Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kerevitler

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

1. nuri deniz

nuri deniz Aktif Üye

Istakoz gibi kabuklular ailesinden gelmekte olan birer yengeçtirler. Dünyamızdaki en eski canlı olarak görülmekte ve bilim adamları tarafından da bu canlıların 200 milyon yılı aşkın bir süredir var olduklarını tahmin etmektedirler. Ancak bu kadar uzun geçmişi olan bu besin deposu yengeçlerin, çok enteresan olarak büyük bir evrim geçirmedikleri de ortadadır. Bu yengeçlerin rengi canlı iken açık kahverengi ve koyu yeşil renkte iken, aynen ıstakozlar gibi kaynatılırken parlak kırmızı bir renk aldıkları görülmüştür.

Kerevitlerin başında çok büyük bir çeneleri ve birden fazla antenleri bulunmaktadır. Vücudunda beş çift bacağı vardır ki bunlardan önde bulunan 2 tanesi yengecin yemeğini işlemesine ve kendisini korumasına yarayan makas şeklindedir.

Kerevitlerin hisleri ve algılamaları çok gelişmiştir. Gözleri ile 360 derece çapında görebilirler ve en küçük titreşimleri dahi hissedebilme yeteneğine de sahiptirler.

Bu enteresan canlıların, 20 yıl yaşadıkları görülmüştür. Bu canlıların, birçok çeşidi olduğundan ağırlık ve uzunlukları ile ilgili genel bir ortalamaları da yoktur. Bu ailenin temsilcilerinin örnekleri birçok kilogram ağırlığında olanları ile sadece birkaç gram ağırlığında olan örnekleri de vardır.
    Bu yengeçler, yaşam alanı olarak; temiz, sığ ve kireçli suları tercih ederler. Bitki ve küçük hayvanlarla beslenirler. Kerevitin öne çıkan bir özelliği de diğer yengeçlerde olduğu gibi, Allahın bir lütfu olarak kaybettiği eklemlerinin yerine yenilerinin çıkmasıdır.

Bu yengeçlerin cinsel dürtüleri 4 yaşına geldiğinde başlamakta ve dişiler yüzlerce yumurta bırakarak ve bunları hayata tutunacak kadar büyüyene kadar yanında taşımaktadırlar.

Bir Protein kaynağı olan yengeçler, günümüzde dünyanın her yerindeki tatlı sularda bulunabilmektedirler. Yurdumuzda da başarılı bir şekilde az dahi olsa yetiştirilmektedir. Buna rağmen iyi bir İhracat yapılmakta ve Alman balık pazarlarının az dahi olda küçük bir kısmını karşılamaktadırlar.

Kerevitler genelde kıyıya bağlanan özel ağlar ve yengeç ya da yılan balığı sepetleri ile avlanır. Av sezonu Haziran ayından Aralık ayına kadardır. Birçok avlama ülkesi artık kerevitlerin yumurta bırakma döneminde kapalı sezon olarak ilan edilmesi konusunda birleşmiştir ve bu nedenle bu dönemde bunlar taze olarak satılmamaktadırlar. Yasa ile üretimleri denetim altına alınmıştır.

B ve K vitamini deposudurlar. Kerevitlerin ıstakoza benzer bir lezzeti vardır, ancak tatlı suda yaşadıklarından daha lezizdirler diyebiliriz. Ancak bu tat kişiden kişiye göre de değişebilmektedir.... kaynak: nurideniz

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. inalefe

inalefe Yeni Üye

BEN DENİZLİ DE OTURUYORUM . BURADAKİ BARAJLARDA ÇOK FAZLA KEREVİT VAR . ISPARTADA VE TÜRKİYE GENELİNDE İHRACATI YAPILIYOR . BENDE KEREVİT YAKALAYIP SATMAK İSTİYORUM . BUNUN İÇİNALACAĞIM İZİNLER VE KURALLARI HAKKINDA BİLGİ EDİNMEK İSTİYORUM .. TABİKİ NEREYE SATABİLECEĞİMİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM .. BU KONUDA YARDIMCI OLURMUSUNUZ ??

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Burası amatör balıkçılık forumu
    Burada kimsenin kafası ticari balıkçılık işine basmaz... :)

5. Melih

Melih Aktif Üye

avcılık değilde yetiştiricilik yapabilirsin ama zordur yetiştirmeciliği yetişkinliğe ulaşım süresi 3 yıldır. hergün 1 gram balık eti ile beslenen kerevit yumurtalarını dişiler kendi altlarında muhafaza ederler.kuluçka dönemi 17 gün olup hergün milyonda 1 free verir yumurtalar sonrasında bekleme donemi ilk 3 sene için zordur onun yanında yetişebilecek balık türlerinden fazla değeri olmayan sazan yada kadife yetiştiriciliği yapılabilir. her yetişkinin ortalama ağırlığı 250 gr civarında olup besin değeri fazla olan bir üründür. günümüzde sepet avcılığı ile avlayan kişiler var ama uzunluğuna bakmadan alı konulan kerevitin yetiştiği alanlarda azalmalar dikkat çekmiştir. onun için derimki avcılık yerine yetiştiriciliğine yonelin zahmetli ama sonunda iyi bağlantılar ile ciddi rakamlarda ihracat yapılabilir.

6. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

eskiden bursa uluabat gölünde öyle çok varmışki adamlar onu işlemek için kerevitaş fabrikasını kurmuşlar,köy halkının geçim kaynağı,birde düğünlerde gençlere tenekeler içinde kaynatılarak rakı mezesi olarak ikram ederlermiş,şimdi bunlar mazi oldu,gölde kerevit,yayın,sazan yok gibi,turna seyrek,şimdi ticari balıkçılar feki ve israil sazanına talim ediyorlar,kirlilik, aşırı avlanma ve memleketimin hali

7. aiza

aiza Yeni Üye

Tür çok olmak ve bana yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu doğru yolda bana koyar umut ediyorum!

8. inalefe

inalefe Yeni Üye

ben kayık yapmak istiyorum fakat 2 - 3 senedir malzeme alacak para bulamadım . şu an dokumacı olarak 3 vardiya çalışıp evimin mobilyalarını yapıyorum . kaynak olarak kerevitleri düşündüm . ben bu işte ticaret düşünmüyorum . sadece 1- 2 aylık bir durum .