Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kısa bir Ege Macerası ve Lüferler..

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında agartan tarafından paylaşıldı.

1. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Merhabalar
    19 Ocak 2015 tarihinde İzmir'de yapılması gereken iş programı elime geldiğinde daha yıla yeni girmiştik. Önümde program yapmak ve hayal kurmak için oldukça uzun zaman vardı..
    Sonunda sayılı gün çabuk geçti ve O tarih geldi. Ben bir gün önce arabamla gidip acaba akşamdan nereleri yoklayabilirim diye sevgili @Bahadır Sarıca yı aradım. O da dur ben bir piyasaya bakıp seni arayayım dedi ve 10 dk içinde de aradı ve akşama bir iki yeri deneyebileceğimizi söyledi.

Bahadır beni almaya geldiğinde saat 19:00 sularıydı. Benim malzemeleri de O'nun arabasına atıp hemen yollara düştük. Hem plan yapıp hem sohbet ederek Narlıdere'deki bir balık malzemeleri satan arkadaşına uğrayıp çay içip güncel bilgileri teyit ederek meraya doğru yollandık.

Meraya vardığımızda gecenin bize balık vermeyeceği çok açık olmasına rağmen hemen takımları hazırlayıp çalışmaya başladık. Gecenin neredeyse yarısına gelmiştik ki artık avı' sonlandırmaya karar verdik. Benim yatıp dinlenmem ve ertesi gün uçakla gelecek iş arkadaşlarımı karşılamam gerekiyor du. Bahadır'ın da zaten gitmesi gereken bir işyeri vardı. Sakat omuzuna rağmen beni balık avına götürdüğü için buradan da ayrıca teşekkür ediyorum sevgili Bahadır'a..

20 Ocak günü öğleye doğru ekip arkadaşlarımı uçakla uğurlayıp daha önceden de defalarca sözleşip bir türlü buluşamadığımız @Horozbina Bülent'e doğru kırdım direksiyonu ve bastım yasal limitlerde gaza.. :D

Yolda bir iki defa konuşup buluşma noktasını kararlaştırdık ve sonunda da öğleden sonra 14:30 sularında Ayvalık'ta Cunda yolunda bir kahvede buluştuk.. Buluştuğumuz yerde bizi bekleyen başka arkadaşlar da vardı. @semih Ayvaz, Emekli Öğretmen Ali Kemal ve adını hatırlayamadığım bir kişi daha.
    Balık, balıkçılık, tekneler, Semih'in sintine suyundan çorba bile yapılabilecek tekne temizliğinden falan bahsederken önceden kararlaştırdığımız Dikili'ye doğru yola koyulduk. Hedefe vardığımızda @Plankton Salih'ten nokta bilgisi alıp arabayı park ettik. Az biraz yürümeyle lüfer diyarına vardık.

Takımlar hemen açılıp çalışmalara başlandı. ilk 15-20 dk çalıştığım yeri terk edip başka bir taş buldum kendime ve bu taş bana kısa zamanda ilk Lüferimi verdi. Saat 18:45 gibi attığım sahtemi bir kaç tur sarmış ve 1-2 saniyelik dur yapmıştım ki yeniden sararken saldırdı sevgili Lüferim ve ilk balığım oltadaydı. Kalomam zaten lüfer avına ayarlı olduğundan patır kütür çektim lüferi ve emniyete aldım kıyıda..

İlk tebriklerden sonra sevgili taşıma gidip çalışmaya devam ettim. İlk balığın arkasından çok beklemeden ikincisi de geldi. Salih geldiğinde sanırım ben üçüncü balığımı da almıştım. :)
    Salih'le daha önce konuşmuş ama şahsen tanışamamıştım. Bu vesile ile bu işi de halletmiş olduk.

Balık kesmişti, biraz dinlenmeye karar verdim. Bülent'de aynı şeyi düşünmüş olmalı O'da gelip oturdu. Arkadaşlardan birinin koca lüferini kedinin birinin kaptığını söyledi..Gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Caaanım lüfer bu, kedi de biliyor ağzının tadını.. :)

Oturmaya gelmemiştim ya, başladım yine çalışmaya ve daha ikinci atışımda kıyıya çok yakın bir yerde atladı dördüncü lüfer. Bu arada ikinci balıktan sonra sağlam bir vuruş alıp yolda kaçırdığım bir lüfer ile sahteye kafa atıp yakalanmayan bir lüferim daha vardı.

