Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kendi yemli takımımi yapmak için yardim

Konu, 'İğneler, İğnelerin Anatomisi, İğne Çeşitleriyle Nerede Kullanılabileceği Hususları' kısmında baysal tarafından paylaşıldı.

1. baysal

baysal Aktif Üye

Arkadaslar malzemecilerden aldigim takımlar pek radikal olmuyor.hem bunun için hemde kendi yaptigim takımla avlanmak daha zevkli olacağı için yardım istiyorum.takım yapmaya başlamak için ana malzemeler nelerdir.ilk yapmak istediğim takım lüfer ve çinekop avi için olan .en Avcı iğne hangi markadır kaç numarasini kullanmalıyız. FC misina hangi marka ve kaç mm mantar nasıl olmalı beden uzunluğu vs vs zamanla kendimi geliştirecegimi umut ediyorum ama başlangıç için bilgilerinize ihtiyacım var .paylaşmak güzeldir. Teşekkürler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. forkill96

forkill96 Aktif Üye

hayırlı cumalar Gökhan abi,bence şuan kendi takımını yapman gereksiz spot balıkta 4tlye satılan yemli takımlar oldukça kaliteli yinede sorarsan pelican %100fc misina iğne olarakta vmc marka iğne oldukça güzel

4. baysal

baysal Aktif Üye

Burak takımı yaparak avladığin balığın tadı bir farklı olur.VMc mustad
    ve gamakatsu ya bakıyorum

5. fuat82

fuat82 Yeni Üye

Merhaba Gökhan bey iğneler çinekop avı için kalite bir modeldir.Köstekleride ip misinayla bağlamak daha sağlam oluyormuş 0,30 uygundur sanırım Beden için fc çekeri yüksek bir misina olabilir oskar markasına baktım uygun fiyatlıda 0,24 veya 0,26 olabilir sanırım bende kendim yapmak için malzeme topluyorum öğrendiklerimi paylaşim dedim seninle hadi sanada kolay gelsin.

wmc 9224 no:04 siyah çapraz iğne Mustad 1251 c no:03 veya 04 olabilir.

6. baysal

baysal Aktif Üye

teşekkür ederim

7. sabora

sabora Daimi Üye

İğne olarak WMC benim de tavsiyemdir. 2-3 senedir kullanıyorum oldukça memnunum. Model numarasını şimdi hatılayamıyorum. Ama beyaz çapraz 4-5 numara diyebilirim. İğne kemikli bir yapıya sahip olduğu için kesinlikle kırılma açma olmuyor ve tasmalamada kıkırdağa bile denk gelse oturuyor.

Avlandığım meralarda balık çinekop-sarıkanat sınırlarını pek aşmadığı için ben çelik tel yada ip misina kullanmıyorum. Genelde FC misina tercih ediyorum. ASSO yada NİPPON. Şimdiye kadar pek takım kestirme olmadı. Zaten misina ile yemi işlemek çelik tele göre daha kolay oluyor. Ve yem düzgün duruyor.

Mantar olayına gelince. Oltacılarda bulunan 2-3 boy boş mantarın hepsini denedim. Hepsinin de iş yaptığı oldu. Ben genelde orta boy olan mantarı tercih ediyorum. Önemli olan mantarın yemi tartacak yeterlilikte olması. O yüzden takımınızı ilk kullandığınızda yemi takıp atmadan hemen önünüzde suya bir indirip yemi tartıp tartmadığına bakın derim. Bunun dışında şişe mantarı ile de denemelerim oldu. Onlarda gayet başarılı ama bulmak her zaman kolay olmuyor.

Son olarak özellikle yukarıda bahsettiğiniz bir şeye sonuna kadar katılıyorum. Kendi yaptığın takımla avlanmak gibisi kesinlikle yoktur. ;) Özellikle balığa çıkamadığınız zamanlarda evde oturup bu takımları hazırlamak da zevkli oluyor.

Şimdiden kolay gelsin ve rastgele.

8. baysal

baysal Aktif Üye

çok teşekkür ederim evet zaten bu iş zevk için yapılmasa yapılacak iş değil bir arkadaşın imzasında yazan ve çok hoşuma giden bir söz var .her zaman en pahallı balığı amatör balıkçılar yer.gerçekten öyle şuana kadar harcadığım paralar sanırım bir ömür balık yememe yetecek kadar olmuştur : ))

9. baysal

baysal Aktif Üye

arkadaşlar şuan değişik bir çalışma yapıyorum tamamlayıp denedikten sonra sizlerle paylaşacağım kafamdaki işi pratiğe dökebilirsem lüferlerin kurtuluşu yok

10. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Yapacağın takımın şeklini etkileyecek belli başlı faktörler var, 1- Mera yapısı, 2-Akıntı durumu, 3- derinlik, 4- balık durumu. 5- gece veya gündüz avı. Bunlara bağlı olarak, 1- Takımın boyu, 2- İğne boyu, 3, Mantar boyu ve cinsi, 4- Misina cinsi, 5- kullanacağın kurşunu etkileyecektir..Kullanacağın kamışın ucunun hassas olması ve makinenin devri de çok çok önemli Baştan ince eleyip eksiksiz bir takım ve kusursuz bir yem kesimi ve takışı ile başarılı olmamak imkansız gibi birşey.. Ama tüm faktörlerin kusursuz şekilde bir araya gelmesi lazım, kamış makine misina fırdöndü ve el ayarın tasmalama kabiliyetin, ve ayrıca kullanacağın yem de kusursuz olursa balık tutamaman ancak balığın olmadığı anlamına gelir, Marmara'da mesela, mantarlı takıma iri balığın gelmediği çok olur, akıntı az olduğundan yem salınım yapmaz, bunu da zokalı takım ile yemi hareketlendirerek balık boylarını artırabilirsin, Sadece mantarlı takım olarak düşünme, Ayrıca takımın komple misina olması tamamen ekstra avcılık katar, takım kestirme olayı ancak iğne araları açıksa oluşacak bir durumdur, yoksa takım kestirme diye bir olay malesef yok.. Takımcılar hafif araları acarak balığın kesebileceğini öngörürler bu sayede cok takım satmaları mümkündür, balığın seyrek ve secici oldugu zamanlarda av yapabilmek için mutlaka kendi takımlarımızla avlanmalıyız, zaten taş çatlasın 1 aylık bir av sezonu var sonucta..

Önder Kanığ ve sabora bunu beğendi.
  11. baysal

baysal Aktif Üye

teşekkürler selehattin.dediklerini bir araya getirmem uzun süren bir çalışma deneme yanılma yoluyla kazanacağım tecrübe sonucu ortaya çıkacaktır inş