Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kefken / Kerpe, Tekneden Eşkina Avı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Volkan tarafından paylaşıldı.

1. Volkan

Volkan Daimi Üye

Sevgili Arkadaşlar;

Nihayet havaların iyice ısınmasıyla Karadeniz de bizlere, kısıtlı da olsa, mevcut nimetlerinden yararlanma fırsatları sunmaya başladı. Hafta sonu gelen eşkina haberlerinden sonra, bizler de arkadaşlarımızla küçük çaplı bir çalışma yapmaya karar verdik.

Dün akşamüstü başlayan teke çıkarma uğraşlarımız, yağmaya başlayan inanılmaz yağmur tarafından sekteye uğratıldı. Bizler de açıkçası, akşam yapacağımız avdan ümidi kesmiştik. Ancak yaklaşık 1 saatlik yoğun yağış, saat 19:30 gibi yerini sakin ve nispeten açık bir gökyüzüne bırakınca, tekrar fikir değiştirerek, yemeklerimizi yedikten sonra kısa bir teke çıkarma seansının ardından teknemize atlayarak yola çıktık.

Maalesef bir türlü kıyıdan verim alamamız, bizi, ancak tekneyle ulaşabileceğimiz, kıyıdan 100-200 metre açıklıktaki kayalıklara yöneltti. Ve yine maalesef tekne ile eşkina avının dezavantajlarını ziyadesiyle hissettiğimiz bir akşam oldu.

Bir başka dezavantajımız ise, yeterli sayıda ve büyüklükte teke çıkaramamız oldu. Zaten teke konusunda çok da cömert olmayan Karadeniz’de, son 1-2 haftadır, yosunların canlılığını kaybetmesiyle, iri teke bulmak bir hayli zorlaştı. Ayrıca üreme mevsiminde olan tekelerin havyarlı olanlarını da geri salmak zorunda olduğumuzdan, elimizde az miktarda iri tekeyle yola çıktık.

Meraya vardığımızda, hazır olan oltalarımızı suyla buluşturduk. Diğer arkadaşlar klasik dip takımı kullanırken, ben ise şamandıralı takıma yöneldim. Ancak tekne demirli olmasına rağmen sürekli döndüğünden ve derinlik sürekli değiştiğinden, şamandıralı takımdan vazgeçip, takımın dibe takılma ihtimalini de kabullenerek, klasik dip takımına döndüm. Nitekim toplamda 7-8 takım kaybettik.

Birkaç iskorpit ve kaya balığı ile ısınmaya başlamıştık ki, az kalsın kamışı elimden alacak bir vuruş geldi. Balığı bir miktar yukarı çekebilsem de, gerçekten beklemediğim büyüklükte bir balıktı ve kullandığım misina (kösteklerdeki 0.26 Oscar) bu büyüklükte bir balığı alabilecek yeterlikte değildi. Balığı bu haliyle alamayacağımı anlayınca, taş altı ihtimalini kabullenerek kalomayı çok az gevşettim. Tabii boşu bulan balık derhal taş altı yaparak, kısa bir süre sonra misinayı koparttı. Olsun, yaşattığı heyecan için teşekkürler.

Kaçan balığa rağmen aynı takımla devam etme kararı aldım. Yaklaşık 10 dakika sonra vuruşlar gelmeye başladı. İlk balığı almamdan sonra 1-1.5 saatlik bir sürede tüm ekip toplam 5 eşkina teknedeydi. Her şey gayet güzel gidiyorken, önce iri tekelerimiz bitti, sonra da, bugün esen 4-6 şiddetindeki karayelin habercisi olan yarım saatlik kuvvetli bir poyraz çıktı.

Karadeniz’i bilenler tahmin edecektir, yarım saatlik kuzey rüzgarı, denizi bozmaya yetecektir. Esen rüzgarla birlikte teknemiz sallanmaya başlayınca, doğal olarak takımlarımızı dipte sabit tutmamız zorlaştı. Eğer farklı bir dip balığı avı yapıyor olsaydık, sanırım bu durum çok önemli olmayacaktı, ama eşkina için sürekli havaya kalkıp dibe çarpan kurşunun çıkardığı ses rahatsız edici olmuş olabilir. Ayrıca tekeyi emdiğinde de, sallanan takım onu rahatsız edecektir.
    Bunlara bir de iri tekelerimizin bitmiş olması, vuruşların dolayısıyla avımızın bitmesine sebep oldu. Bu akşam ki kısmetimiz buymuş diyerek dönüşe geçtik.

