben kefal'de 3'lü klasik dip oltası kullanırım.Sabah erken hava ışıma'dan (alacakaranlık'ta) , yemleneceğim bölge'yi balık kafaları , iç organları ile yemlerim.Duruma göre yemlik sardalye veya kolyorid(kolyoz'un ufağı) ile yemlerim.Avlanacağın takım'da köstekler'in dik olmasına dikkat etmek gerekiyor.10-12 CM. sert ve sağlam misina'dan olursa biçilmiş kaftan. İğne olarak Sasame f-724 serisi 6-7numara iğne kullanıyorum.Genelde 7 numarası tercihim olmuştur.Halkalı iğne kullanmamızın sebebi , palalı iğne gibi misina'yı patlatma riski azalıyor.Bilindiği üzere , kefal yakalandımı , adeta hırçınlaşır.Sasame f-714 serisi 5 numara iğneyi de tavsiye ederim.Japon iğneler , adeta jilet gibi oluyor.Balıkçılıkta az malzeme , öz malzeme.İşe yarayan kaliteli malzeme illa fark ediyor.Benim favori makinem , shımano jhx 4000 (40'lık spin ve normal kullanımlık) Lüfer de çekebiliyor.Tolga kardeşimizin tavsiye ettiği makina'yı kullanmadım.Fakat kullananlardan , memnuniyet bilgileri kulağıma geliyor.Olta malzemesi satan ahbabımdan , geçen sene incelemiştim.Kaliteli , tavsiye edebilirim.40'lık ve 50'lik makine bence ideal olanı.Tabi bu benim fikrim.Kamış olarak Cormoran TOPFISH 2,70 MT. 40-70GR. atarlı ve dolgu uçlu kamışı tavsiye ederim.Eğer bulabilirsen.Tatlı suda turna avında , at-çek avcılığında bile kullanabilirsin.Ben geçen Kurban Bayramın'da samimi arkadaşıma aldırdım.Olta balıkçılığına yeni başlamasına rağmen çok memnun kalmış.O'na 2,70mt. 10-30 gr. almıştık.Makina olark da shımano alıvıo 4000(40'lık) almıştık.Benim tavsiyelerim , şimdilik bu kadar.Herşey gönlünce olsun inşaallah.HOŞÇAKAL.Kıbrıs'lı Olta Balıkçı'sı Cem Kardeş'e kucak dolusu selâmlar...ERCAN 1977 BURSA (HASTA OLTA BALIKÇISI)(HENÜZ TEDAVİSİ YOK)

7. cem 001 kktc

cem 001 kktc Yeni Üye

Cevaplayan dostlara cok tesekkur ederim.

TekAdam bunu beğendi.
  8. kepçe

kepçe Yeni Üye

aslında cevap zaten nerde olduğunda...kıbrıs...alıyosun bi kıbrıs takım(bilmiyor olabilirsin ordaki balıkçı dükkanlarına direk bunu sor).çoklu iğneli bi takımdır.
    spin düşünmüyorsan,hedef sadece kefalse bunlar yetecektir sana...
    kasnağa sarılı kıbrıs 5tl+ekmek 1tl=6tl..