Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kendim Tekne Yapacağım Nasıl Kayıt Yaptırabilirim

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında NAZAR45 tarafından paylaşıldı.

1. NAZAR45

NAZAR45 Yeni Üye

Arkadaşlar:
    4 metre uzunluğunda,planlarını kendim çizeceğim, kontraplak üzeri elyaf kaplama tekne yapmak istiyorum.(bilgi ,beceri ve aletlere sahibim.)
    Fakat teknemi bitirdikten sonra limana nasıl kaydettireceğim.ileride devletle başım derde girsin veya ceza yemek istemiyorum :D
    ilginize şimdiden teşekkürler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Seyir

Seyir Yeni Üye

selamlar siz yapıma başlayın ancak aldığınız malzemeler marin sınıfı türk loydu onaylı olsun en azından faturası olsun,gerisi kolay liman başkanlığına başvuruyorsunuz,onlar size amatör yapım adı altında form veriyorlar, daha sonra formda yazanları toplayıp hazırladığınızda teslim ediyorsunuz, size sörvey gelip inceleme yapıp yüzer onayını vermek için randevu veriyorlar
    sonrası eğer tekneniz yeterli uygunluğa görülürse 5 sene satamamak üzere teknenizin kaydını yapmış oluyorsunuz.

4. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

turgay bey meraba. okuduğum kadarıyla bu konu hakkında bilgi sahibisiniz. size sormak istediğim hurdadan alınmış faturasız-belgesiz bir teknenin (fazlada büyük değil 4m) tamiratını yapıp ce belgesi ve faturasını almak için ne gibi yöntem izlemem gerekiyor. tekne imalatçıları herhangi bir tekne için ce belgesini bize verebiliyorlar mı?

5. Seyir

Seyir Yeni Üye

internette denizce diye bir yer var ce belgesi veriyor diye biliyorum,ancak ce belgesi için biraz para harcamanız gerekecek,sonrasında yine fatura için ruhsat için para harcayacaksınız, ancak tekneyi tadilat ederek amatör yapım adı altında ruhsat çıkarmak bir sefere mahsus belli meblalar para harcamanıza sebep olacak.

6. MERCURY90

MERCURY90 Aktif Üye

bu kayıt işleri 2007 de biraz daha kolaydı. o zamandan bu zamana biraz zorlaşmış.
    herneyse, Ben kano dökmeyi düşünüyorum. şöyle elimle çekebileceğim yine nerden baksan 4 metreden uzun. şöyle bir iki saat denize açılıp gelmek için çok pratik bir olay. kano içinde kayıt sıkıntısı olaca mı?

7. Seyir

Seyir Yeni Üye

aslında tam hüküm şöyle;
    denizcilik müsteşarlığı sitesinden

Bağlama kütüğüne kaydedilecek gemi, deniz ve iç su araçları
    MADDE 9 – (Değişik:RG-24/4/2010-27561)

(1) Bağlama kütüğüne, boyu 2,5 metre ve yukarı olan;

a) 18 Gros tonilatonun altında olup da Milli Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemiler,

b) 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun bayrak çekme hükümlerine bağlı olmaksızın;

1) Ticari amaçla işletilmekte olup, gemi sicillerine kaydedilmemiş deniz araçları,

2) Ticari amaçla işletilen iç su araçları,

3) Özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçları,

zorunlu olarak kaydedilir.

(2) 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun bayrak çekmeye ilişkin hükümlerine bağlı olmaksızın yabancı uyruklu gerçek kişilere ait özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçları talep olması ve İdare adına kaydı yapacak başkanlık tarafından uygun bulunması hâlinde kayıt edilir.

(3) Birinci fıkrada düzenlenen kayıt zorunluluğu dışında kalan gemi, deniz ve iç su araçları ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünce tescil edilmiş spor kulübü ve federasyonların envanterinde kayıtlı olup da münhasıran spor faaliyetleri için kullanılan gemi, deniz ve iç su araçlarının kayıt usul ve esasları İdare tarafından belirlenir.

burdanda anlaşılacağı gibi nerdeyse deniz üzerinde duran herşey kayıt altına alınmak isteniyor.
    daha detaylı bilgiye arkadaşlarımız bu linkten ulaşabilir;
    http://www.denizcilik.gov.tr/dm/BK/Mevzuat/Değişiklikler_İşlenmiş_Yönetmelik.htm

8. ismailoruc

ismailoruc Yeni Üye

Eğer tekne zaten mevcutsa
    31.12.2012 tarihine kadar, 31.12.2009 tarihinen önce edinildiğine dair muhtardan alınan bir sahiplik belgesi ile yanına tekne fotolarını ekleyerek liman başkanlığına başvurup teknenizi başka bir belgeye gerek kalmadan kaydını yaptırabilirsiniz.
    saygılar