Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kırmızı Mercanlar ve güzel bir av günü hikayesi.

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Orhan Küçükbiçmen tarafından paylaşıldı.

1. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Teknemiz ile limandan ayrılıyoruz, Conta kaptan ile bu günkü avımızın planını konuşuyoruz, çaparide gerçekten kolyoz ve uskumru yok, sırtıda palamut ve torik te son günlerde alamadık, durum böyleyken tek alternatif mercan avı kalıyor, yem olarak diğer balıkçı arkadaşların ağlarından çıkan biraz tirsi balığımız var, o zaman tirsiden yem yaparak mercan avımızı yapmaya karar verdik, yeni hazırladığımız takımlarımızı çıkarttık, Conta Kaptan tirsileri floto çıkararak çok güzel sülük yemler hazırladı, ben de yapmış olduğum, mercan takımlarımı çıkarttım.

Mercan takımımı şu şekilde hazırladım,
    İğneler, 2/0 VMC Fransız,
    Beden ve köstekler 0.35 Flora carbon yozuri,
    Köstek boyu 12 cm,
    İki köstek arası 26 cm.
    Köstek sayısı 3
    Kurşun ağırlığı 200 gr,
    Avlak yeri derinliğimiz, 80 metre,
    Hava durumu , gün doğusundan hafif esen bir rüzgar,
    Yemimiz tirsi balığından floto şerit yem taze ve kanlı.

Takımlarımızı denizin dibine indirerek çok güzel bir mercan avı gerçekleştirdik, bu arada oltamıza takılan kolyozlar da bizleri çok şaşırttı,
    onlardan bazılarını yem olarak kestik. Bu av için değişik 6 kerteriz denedik, çok güzel mercanlarla çok güzel bir av günü yaşadık,
    Muhammer ustanın orada Mercan ve kolyoz tavada kapama yaptık, inalımaz lezzetli bir balık yedik,
    anlatılması çok zor, mutlaka Sivrice'de yaşamak lazım, sevgiler, hoşçakalın.:):):)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Orhan Abi
    Balığın biri olmasa diğeri var oralarda.
    Eh siz de yerlerini bildiğinize göre hergün bayram.
    Biz de buradan okuyup okuyup hayallere dalarak idare ediyoruz işte.
    Afiyet olsun

4. cezmi

cezmi Üye

Orhan bey ve Conta kaptan tebrikler.Mırmızıları dost sofrasına yetecek kararda yakalamışsınız. Afiyetler olsun.

Siz ve conta kaptan her avdan sonra sanki daha da gençleşmektesiniz.

Rastgelsin

5. Orhan Küçükbiçmen

Sevgili Şeref kardeşim, güzel yorumların için çok teşekkürler, Sivrice'yi sen de çok iyi biliyorsun, ben de buralarda 14 seneden beri balık avlamaktayım, Sivrice'nin sağ tarafındaki meralerı, sol tarafıbdaki meraları ve tam karşısındaki meraları çok iyi biliyorum, balıkçılığa kendimi verdiğimden beri buradaki usta balıkçılardan ilk başta şunu öğrendim, buranın meralarını bimmezsen balık malık yakalayamazsın, meralar nasıl öğrenilir onuda bilmek lazım, bazı arkadaşlarımız nerede balık tutuluyorsa hemen oraya gidip atarlar oltaları alırlar kolyozları, ama iş mercan avına gelince hemen değişir, bir iki mercan taşı ile bu işler, olmaz, kendi bulduğun taşlar çok önemli, mesela ben bir taşta avlanırken tekneyi kendi haline bırakırım, mercan 150 metre ilerde vurmaya başladı hemen orayı noktalarım ve orada denemelere başlarım eğer mercanlar gelmeye başlıyorsa al sana yeni bir taş daha, işte böyle senelerin tecrübeleriyle 100 ün üzerinde noktalanmış ve kerterizi alınmış taşlarımda var, işte bunun avantalınıda çok iyi kullanmaktayım, bu söylediklerim diğer avlarım içinde geçerlidir, benim teknem balığın nerelerde olduğunu çok iyi bilir, bilhassa palamut, torik, barakuda, sinarit, ama yeterlimi dersen hayır yeterli değil esas şimdi açık denizlerde 200- 300 metrelerde taşlar var, büyük mercanlar için, çamurlar var büyük mezgitler için hala öğrenmeye ve araştırmaya devam ediyorum, tesadüfler sayılıdır,:) sevgiler, hoşçakal.

6. Orhan Küçükbiçmen

Çok teşekkürler Cezmi kardeşim, çok güzel mercanlar aldık, buranın mercanları alıştıkları balıkların yemlerini çok seviyorlar, zaten her an yem bulmak çok zor, ya Çanakkaleye va da Edremite gitmek lazım, en güzeli taze balıktan taze ve kanlı yem, sanada rastgelsin, hoşçakal.:):):)

7. oktay16

oktay16 Moderatör

Tebrikler Orhan abi iç çeke çeke okudum güzel raporunu,:) eşime sorucam acaba bu sene tatilini sivricede geçirmek istermi:) oraya gelip tanışmak şu bilgi birikiminden faydalanmayı çok istiyorum,:) selamlar abicim....

8. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Orhan abi imreniyorum sizlere :)

Ne güzel çıkarken şunumu tutalım bunumu diye plan yapabiliyorsunuz, bizler ise balık varmıdır diye kadar kara düşünüyoruz :p

9. Orhan Küçükbiçmen

Sevgili Oktay kardeşim, Dediğin gibi Sivrice balıkçılık için güzel bir yer, fakat burada da artık balık eskisi gibi çok değil, amaq bizlerin burada uzun seneler bu denizlerde avlanmamız ve denizleri çok iyi bilmemizden önemli bir avantaja sahip oluyoruz, inşallah seni de, sizleride bekleriz, sahbetler ederiz, sevgiler, hoşçakal.:):):)

10. oktay16

oktay16 Moderatör

İnşallah ustacım, İçimizden gelenleri rahatça yazabiliyoruz burda, ama zaman ne getirir bilemeyiz tabiki,:) dediğim gibi seninle iki muhabbetin belini kırmak yeterde artar bile bize, elerinden öperim:) conta kaptana selamlar....

11. Orhan Küçükbiçmen

Sevgili Oktay kardeşim çok teşekkürler seninle tanışmayı ben de çok isterim gözlerinden öperim, sevgiler, hoşçakal.:):):)