Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kırılan kamış tamiri

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında Gökmen tarafından paylaşıldı.

1. Gökmen

Gökmen Yeni Üye

Merhabalar balık tutma merakım uzun zamandır olmasına rağmen bu sene Surf Olta takımı alıp başlamıştım. Daha yeni olmama rağmen bir de spin ( at çek ) için kamış aldım. Okuma Salina SeaSpin 10-40g kamışım dün geldi ve ben merakıma dayanamayıp kapalı alanda deneme yapmaya karar verdim ama 1 dk sonra uç kısmının yaklaşık 6 cm gerisinden kırdım ( sevinç ve hüznü aynı anda yaşadım :D) . Kendi hatam olmasından dolayı servise vermeyip tamir etmeye karar verdim. 2.5 alyanı taş motoru vasıtasıyla yuvarlayıp kırılan ıkı kamısın icıne tatlı sıkı girecek şekilde tahmini 3cm uzunlugunda yapıp yapıştırıcı vasıtasıyla kırılan uclara ve alyana surüp birleştirdim ( alyana surdum cunku kuruyunca kamısın ıcınde sertleşip kamış çıkmasın diye ) gayet sağlam gözukuyor ama merak ettiğim kamış yaylanma yaparken içinde bulunan alyan kamışa zarar verirmi yani çatlatırmı ?

Daha önceden de aldığım makaramıda, ilk balık tutuşumda, yanlışlıkla çevirme kolunu kırmıştım sandalda üzerine basma becerisiyle ;) Ben daha çok kırarım gibi geliyor bana acaba kamış ve makina tamiri için pratik tamir seti var mıdır ?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. İsak

İsak Aktif Üye

Üsküdar Cengiz balığa yani distribütörüne götürüp bir baktırsan daha iyi olmazmı?
    Çok yardımcı olurlar..

4. sabora

sabora Daimi Üye

Ben de kırmıştım spin kamışımı. O zamanlar araştırdım sordum, tamirin uygun olmadığını söylediler. :( Malesef aksiyon ve güç açısından eski halini almaycaktır. Ama sizin avanyajınız var sanırım. Sadece en uç parça kırık olduğu için belki bunun yerine yenisini takabilrisiniz.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Kamış sadece 5-6 cm kırıldıysa kırık yeri tamir etmeyi boşverin bence.
    En uçtaki halkalı kısmı hafif ısıtıp sökerek bu kırık yere yapıştırıp kamışı 5-6 cm kısa kullanın. Orijinaline göre birazcık daha sert aksiyonlu hale gelecektir.

6. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

İlk balık yakalandığında en zayıf halka olacaktır tamir gören yer, sevgili Şeref'inde dediği gibi 5-6 cm kısaltmak en iyisi, benimde bir kamışım böyle kırıldı, keyfim kaçtı hala öylece duruyor ellemedim ama en iyi çözüm kırılan yer fazla uzun mesafeden değilse porseleni söküp kırılan yere uydurmak yada kırılan yerin kalınlığına göre porselen uydurmaktır.

7. Gökmen

Gökmen Yeni Üye

Teşekkür ederim bilgileriniz için. şuan bu şekilde kullanmayı düşünüyorum kırılana kadar , ama kısaltıp kullanmak aklıma gelmemişti ama aynı yerden tekrar kırılırsa şayet o şekil deniyecem teşekkürler..

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

ha
    Tekrar kırılırsa büyük ihtimalle lif çatlağı da olur ve bir daha kullanamazsın.
    Jısa haline geri dönersen yenisinden farkı kalmaz eğer lif çatlağı yoksa..

9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Ben de çok malzeme kırdım.
    Artık çok dikkatliyim, pisuvarda bile maşa kullanıyorum.