Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kırlangıç Balığı Av Teknikleri

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında İrfan tarafından paylaşıldı.

1. İrfan

İrfan Moderatör

Merhaba BalıkSevdam'ın Değerli Üyeleri,

İkamet ettiğim güzel ve yeşil şehir Bursa'da tekneden ve kıyıdan amatör balıkçılık yapmaktayım. Yıllardan beri yöneticilerinden biri olduğum Balıksevdam forumunda av raporlarımı ve bilgilerimi paylaşmakta ve çok değerli dostluklar edinmekteyim.Bilgilerimi sürekli geliştirmeye özen göstermekte ve yeni deneyimler kazanmaktayım.Forumların amacı da bilgiyi paylaşmak olduğuna göre, elimizden geldiğince tüm dostlarımızla bilgilerimizi paylaşmaya özen göstermekteyim..

Sizlere bu yazımda Kırlangıç balığından genel olarak bahsetmek ve kendi kullandığım yöntemler hakkında bilgi vermek istiyorum. Marmara Denizi'nin bu güzel kırmızı kraliçesi için özellikle denize açılmakta ve nasip olduğunda da avlamaktayım.. Bu balık yöremizde çok değerli ve lezzetlidir. Kralların sofralarını süsleyen, rengarenk bir balıktır. Kanatlarında gökyüzünün ve doğanın tüm renklerini barındırır. Bu kıymetli varlık, 6-7 kilolara kadar büyüyebilen bir balıktır. Malesef yöremizde ufak boyutlarda bilinçsizce avlandığını görmekte ve çok üzülmekteyim. Buradan da nacizane uyarımı yaparak korunmasına bir nebze de olsun katkım olabilirse ne mutlu... Özellikle istavrit mevsiminde çapariye çıkan acemi arkadaşlara denk gelen ufak boyda kırlangıçlar malesef alıkonulmaktadır. Elimizden geldiğince gördüğümüz arkadaşlarımızı uyarmaktayız ancak çoğuna yetişemiyoruz. Kırlangıç balığı sudan çıktığında tuhaf bir ses çıkarır bunu çoğumuz görmesek bile biryerlerde okumuşuzdur, yapısı gereği sudan çıktıktan çok uzun süreler ölmeyen gerçekten iri balıkları bile dayanamayıp geri saldığımı bilirim. Sudan çıktığındaki o rengarenk güzelliğine kıyamayıp da geri salmışlığım çoktur. Ancak kendime yetecek kadar avlanmaya özen gösteriyorum ve tüm dostlarıma da bunu tavsiye ediyorum.

Gelelim bu güzelim balığın avının detaylarına..

Denizde bulunduğu en verimli sular 13 ila 17 kulaç arası derinliklerdir. Dip yapısı kumluk, kırmalık olan yerlerde rivayete göre çiftler halinde gezmektedirler. Kabuklular, yumuşakçalar ve ufak balıklarla beslenirler. Ben en verimli avlarımı lüfer sezonu boyunca yapmaktayım. Marmara'ya inen lüfer sürülerinin bir kısmı Gemlik Körfezi'ne kadar sokulmakta, bir kısmı Tekirdağ boyunca ilerleyerek Çanakkale Boğazı'nı takip ederek Ege'ye ve oradan da Akdeniz'e kadar inerken, belli sayıda sürüler ise Marmara Denizi boyunca yerleşik sürüler oluşturup üremelerini bu denizde tamamlamaktadırlar.. Kırlangıç balıkları bu sürülerin peşinde sıkça dolaşarak kolay yemlenmeyi tercih etmekte ve inanılmaz boyutlara ulaşıp, hem yağlanmakta hem de irileşmektedirler. Lüfer sürüleri geçtiği meralarda arkalarında çokça parçalanmış yem balığı bıraktıkları için kırlangıç sürüleri de peşlerinden ayrılmamaktadırlar. Bu yüzden en verimli aylar Ekim, Kasım, Aralık aylarıdır.. Tabi ki mevsimlerin her sene 15-20 gün kaydığı da bir gerçektir. İklim değişimi malesef tüm doğal hayatı etkilemekte ve biz de bunu üzüntüyle izlemekteyiz malesef..

