Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kilcikli baliktan yapilan lezzetli balik köftesi

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında Alparslan01 tarafından paylaşıldı.

1. Alparslan01

Alparslan01 Yeni Üye

Merhaba arkadaslar !
    Malumunuz Almanyada yasiyorum,isten gücten firsat buldukca üyesi oldugum Balikci kulupümüzün göllerine,akarsularina gidiyorum,genelliklede isyerime yakin olan göle giderim.Ara sira gölde yasli bir balikci görürdüm Selamlasirdik,birgün ben Baliktayken yanima geldi Selam verdi oda 8-10 metre ileriye oltalarini hazirladi.Benim oltamda solucan vardi Levrek tutmak istiyordum,bir ara benim su topu batti asildim neyse baligi kiyiya cektim,türkce ismini bilmedigim cok kilcikli ve üzeri sümüklü olan Brasse baligiydi.Adana da Tahtakurusu diyorlar bilmem heryerde ayni isimmi? Ben Baligi dikkatlice igneden cikartip suya biraktim ilerdeki yasli adam birakacagina bana verseydin dedi,ya dedim bu Brasse baligi kilciktan yenmezki,oda dediki pisirmesini bilirsen cok lezzetli oluyor.Bu vesileylede yasli adamla tanismis olduk,adam Rus maciriymis Kazakistandan geliyormus,anlattigina göre bizim memlekette bu baliklari geri birakma gibi bir lüksümüz yoktu diyor.eee dedim nasil yiyorsunuz? dedi ben anlatirim ama sende tuttuklarini geri birakma bana ver,tamam dedim.Adam nasil yapildigini anlatti ve benimde gitme vaktim gelmisti(isten sonra anca bir, birbucuk saat kaliyorum)adamla vedalasirken birdahaki sefere bize gidelim kendin gör nasil hazirlaniyormus dedi,hafta sonuna anlastik.Hafta sonu Valdemar amca beni bekliyormus oturduk iki saat icinde 5 tane Brasse ve iki Levrek yakaladik sonrada onlara gittik,bizi esi karsiladi hanim hanimcik ayni anadolu insanlari gibi bir teyze.Zaten memlekette Türklerle büyüdüklerinden Türkcede konusuyorlar,agzim acik kaldi.Teyze baliklari temizledi parca parca kesti tencereye koyup kaynatti,bir müddet sonra Baliklari cikartti sonrada etle kilciklarini birbirinden basit bir sekilde ayirip temizledi üzerine bir miktar galete unu döktü,maydonozu incecik kiydi,sogani incecik kiydi üzerine ekledi,kirmizi toz biber,tuz,karabiber döküp bunlari bir güzel yogurdu.Köfte sekline sokup tavada bol yagda kizartti.Kadincagiz tabaklara ikiser köfte ücer orta boy haslanmis patates ve üzerine un-tereyag-ve sütten yaptigi bechermehl sosunu gezdirip hazirladi.Ben merakla yerime oturup balik köftesinin tadina baktim,hakikattende söyleseler inanmazdim cok lezzetliydi,bütün tabagimi bitirip tessekkür ettim.Evet hakliymis begenmedigimiz sümüklü,kilcikli baligi bile usulüne göre hazirladinmi cokta lezzetli olabiliyormus.
    Aklima ister istemez su soru geliyor.Ülkemdeki tatlisu Balikcilari Israil Sazanindan sikayet ediyor,acaba diyorum Israil sazanlarida böyle yapilsa yenilmezmi,yazzik günah hayvanciklar tutulup telef oluyor,geride birakmiyorlar.

kekadam, Yhy, Dündar ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Siz böyle anlatınca tadını çok merak ettim, tarifi alıyorum bir gün deneyeceğim teşekkür ederim

Alparslan01 ve Musti.barut bunu beğendi.
  4. Musti.barut

Musti.barut Daimi Üye

öncelikle tarif için teşekkürler...

İsrail sazanı göl dibinde ne bulursa yiyen balık tır.. odurki turna bile yemez bu balığı Kısacası hiç birşeyi olmaz...
    Biz kiloluk ÇAPAK-KIZILKANAK-KOCAGÖZ
    Balıklarını ya çizer yağda pişirilir yada köfte yaparız
    Asıl ki bu saydığım balıkların muhteşem köftesi olur aşırı kilçıgı olduğu için bu yöntemi deniyoruz...

Yanlız bilinçsiz avcılık yüzünden bu balıkların nesli tükenme sayfasına geldi eline olayı alan ya göle koşuyor buyumelerine izin verilmeden yada havyarli balıkları tutup ziyan ediyorlar en acı olan tarafı ise bu balıklar iki senede kiloluk olabiliyor ama insafsız bir sekilde 3 5 cm balıkları bile alıp kovaya koyuluyor yada ziyan ediliyor yeterli denetleme yok bu gidişle göller de balık kalmicak bu yuzden duyarlı Avcılarının uymayanlari uyarmasi şart

Alparslan01 bunu beğendi.
  5. night fisher

night fisher Aktif Üye

Brasse fisk zaten çapak balığı(adanadaki tahta-tahta kurusu denilen balık değil,çok benzesede çapak üçbeş kiloya ulaşabilirken,tahta balığı yarım kiloyu zor bulur.

Alparslan01 bunu beğendi.
  6. Alparslan01

Alparslan01 Yeni Üye

Bildigimi paylasirken bilmedigimide ögrendigim icin cok memnunum,ilgi ve yorumlariniz icin tessekkür ederim.Fatih kardesim az ve öz yazmissin eline saglik,demek Brasse=Capak ve Capakla Tahta kurusu baligi iki farkli balik.Ögrendigim cok güzel oldu ya,bundan sonra bu konuda bilmedigim birsey olursa kime soracagimi biliyorum:)

KalamA bunu beğendi.
  7. kekadam

kekadam Aktif Üye

tahta kurusu balık değil böcektir.
    çapak balık değil gözde akıntı ve bunun kurumasıdır.
    deveden kuş olmaz, deve kuşu ne iş.

tekirdağdan inegölden köfte olmaz
    etten tavuktan ve balıktan olur.
    TDK kekadam

8. Alparslan01

Alparslan01 Yeni Üye

Ah bide anliyabilseydim:eek:
    Ama öyleyse öyledir.TDK diyorsa naapim yani.:D