Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kıbrısta balık nasıl tutulur ?

Konu, 'Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır' kısmında OnurBerkBalci tarafından paylaşıldı.

1. OnurBerkBalci

OnurBerkBalci Yeni Üye

Herkese iyi günler dilerim . Senelirdir yaşadığım şehirde ( siirtte ) akarsuda botan çayında , barajda hafta sonları serpme ile balık tutardım yaşım 20 aşırı derecede balık tutma hastalığım var bi kaç kere kayseride olta ile balık tutma fırsatım oldu ama hep hazır olan arkadaşların takımlarıyla tutmuştum şimdi kıbrısa gidiyorum okumak için girneye her hafta sonu balık tutmayı planlıyorum gecen ay ordaydım markette hazırladığım ucuz 2-3 günlük olta alarak tutmaya kalkıştım fakat hiç tutamadım olta avında hiç bi bilgim yok desem yeridir kıyıda hangi oltayla yem bölümüne ne takarak tutmam gerek ? Komple bi takım almak istiyorum ama çok pahalı olmasın öğrenciyiz sonuçta :) yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler saygılar :)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Fıstıklık yok mu ? :D 10-15 kilosunu bu işe ayırırsın.:)

Botan çayı güzel av verir. Hele de şansın varsa 15 - 20 kiloluk Caner'i kucaklayıverirsin.:D Eruh yolunda Hısta kaplıcalarının yerini bilirim. O zamanlar bayağı debisi vardı. Çağlayarak akardı. Şimdi nedir bilemem.

Olta işi ve deniz, serpmecilikten apayrıdır. Serpmecilikte hedef balığı bocalamaktır. Zevkle ve hobiyle uzaktan yakından alakası yoktur. Oltacılık meşakkat gerektirir, sabır gerektirir. Bu işten zevk alırsan, balık 2. plandadır. Takımları hazırlamak, yemi hazırlamak, çantayı dizmek vs. vs. vs. bu da işin zevkinin 1. ana ögesidir. Hele, yok mu o hayalini kurduğun balıkla karşılaşırsam............... karşılaştığında da, kollarına binen o yük, o mücadele...............İşte bu, zevkin doruğa çıktığı andır. Yoksa gerisi bahane.

İşte ben bunu istiyorum dersen, öyle 50-60 liralık takımla bu iş olmaz. Bırak öğrenci işi demeyi ve en az 350-400 lira ile bu işe soyun. Beklemeli av ve tekne dersen, 6000 lik bir makina, 3.00 - 3.30 boy, 50 - 100 gr atar aralığında bir kamış ( tekne için kamış boyun 160 cm. Olmalı.) veya spin tarzı düşünüyorum dersen, 4000 lik makina ve 240 boy 10-30 veya 15-45 gr atar aralığında bir kamış edinmen gerek. Eh, diğer müştemilatlar da ayrı bir şey.

OnurBerkBalci ve cihan drums bunu beğendi.
  4. uykucukirmizi

uykucukirmizi Aktif Üye

kardeşim eminim kıbrısta buradakinden ucuzdur kamış vs :D sonuçta türkiyede herşey vergi nedeni ile pahalı nasıl avlanmak istediğine karar ver at-çek mi yoksa yemli beklemeli mi ondan sonra yaz yardımcı oluruz.

5. OnurBerkBalci

OnurBerkBalci Yeni Üye

11752490_10206478124727390_8707608045623090534_n.jpg
    Fıstıklık olmaz mı var bolca var :D Bugün bahsettiğiniz hesta kaplıcasının orda serpme ağ ile tuttuğum balıklar :D Hafta içleri barajı acıyorlar aşırı derecede derin ve delice akan bir su var hafta sonları ise çok az akıyor ama çok daha iyi tutuluyor :) Ben kıyıda balık tutmayı at çek yapmayı planlıyorum tekne işine şuan giremem sanırım :) At çek için yardımcı olursanız sevinirim :)

6. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Dedim ya, bohçacılık ayrı, balık tutma zevki ayrı. Şimdi o resmi koydun, demezler mi, '' yahu, o kadar balığı ne yapacaksın ? Bu işin bir limiti var, vs. vs. vs.''

Kıyıdan spin tarzı takım düşünyorum dediğine göre, şöyle bir takım başlangıç aşamasında senin için sıkıntısız bir takım olur. Uzun süre kullanırsın. Eh yanına 3.00 m. ve 50 100 gr. atarlı 2. bir kamış da edinirsen zaman zaman hafif beklemeli avlarda da kullanırsın.

Shimano Exage 4000FD Spin Makine Olta Makineleri - Spin Olta Makineleri Özel El Yapımı Çapari

Shimano Catana CX Tele Spin Kamış 240cm 10-30g Olta Kamışları - Spin Olta Kamışları Özel El Yapımı Çapari

veya ( Kamış için )

http://www.vurguncapari.com/asp/product/398/Shimano-Catana-CX-Tele-Spin-Kamis-240cm-14-40g