Yem balıklarını takip etmek bu avda önemlidir.. Lüfer sürüleri av gününde hangi yem balıklarından tercih etmişse o balığı kullanmak av verimini artırır.. Merada zargana tüketiliyorsa zargana, sardalya tüketiliyorsa sardalya kullanmaya özen göstermekteyim. Özellikle istavrit en sevdiği yemlerdendir, gerek fileto gerekse de bütün halde canlı veya ölü istavriti çokça kullanmaktayım.

Bu avlarda üç method kullanmaktayım..

Birinci tercihim genel olarak tüm meralara uygun olduğundan dip sürütmesi şeklinde ibare edilen takımdır. Şekil itibariyle lüfer uzun oltasına kullandığımız takımdan tek farkı avcı bedenin iki kulaç olması yani daha kısa bir beden kullanmaktayız.. 0,40mm ila 0,60mm arası ana bedenden sonra bedene ek bir misina ile kurşunun bedenini ekliyorum, kurşun bedenini genelde daha ince kullanmaktayım olası takılmalarda takım yerine kurşunu feda etmekteyim. Akıntı durumuna göre 60gr ila 100 gr arası kurşun kullanmaktayım. Daha sonra bir fırdöndü ve iki kulaç 0,35 mm florokarbon misinanın ucuna iki adet 1 no beyaz uzun pala iğneden oluşan hırsızlı takımı monte etmekteyim. Dip yapısını devamlı kurşunu dibe değrirerek anlamaya çalışarak, motoru ara ara rölantıya alarak çok düşük hızda seyrederek yemimi gezdirmekteyim. Kırlangıç balığı ağız yapısı itibariyle yemi tek hamlede yutan bir balık olduğundan takım vuruş anında direkt ağırlaşmakta ve mücadeleye başlamaktayım. Bu takımda genellikle fileto yemler , özellikle zargana fileto kullanmaktayım.

İlgili resimde takımın yapısını net bir şekilde görebilirsiniz.
    Resim A

dip sürütmesi.jpg

İkinci tercihim ise zokalı takımdır. Yine 0,60 civarı ana bedene bir fırdöndü ve iki kulaç 0,35 avcı florokarbon misinanın ucuna eklenmiş bir hırsızlı sarımsak zokadan oluşmaktadır.. Hırsız iğnemizi de 1 no uzun pala iğneden kullanmaktayım. Bu method iri bir sarımsak zokaya iliştirilmiş yemin dipte gezdirilmesi şeklindedir. Dip yapısı devamlı taranarak ve hissedilerek zoka dibe değdirilerek yapılır. Bu takımı genellikle kumluk meralarda kullanmakta ve gayet başarılı sonuçlar almaktayım. Sarımsak zoka 50-60 gr ağırlıkta olduğu için ekstra bir kurşuna ihtiyaç duymadan takımımı oluşturuyorum. Bu takımda genellikle kafası kesilmiş istavrit veya diğer yem balıklarından kullanıyorum, hırsız iğneyi balığın sidikliğine iliştiriyorum. Balığın kafasını kesmenin nedeni zokanın kurşununun zaten balık kafası şeklinde olmasıdır..

İlgili Resimde takımın yapısını net bir şekilde görebilirsiniz.
    Resim B

zokalı takım.jpg

Üçüncü tercih ettiğim takım ise ölü ve bütün halde kullandığım yem balıkları içindir. 0,60 mm ana beden misinası, ardından bir fırdöndü, bir metre 040 mono misina ve delikli gezer kurşun ardından bir fırdöndü daha ve iki kulaç 0,35mm florokarbon avcı misina üzerine kırmızı bir ip ile iliştirdiğim minik bir gagalık iğnesi ve en sona 1 no uzun pala iğne.. Yem balığının burnuna gagalığı , sidikliğine ise 1 no uzun pala iğneyi fazla zedelemeden deri altından geçiriyoruz, gagalık iğnesini balığın rahat hareket edebileceği uzunluğa ayarlayıp, avımıza başlıyoruz..

İlgili Resimde takımı net bir şekilde inceleyebilirsiniz.
    Resim C

gezer takım.jpg

Yapmış olduğum Kırlangıç Balığı avlarımdan bir kaç kareyi de sunmak istiyorum.

Resimler

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Hepinize kazasız belasız avlar diliyorum, rastgele dostlarım :)..

Saygılarımla

İrfan Çimçik

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Çok güzel bir bilgi kaynağı olmuş. Detayları ile harika bir yardımcı kaynak olmuş. Tecrübelerini Balık Sevdam ailesi ile paylaştığın için teşekkür ederiz.