Bence 5 adet balık yakalamış olmamıza rağmen, merada bulunan balığa oranla avımız pek de verimli geçmedi. Bunun sebepleri yukarıda da dediğim gibi, teknenin sürekli sallanması ve iri tekelerin bitmesi, bir de ayın durumu.

Kullanılan Takım: Klasik 2’li dip takımı.
    Kullanılan İğne: Mustad 505, 1 numara.
    Kullanılan misina: Makinede sarılı olan, 0.30’luk Berkley Trilene Sensitive. Köstekler 0.26 Oscar misina.
    Kullanılan Yem: Canlı ve ölü teke. Bu avda açıkça fark ettim ki, tekenin iri olması, canlı olmasından daha önemli. Zira, ölü ama iri tekelerden sonuç alırken, canlı ama küçük tekelerden hiç vuruş alamadık.
    Derinlik:3-4 metre
    Dip Yapısı: Kayalık
    Saat: 21-01 arası
    Ay durumu: Ay günün ve gecenin büyük bir kısmı ufkun altındaydı. Dolunaydan sonraki 5. gece ve verim azalmaya devam ediyor. (Bknz. Solunar Teorisi http://baliksevdam.com/vb/showthread.php?t=74)

Bunlar Benimkiler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

TEbrikler Volkan
    Tüm olumsuz koşullara rağen güzel bir av olmuş.
    Açılışı da bu sayede yapmış oldun.
    Devamı da rastgelir inşallah

4. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Çok güzel av tebrikler. Havanın patlamasıda tuz biber olmuş ne yapalım her işte bir hayır vardır demek lazım. Ama şuna dikkat ettim ölü ama iri teke canlı ve küçük tekeden daha iyi iş yaptı demek enteresan aklımızın bir köşesine yazalım.

5. Volkan

Volkan Daimi Üye

Evet abi, en büyük temennimiz devamının gelmesi :)

6. Volkan

Volkan Daimi Üye

Teşekkürler. Ben her zaman canlı tekeden yana oy kullanırdım ama dün akşam tam da dediğim gibi oldu. Alt iğneye büyük/ölü, üst iğneye küçük/canlı takıyorum, alt iğneye vuruyor, tam tersini yapıp büyük/ölü tekeyi üst iğneye takıyorum, üst iğneye vuruyor.

7. löngöz

löngöz Daimi Üye

tebrikler Volkan,,güzel bir av olmuş ,,anlatım çok güzel kendlmi orada avda hissettim,
    tekeden başka yem olmuyormu ?benim alternetif yem(sardalyaya bulanmıış tavuk taşlığı)iş yapmazmı?

8. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tebrikler Abi güzel bir gün geçirmişsiniz bidahakine gönlünce olacağına eminim. Şimdiden rastgelsin:)

9. Volkan

Volkan Daimi Üye

Bülent abi öncelikle teşekkürler. Ben eşkina için tekeden başka yem kullanmadım, ama siz deneyip verim aldıysanız o da iş yapar tabii ki.

Şimdi onu deneyeyim diyeceğim ama burada iri ve yağlı sardalye bulmak imkansız gibi. Bulursam not aldım deneyeceğim.

10. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Tebrikler Volkan.Bunca olusuzluğa,taş altı yapan eşkineye rağmen sonuçta güzel bir av olmuş.Teke konusunda marmaranın cömertşiğinin kıymetinide birdaha anlamış oldum..Daha güzel avlar kısmetin olur inşallah,şansın daim olsun.:)
    Bu arada böylesine güzel bir rapor içinde ayrıca teşekkür ederim.Okurkende çok keyifliydi.:)

11. hunter

hunter Daimi Üye

Seni ve arkadaşlarını tebrik ederim Volkan.
    her şeye rağmen güzel av gerçekleştirmişsiniz ve oltalarınız suyla buluşmuş.
    tekrar tebrik ederim.