Son balığı aldığımda saat 19:00 a geliyordu ve artık balık saati de hemen hemen bitmişti. Toplanıp gitmeye karar verdik. Sağ olsun arkadaşlar balıkları bana doğru sürüp 4 balık yakalamamı sağlamışlardı. Ne de olsa misafirdim, o kadarcık torpil de olsundu değil mi? :D

Balıkları fotoğraflamak için kumlarından temizlemeye çalışırken gelen hain bir dalga dizimden altını güzel bir ıslattı. Bu da O'ndan aldığım balıkların bedelidir deyip loş/karanlık arası bir ortamda bir iki fotoğraf çekmeye çalıştım ama göreceksiniz ki bunu pek başaramamışım.. :(

Geri dönüp Bülent'in eve vardığımızda saat epey geç olmuştu. Hemen kuzineyi yakıp yemek işine girişti Bülent. Benim balıkları dondurup kendi yakaladığı lüferi temizleyip kuzineye atıverdi. Önceden sosladığı Kalamar'ı da tavaya atınca yemek işi de çözülmüş oldu.

Kalamar nefisti, Lüfer' de fena sayılmazdı.. Boğazın yerini tutmuyor tabii ama yine de bir çok Ege balığından çok daha iyi bir lezzete sahipti. İçki işini biraz karıştırmasak iyiydi ama böyle de fena olmadı.. :D Özel imalat Rakı, şarap ve isli viski karışımı ilginç bir deneyim oldu benim için.. :)

Sabah erken saatte levrek peşine yollara düşsek de rüzgarın ters olması, suyun berraklığı ve çarşaflığı yüzünden sabah havası alıp çorbacıda aldık soluğu.. :)

Öğleye doğru ben Ege macerama Çanakkale sularında devam etmek üzere donmuş balıklarımı ve Bülent'n buzluğundan bir kaç adet kalamarla birlikte bir şişe özel yapım Nar Ekşisini alıp düştüm yine yollara..

En yakın Kipa'dan kırık buz temin edip balıkları biraz daha sağlama alıp Altınoluk yakınlarında Kazım Abi'yi aradım ve buluştuk. Biraz sohbetten sonra levreğe silikon çekmeyi teklif edince niyetim olmamasına rağmen dayanamayıp hadi dedim..
    2 saatten fazla denemeye rağmen sonuç alamadık ve kıyıya çıkıp yemek yiyerek akşam suyuna bakmaya karar verdik. Akşam ezandan önce başlayan çalışma da sonuç vermeyince saat 19:00 sularında toplanıp Çanakkale'ye evime doğru yollandım.

Ertesi sabah kör karanlıkta uyanıp her zamanki avlağıma gittim ama beni karşılayan pırıl pırıl su ve yapısı değişmiş deniz karşıladı. Aslında giderken suyun ne durumda olacağını tahmin ediyordum ama gitmedim diye içimde kalmasın diyerek gittim. Saat 10:00 a kadar umutsuzca şansımı deneyip İstanbul'a dönmek üzere toparlandım. Hava tahminleri balık için ümit vermiş olsa hemen dönmeyecektim ama hep yazdan kalma havaları gösteriyordu.

Büyük umutlar beslediğim balık programım hüsranla sonuçlanmıştı ama hiç yoktan denemiştim.
    Bir dahaki sefere aradığımı bulmam ve sizlerin de aradıklarınızı bulmanız dileklerimle..

Balıklar:1x33, 2x35 ve 1x36 cm

IMG_1890.JPG
    Kamış: Daiwa jig Caster M 10-60gr 2,90m
    Makine: Shimano Spirex 2500 FG
    Misina: Power Pro 0,15mm
    Lider: Awa Shima FluoroX 0,30mm
    Sahte: Tackle House Node 130F 18 gr

Son düzenleme: 1 Şubat 2015
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Bu organizasyondan benim haberim yoktu ama @Hamdi nin mutlaka vardır :D Tebrikler abicim levreklerle buluşmanı bir an önce diliyorum :)

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Dostlar ile güzel bir kaçamak olmuş, balıklar için de ayrıca tebrik ederim :)

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Benim niye olacakmış :p

6. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Senin her günceye ''Bu avdan haberim vardı'' ile başlayan yorumlarına alıştım da :D

Erdem Koral ve norsmen bunu beğendi.
  7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Karıştırıyorsun :D

norsmen ve Selahattin bunu beğendi.
  8. aslankıral

aslankıral Aktif Üye

Tebrikler abi coktandir biseyler paylasmamistin sanirim.zevkli bir av olmus sanirim.bakalim ben ne zaman paylasabilcem:(

9. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Afiyet olsun sayin abim,2014'de guzel bir lufer avi yapamadim gitti,

Darisi basima diyorum,Rastgelsin.

10. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Tebrikler abi. Lüferler güzelmiş.

11. Stolz

Stolz Aktif Üye

Harika bir günce Şeref abi, av bahane sohbet şahane, devamı rastgelsin.