Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kefal yenir mi? (Marmara'daki)

duzensiz

Daimi Üye
Adı
Hüseyin Susulu
kefal yenir, yemem diyene karışmam. 4 mevsim aynı noktada konaklamaz bir çanakkale'dedir bir istanbul'da bir bakmışınız yunanistan kıyılarında, italya'da vs. balık bu sonuçta gezer durur. dere ağızlarında liman içlerinde kayıntı bulma derdi azdır. mesela bizim limana her sabah ekmek atanlar var neden bu hayvan burayı terketsin? yazı burda geçirir üşüdümü kaçar gider 1 tane bulamazsınız kışın soğuklarda.

kefal cesur ve uyanık balıktır her noktayı temkinli bir şekilde kontrol eder ufak sürüler halinde. dereyede girer kumsaldada gezer kayalıklarıda turlar. malum şeyi yediği söylenir bence alakası yok. balık-yoğurt zehirlemesi nasıl ki efsanedir bu balığında yenmeyeceği kötü kokacağı efsane bana göre.

civaymış, aliminyummuş illaki bir parça vardır. nelerden ne zehirler alıyoruz.. arada kıbrıs takımıyla tutulup güzelce zevk yapılmış 5-10 parça kefali taze iken güzelce temizleyip yemekten birşey olmaz. uzak durulcaksa bayat balıktan uzak durun. büyük marketlerde denk geliyor ahı gitmiş vahı kalmış gözleri kaymış balıklıktan çıkmış balıklar tezgahlarda. asıl bunlardan uzak durmak lazım.

gidipte derede tutun demiyorum tabi. yine bir parça temiz olsun balığı tuttuğunuz nokta ;)

Adı
Erol Köse
Marmara Kefali yenir mi?

Öncelikle tüm değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

Gelen yorumlara ve yaptığım başka araştırmalara göre sonucu özetlersek:

1. Yenmez :confused:
  2. Asla çocuğa yedirilmez :eek:
  3. Yiyen de yerilmez, kınanmaz. Bize ne? Size ne? modundayız :)
  4. Marmara gibi kirli deniz kefalleri denizi pisleten mazot artıklarını ve pis mazot kokusunu bir şekilde etinde depolayabiliyor ve bu koku hissediliyor. Yine aynı şekilde lağım ağzında yaşayan kefallerin de bu pisliği depolaması genel olarak kabul ediliyor. Zaten ilginç bir şekilde bu pis yerlerdeki kefaller temizlenirken içinde siyah pis bir tabaka oluştuğu görülüyor. Bu tabaka açık ve temiz deniz kefallerinde açık gri oluyor. Bu durumda balığın pis olduğuna delil olarak sunuluyor. Bu tabaka kolayca temizlense de, sirke-limon suyunda bekletseniz de mantığınız temizlendiğini kabul etse de genel kanı ruhunuz bu pisliği kabul etmiyor, kusuyor :(
  5. Tutması çok çok zevkli ve kolay. Kesinlikle avcı kilometrelerce yol tepmeden bölük pörçük, canlı cansız kurttu murttu uğraşmadan mis gibi ekmekle ve en kötüsünden iğneli basit ve ucuz bir takımla, merkezi bir noktadan pis denize olta salsa da kocaman bir balık yakalama zevkine erişebiliyor. Ama yemeyeceğiniz balığı zevk için yakalamak da insani olmaz. Yok yakaladım saldım. Kancayı bir kere elinize sağlam batırın. Sonra çıkartmaya çalışın. Dana kadar adam nasıl acı çekiyorsunuz görün. Sonra o kancayı 30cm'lik bir kanca hayal edin. Sonra balık acı çekmiyor diye düşünüp hala yiyorsa tutmaya devam edin :). Balığa da eziyet etmemek lazım arkadaşlar :eek:
  6. Bu arada hemen öldürmüyor. Civa ve bilumum denize akan pisliği bünyesinde barındıran bu balıkcağız sizi sigara gibi yavaşça zehirleyip öldürüyor. Aynı sigara içenler gibi kefal avcıları da kanlı canlı toplum içindeler :). Zaten aynı sahillere baktığınızda hep aynı avcıların yine bu kefal peşinde olduğunu görüyorsunuz. Bolca yakalayıp yiyorlar (söyledikleri o), ama yaşıyorlar ölmüyorlar :confused:
  7. Kefal yiyenlerle bu fikirlerinizi paylaşırsanız kötü azar işitebiliyorsunuz. Avcı bu yorumları kendisine hakaret sayabiliyor. Yersiz arıza çıkarmamak lazım
  8. Marmara dışında temiz tatlısu ve akdeniz gibi açıkdeniz kefalleri yenebilir. Ve doğru pişirilirse oldukça lezzetli de olabiliyormuş. Ama yine üstadların ifadesi ile bu lezzet durumu da kimsenin yemediğini yedim oldukça da lezzetliymiş gibisinden psikolojik bir durum. Birazda Abdurrahman Çelebi durumu (koyunun olmadığı yerde keçiye derlermiş) :harika:

