Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kırlangıç Bolluğu

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında pride tarafından paylaşıldı.

1. pride

pride Üye

Merhabalar,

Hafta sonu ve 29 Ekim tatilinde 4 gün balığa çıktım. Resimlerde görünen balığı yanımızdaki balıkçı teknesi Lüfer avı sırasında yakaladı. Sonrasında bizde en garanti yöntem ile balığı almış olduk. (100TL banknot) Balık tam 2.800 Gr geldi. Aynı gün bir arkadaşımız yaklaşık bu büyüklükte bir Kırlangıç aldı. Pazartesi günü Burgazada'ya gezintiye gittiğimde, kıyıdaki balıkçıların leğenleri 2kg-5kg arası Kırlangıç doluydu. Kalkan ve Dil bile vardı. Sorduğumda Adalar civarında Paragat ile aldıklarını söylediler. Salı günü ise harem tarafında Lüfer'e çıktım ve 2-3 tekne gene Kırlangıç aldı. Yaprak zargana ile klasik lüfer oltasına tesadüfen takılıyor. Bizim Lüfer avımız çok bereketli geçmediği için resimlemedim. Günde Ortalama 3-4 balık alabildik (5-6 saat boyunca). Ne yazıkki teknenin rolantisi çok yüksek birde balıkçı kayıkları motoryat gördüğünde çok taciz ediyorlar ve verimli av yapamıyoruz. Biz balık avlamamalıyız onlardan almamız gerekiyor tüm sebep bu sanırım...Her çıkışımızda mutlaka sözlü dalaşma oluyor hatta 2-3 tekne birleşip sıkıştırmaya başlıyorlar ve bundan dolayı artık bıkma noktasına geldim. Eminim aynı sorunu benim gibi yaşayan bir sürü kişi vardır. Resimleri beğenmeniz dileği ile,

Teknelerden bir manzara

Kırlangıç

Ben ve Kırlangıç

Sevgili dostum Sinan ve Kırlangıç

Kaptanımız:)

Balıkçı teknesinin bereketi. Bir arkadaşımın ahşap teknesi var Boğaz'da tuttuğu iri Lüferler

Not: İyi uzun oltacılar ile organizasyon yapabiliriz. En fazla 2 tane olta atabiliyoruz. Balığa çıktığım kişilerin çoğu ya hayatlarında eline ilk defa olta almış yada dümene geçen kişiler ilk defa Lüfer avına çıktıkları için teknelerin arasında hareket etmeyi kestiremiyorlar. Ben dümene geçince de, yem tak, tekneyi kontrol et, olta aç derken verim iyicene sıfıra düşüyor.
    Lüfer çekilmeye başladı ama gece balığıda irileşmiş. Marmara'da denedik ama vuruş alamadık. Boğaz'da, özellikle Umur yerinde gece zoka ile güzel balık alıyorlar ama kesinlikle taze istavrit gerekiyormuş.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Vay vay vay, Onur'cum nerelerdesin sen :)

Önce kilo vermişin süper olmuş :)

Sonra güzel av olmuş tebrik ederim.

Netice, niye arayıp sormuyorsun :p

4. menopiko

menopiko Aktif Üye

Maşşallah Leylek kadar kanatları var. Tebrik ederim. :)

5. pride

pride Üye

Hamdi'cim,

Ömer ile beraberdik. Lüfer'leri o aldı ve seni sordu tam arayacaktım seni bir baktım telefon numaran rehberde yok:( Hatta Üsküdar'a geldik malzeme almaya ama dükkanın adını hatırlayamadım uğramak istemiştik sana..

20 KG vermiştim 7'sini geri aldım ama yarın tekrar rejime devam

Bana özelden mesaj atsana konuşalım organize olalım.

Tekne Kalamış'ta, Ömer'de bir tekne aldı Göksu'da tutuyor tekneyi. Her zaman oragnizasyon yapabiliriz biliyorsun:)

Kırlangıç'ları kafaya taktım bir şekilde bulacağım onları:) Adalar'da çok iri Levrek alıyorlar hatta bir yerlerde Mercan bile alıyorlar. Bir gün oraları tarayıp bulmayı hedefliyorum:)

6. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Bu sene benimde dikkatimi çekti pek çoğumuzunda dikkatini çekmiştir, kırlangıç çok bol heryerden kırlangıç haberi geliyor, sizin yakaladığınız gerçekten mükemmelmiş, ben yaklaşık iki aydır Mimarsinan'da yarım kilo civarı kırlangıçlar yakalıyorum bununla beraber, gayet iri 40-45 cm gibi pisi çıkmakta, yine bu boylarda aynı yerde seyrekte olsa kalkan alan oldu, bu dip balıklarınında belli senelerimi var acaba bol olduğu yada denizlerimizde iyi gelişmelermi olmakta???:confused:

7. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Onur merhaba,

Tatil nedeniyle ve havanın da güzel olması sayesinde tam bir safari yapmışsın ama beklentin doğrultusunda olmamış. Umarım bir sonraki av güncende beklentin doğrultusunda balıklar yakalayabilirsin ;)

Klasik uzun olta tarzı ile Kırlangıç her zaman olmasa da denk geliyor. Kırlangıç'ı aldığınız yerde takımı değiştirip çift zokalı Kırlangıç uzun oltasını indirseniz ikili olarak yakalama şansınız çok yüksek :)

Teknen büyük olduğu için rölanti hızın da haliyle yüksek olması çok normal ama bunu dolu boş yaparak, kıç taraftan büyük bir kova ya da rüzgar paraşütü çekelerek seyir hızını düşürebilirsin. Tabi bu söylediğimi bahsettiğin profesyonel olta balıkçılarının arasında uygulamak zor olabilir

Bir de senin şayadığın tacizi herkese yapıyorlar. O anda onlarla muhatap olmana gerek yok, tek yapacağın Sahil Güvenliği arayarak teknenin ismini ve plakasını vererek taciz edildiğini dile getirmek. Aynı tekneyi kısa bir zaman sonra bir başka arkadaşın daha aynı sebepten dolayı şikayet ettiğinde o tekne için gereğini mutlaka yapıyorlar ;)

Resimler çok güzel, ellerine sağlık. Raporun için teşekkür güzel av güncelerniz için de tebrik ederim :)

Devamı dileklerimle, her zaman rast gelsin...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 31 Ekim 2013
  8. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Güzel bir av olmuş tebrikler. Bence konu açılmışken bu balık nasıl lezzetli bir şekilde tüketilir bilen arkadaşlar paylaşırsa iyi olur kanaatindeyim.

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Kırlangıç harika.
    Bu aralar değişik noktalardan böyle güzel kırlangıç avı haberleri gelmekte.
    Daha güzelleri rast gelsin

10. night fisher

night fisher Aktif Üye

Motoryat konusu oldukça derin bir konu aslında. Genelde senede üç beş kere ya binecek yada binmeyecek (kaptanlı dev motoryatlardan bahsetmiyorum) tiplerin bir hevesle aldığı aletler oluyor genellikle.
    Mendireğe girip çıkarken aşırı sürat yapıp,içerde dalga oluşturmak,mendirek uç larında ,üstünde kıyıdan olta atanların dibinden geçmek ve bunları her yaptıklarında en derin yerlerine kadar küfür yemek bunların genel davranış biçimidir.Üstelik bir türlü niye küfür yediklerini anlamazlar .
    Bazen denizle, denizcilikle ve balıkla tavuk kadar ilişkisi olmayan bir kaç tipide yanlarına bindirip olta atmaya çıkarlar,''maksat deniz havası be bilader,balık bahane'' havalarıyla meranın ortasına çöreklenip,abuk subuk rotalar,takımlar vs ile varlıklarını hissettirirler.
    O anda sandalıyla ,işin hakkını veren,yaptığı eyleme aşık gerek amatörler gerekse profesyonel olarak ekmeğinin peşinde olanlarla doludur deniz.Bir türlü anlamazlar pis pis bakışların sebebini,zenginliklerinin kıskanıldığını falan zannederler.Oysa bir birikimin gerginliğidir olan biten şey.
    Bu arada kurunun yanında yaşta yanmıyormu,yanıyor tabi,tıpkı size olduğu gibi.Bence bu tür avlarda kullanmak için bir fiber edinin,rahat edin derim. Balık meraklısı motoryatı olan bir çok dostum bu yolu seçti.
    rastgelsin.

11. pride

pride Üye

Bende 4.5mt fiber kayık ile başladım bu sevdaya. Ahşap balıkçı teknemde vardı ama yıllar geçince her seferinde biraz daha ekleyerek bugünkü teknemi alabildim. Hobi olarak yapsamda o balıkçıl
    Teknelerinden daha iyi denizciyimdir çünkü Marmara'nın dışında çok tecrübem vardır. Adam tekne kullanımından belli olur zengin adam zaten kaptan kulanır. Denizdeki balığı 2 olta ile bitiremeyiz sadece biraz saygı. Ben iş yerime gelen adamlara bu şekilde muamemele etmiyorsam bizde buradamisafir isek saygı görmek isteriz. 3.20 botum var bu yüzden aldım onunlada çıkıyorum ama BOğaz kayık ve botlar için çok tehlikeli. Benim arkadaşlarımın hepsi maaşla çalışan bu işe sevda vermiş gönülleri zengin kişiler.