Rastgele, ellerine sağlık.

İrfan bunu beğendi.
  4. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Herbiri senelerin tecrübesiyle oluşturulmuş birbirinden güzel detaylar ve teknikler anlatmışsın abi, kıymetini bilen için çok önemli bilgiler barındırmakta, bir çok arkadaşımıza yol gösterici bir çalışma olmuş.. Emeğine sağlık, süper ötesi bir paylaşım :)

İrfan bunu beğendi.
  5. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

Teşekkürler, çok güzel bir paylaşım.

İrfan bunu beğendi.
  6. 3rdem

3rdem Aktif Üye

Bu harika detayli anlatim için çok teşekkürler eminimki ben ve daha bir çok kişinin çok işine yariyacaktir meğine sağlik

İrfan bunu beğendi.
  7. ocormanck

ocormanck Aktif Üye

öncelikle bu güzel anlatım için teşekkür ederim. herkez çok övüyor ama yemek nasip olmadı bir türlü. daha önce izmitte @Yhy abimin deneyimlerini dinleme fırsatım oldu. yakın zamanda bu güzeli yakalayıp bir tadına bakıcam. ellerinize sağlık. rastgelsin

Yhy ve İrfan bunu beğendi.
  8. Evren Tamer

Evren Tamer Moderatör Yönetici

İrfan abi kırlangıç bir yana o livardakilere selam söyle :)

İrfan bunu beğendi.
  9. İrfan

İrfan Moderatör

Sevgili dostlar faydalı olabildiyse ne mutlu..iyi temeni dilekleriniz içinde teşekkürler..

Evren Tamer bunu beğendi.
  10. ToprağınSesi

ToprağınSesi Aktif Üye

Öncelikle bu detaylı ve öğretici sunum için teşekkürler. Bundan 1 ay kadar önce bende lüfer niyetli bir av yapmıştım. Kısmetime kilo üzeri 2 tane kırlangıç geldi. Fırumda konu açmıştım. Yem olarak zargana kullandım bende. Takım olarak da 1 nolu siyah çelik iğneli mantarlı lüfer oltası. Gerek mücadelesi ve avı gerekse bahsettiğiniz gibi
    kanatlarını açıncaki rengarenk görüntüsü muhteşem. Birini tutunca dedim bunun eşi de vardır yanında! öyleymiş onu da aldım. Ve çorbası inanın bu zamana dek böyle lezzetli bir şey tatmadım. Bir kısmını da tepside sebzeli olarak fırına verdim.
    ImageUploadedByTapatalk1419694352.586674.jpg ImageUploadedByTapatalk1419694380.008928.jpg ImageUploadedByTapatalk1419694409.211609.jpg ImageUploadedByTapatalk1419694438.312516.jpg

herkese rastgelsin

İrfan bunu beğendi.
  11. Yhy

Yhy Aktif Üye

Kırlangıç balığı avını çok güzel bir sunumla , paylaştığın için, teşekkür ederim İrfan kardeşim.Bir kıyı avcısı olarak, avlamasını en sevdiğim balıklardan biridir kırlangıç.Her av günümde mutlaka bir kamışı kırlangıç balığı için, yemleyip atarım.Senin de anlattığın gibi genelde kumluk ve kırmalık alanlarda, dere ağızlarına yakın yerlerde daha çok rastlanıyor.Ben kıyıdan iki köstekli , kurşunlu normal dip takımı ve gezer kurşunlu tek iğneli dip takımlarıyla avlanıyorum.Yem olarak genelde istavriti yaprak veya kılçıklı olarak baklava dilimi gibi kesip takıyorum.Canlı teke bulursam, iğnenin birine teke takıyorum.İri tekeylede avladığım çok oldu.Yukarıda bahsettiğin gibi genelde ikili geziyorlar, aynı gün veya ertesi gün aynı yerden ikincisi yakalanabiliyor.Her nekadar çorbası olur densede, derisi tulum çıkarılıp, kızgın yağda filetosu süper oluyor, tavsiye ederim.Bende konuya kırlangıçın tulum çıkarılmış haliyle katkıda bulunayım.Herkese saygı ve sevgilerimle,rastgelsin.. IMG_1279.JPG IMG_1277.JPG