Tekrar teşekkürler

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Ben Marmara'da kefal avlamıyorum.Fakat Ege'de özellikle iri boylardan birkaçtane avlarım.Kışa girerken harika olur ve çupraya tercih edildiği sofralara çokkez şahit olmuşumdur.Avladığımız yerler açıktaki adalar ve yerleşime çok uzak olan yerlerdir.Zaten temizlerken yenip yenmeyeceğini size söyler.
Yani temiz kefale evet,ama bahsettiğiniz yerlerdeki kefale hayır..

ryetik

Daimi Üye
Adı
Ramazan Yetik
Marmara Kefali yenir mi?

Öncelikle tüm değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

Gelen yorumlara ve yaptığım başka araştırmalara göre sonucu özetlersek:

1. Yenmez :confused:
  2. Asla çocuğa yedirilmez :eek:
  3. Yiyen de yerilmez, kınanmaz. Bize ne? Size ne? modundayız :)
  4. Marmara gibi kirli deniz kefalleri denizi pisleten mazot artıklarını ve pis mazot kokusunu bir şekilde etinde depolayabiliyor ve bu koku hissediliyor. Yine aynı şekilde lağım ağzında yaşayan kefallerin de bu pisliği depolaması genel olarak kabul ediliyor. Zaten ilginç bir şekilde bu pis yerlerdeki kefaller temizlenirken içinde siyah pis bir tabaka oluştuğu görülüyor. Bu tabaka açık ve temiz deniz kefallerinde açık gri oluyor. Bu durumda balığın pis olduğuna delil olarak sunuluyor. Bu tabaka kolayca temizlense de, sirke-limon suyunda bekletseniz de mantığınız temizlendiğini kabul etse de genel kanı ruhunuz bu pisliği kabul etmiyor, kusuyor :(
  5. Tutması çok çok zevkli ve kolay. Kesinlikle avcı kilometrelerce yol tepmeden bölük pörçük, canlı cansız kurttu murttu uğraşmadan mis gibi ekmekle ve en kötüsünden iğneli basit ve ucuz bir takımla, merkezi bir noktadan pis denize olta salsa da kocaman bir balık yakalama zevkine erişebiliyor. Ama yemeyeceğiniz balığı zevk için yakalamak da insani olmaz. Yok yakaladım saldım. Kancayı bir kere elinize sağlam batırın. Sonra çıkartmaya çalışın. Dana kadar adam nasıl acı çekiyorsunuz görün. Sonra o kancayı 30cm'lik bir kanca hayal edin. Sonra balık acı çekmiyor diye düşünüp hala yiyorsa tutmaya devam edin :). Balığa da eziyet etmemek lazım arkadaşlar :eek:
  6. Bu arada hemen öldürmüyor. Civa ve bilumum denize akan pisliği bünyesinde barındıran bu balıkcağız sizi sigara gibi yavaşça zehirleyip öldürüyor. Aynı sigara içenler gibi kefal avcıları da kanlı canlı toplum içindeler :). Zaten aynı sahillere baktığınızda hep aynı avcıların yine bu kefal peşinde olduğunu görüyorsunuz. Bolca yakalayıp yiyorlar (söyledikleri o), ama yaşıyorlar ölmüyorlar :confused:
  7. Kefal yiyenlerle bu fikirlerinizi paylaşırsanız kötü azar işitebiliyorsunuz. Avcı bu yorumları kendisine hakaret sayabiliyor. Yersiz arıza çıkarmamak lazım
  8. Marmara dışında temiz tatlısu ve akdeniz gibi açıkdeniz kefalleri yenebilir. Ve doğru pişirilirse oldukça lezzetli de olabiliyormuş. Ama yine üstadların ifadesi ile bu lezzet durumu da kimsenin yemediğini yedim oldukça da lezzetliymiş gibisinden psikolojik bir durum. Birazda Abdurrahman Çelebi durumu (koyunun olmadığı yerde keçiye derlermiş) :harika:

Tekrar teşekkürler
Anladığım kadarı ile 8. maddede açıkta yada diğer denizlerde yakalanan kefallerin lezzetli bulunmasının psikolojik bir durum olduğunu belirtmişsiniz. Yanlış anladıysam kusuruma bakmayın ama doğru ise ben bu görüşe katılmıyorum. Damak tadı ile ilişkilendirilebilir ama psikolojik değildir. Örneğin çoğu kişi zarganayı lezzetsizz bulurken ben çok lezzetli bulurum yada barbun , tekir genelde lezzetli bulunurken ben lezzetli bulmuyorum. Bana göre limanlarda ve kanalizasyon kenarlarında yaşamaya aalışmamış açık denizlerde yakalanmış , daha önce belirttiğim gibi karın zarı gri renkte olan kefaller denizlerdeki birçok balıktan lezzetlidir. Tabi siz eğer lezzet konusunda lüferi baz alıyorsanız durum farklı , o zaman elbette lüfer koyun olur , kefal keçi olur ve Abdurrahman Çelebi denir. :)

Adı
Erol Köse
Anladığım kadarı ile 8. maddede açıkta yada diğer denizlerde yakalanan kefallerin lezzetli bulunmasının psikolojik bir durum olduğunu belirtmişsiniz. Yanlış anladıysam kusuruma bakmayın ama doğru ise ben bu görüşe katılmıyorum. Damak tadı ile ilişkilendirilebilir ama psikolojik değildir. Örneğin çoğu kişi zarganayı lezzetsizz bulurken ben çok lezzetli bulurum yada barbun , tekir genelde lezzetli bulunurken ben lezzetli bulmuyorum. Bana göre limanlarda ve kanalizasyon kenarlarında yaşamaya aalışmamış açık denizlerde yakalanmış , daha önce belirttiğim gibi karın zarı gri renkte olan kefaller denizlerdeki birçok balıktan lezzetlidir. Tabi siz eğer lezzet konusunda lüferi baz alıyorsanız durum farklı , o zaman elbette lüfer koyun olur , kefal keçi olur ve Abdurrahman Çelebi denir. :)
yok yok :) lüferi elbet kıyaslayamayız. Ben sadece gelen mesajların tamamını göz önünde bulundurarak ve diğer bazı forum konuları ve forum sitelerinde bu konu ile ilgili okuduklarımı da göz önünde bulundurarak bir genel sonuç maddeleri şeklinde özet yazdım.

Bu arada bu gün bir yerde daha okudum. Hıfzıssıha'nın son dönemlerde çıakrdığı bir raporda da yine özellikle İstanbul sularında yakalanan kefallerde bir çok zararlı maddenin 20-25 kat kabul edilen değerlerden daha yüksek olduğunu yazıyordu. Zaten diğer balıklar kadar yense eminim tek tük kefal yakalayabilir bunu da av raporlarında bol bol resim eşliğinde yazardık. Tüketirdik yani kefali de :).

Adı
Erol Köse
Ben Marmara'da kefal avlamıyorum.Fakat Ege'de özellikle iri boylardan birkaçtane avlarım.Kışa girerken harika olur ve çupraya tercih edildiği sofralara çokkez şahit olmuşumdur.Avladığımız yerler açıktaki adalar ve yerleşime çok uzak olan yerlerdir.Zaten temizlerken yenip yenmeyeceğini size söyler.
Yani temiz kefale evet,ama bahsettiğiniz yerlerdeki kefale hayır..
Tamamdır EGE kefaline onay çıkmıştır ;)

exxper

Daimi Üye
Adı
Mehmet
İST. BOĞAZINDA TUTULAN KEFALLER NASILDIR TEMİZMİDİR?

özcan bolat

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN BOLAT
Kan Grubu
O Rh Pozitif
mesele şudur bence adı çıkmış bilmem kaça inmez bilmem kaça durumu :) eğer avlandığın merada deniz kirlenmiş arkadan lokantaların kanalizasyonu suya boşalıyor bunuda görüyorsan eger miden lüferde olsa kaldırmaz:D yok su akıyor deniz temiz, kafada iştahını kaçıracak düşünceler kurmazsan eğer kefal her daim yenir .haaa şuda var durum göreceli sadece bu konu üzerine değil kimi yer kimi, yemez , eklem bacaklılara istakoz,karides vb çok evin kapısından giremez sırf görüntüsünden dolayı buna kalamar ahtapotta dahil,bizde annem hariç denizden ne çıkarsa yeriz ,ama annem dolaba midye sokmaz ama biz ne yaparız eve çuval,çuval getiririz yani kısaca böyle aklıma geldi ,konunun bide şu yanı var madem sakıncalardan bahsediyoruz dip balıklarının dibe yakın olmasından ve dip suyunun kimyasal dengelerinden ötürü kurşun vb minerallerin çokluğu dip balıklarında aşırı kurşun birikimine sebep bu kanıtlanmış gerçektir , bu daha önemlidir bana göre ,yani yaşı oldukça küçük çocuklarımıza faydalıdır diye balık yedirirken bu balık cinslerinin çocuk vücudunda dengeleri olumsuz etkileyebilecegini ben düşünürüm yeri gelince ;)

Adı
Şevket TERKAN
Arkadaşlar,
Ağır metaller, dip balıklarındaki yüksek miktarları, yenmemesi gerektiği gibi son yıllarda çok konuşulan konulardandır.
Ağır metaller uzun süreli maruziyet ve tüketimine bağlı olarak insan sağlığını olumsuz yönde etkiler.
Ancak ağır metallerden korunmak için dip balıklarını tüketmemenin kesinlikle yeterli gelmeyeceği kanaatindeyim.
Eğer korkunuz ağır metaller ise, yırtıcı balıkları da tüketmemeniz gerekir. Çünkü bir yırtıcı balık sofranıza gelene kadar, binlerce başka balık tüketmiş olabilir ve tükettiği bu balıkların içerdiği ağır metaller de yırtıcının vücudunda birikmiş olacaktır.
Besin zincirinin en üstündeki canlı, en çok zararlı madde içeren canlıdır.
Sonuç olarak balık tüketmeyi seven bir kişinin ağır metalden korunması zordur.(Şayet balıklar ağır metal içeriyorsa)
Bence bu konuda rahat olmak, can sıkıp, strese girmemek gerekir.
Saygılarımla...

Erhan41

Aktif Üye
Adı
Erhan ALKAN
Arkadaşlar,
Ağır metaller, dip balıklarındaki yüksek miktarları, yenmemesi gerektiği gibi son yıllarda çok konuşulan konulardandır.
Ağır metaller uzun süreli maruziyet ve tüketimine bağlı olarak insan sağlığını olumsuz yönde etkiler.
Ancak ağır metallerden korunmak için dip balıklarını tüketmemenin kesinlikle yeterli gelmeyeceği kanaatindeyim.
Eğer korkunuz ağır metaller ise, yırtıcı balıkları da tüketmemeniz gerekir. Çünkü bir yırtıcı balık sofranıza gelene kadar, binlerce başka balık tüketmiş olabilir ve tükettiği bu balıkların içerdiği ağır metaller de yırtıcının vücudunda birikmiş olacaktır.
Besin zincirinin en üstündeki canlı, en çok zararlı madde içeren canlıdır.
Sonuç olarak balık tüketmeyi seven bir kişinin ağır metalden korunması zordur.(Şayet balıklar ağır metal içeriyorsa)
Bence bu konuda rahat olmak, can sıkıp, strese girmemek gerekir.
Saygılarımla...

;) :harika::harika::harika::harika::harika::harika::harika::harika::harika: