Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kısacık bir sabah suyu daha...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında ishak BALLICA tarafından paylaşıldı.

 1. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  [​IMG]
  Sevgili arkadaşlar, geçtiğimiz hafta başında av parterimlerimden olan Sevgili dostum Erdal bey ile bir kaç defa telefon görüşmesi yaptık.Yaptığımız bu görüşmeler neticesi 17.03.2012 /Cumartesi günü için bir sabah suyu yapmayı planladık.

  Derken haftanın son mesai günü gelmiş ve olayı netleştirmek için ha bre telefonlaşıyorduk.Zira geçtğimiz Cuma günü havanın birden soğuması ve rüzgarında hızını arttırması bizlerin ümitlerini bayağı bir düşürmüştü.Hava durumu için Muhtelif arkadaşlarımın da fikirlerine başvurup; kendi gözlemlerimi de üstüme kattıktan sonra Cumartesi günü yapacağımız Tekne avı için havaının uygun olacağına karar verdik.Ve Cuma gecesi saat 22.00 gibi buluşarak düştük yemcilerin bulundu mevkiye doğru başladık yol almaya.

  [​IMG]
  Yem olarak Tekne avlarında her daim tercih ettiğimiz Sülünezi kullanacaktık.Takım olarak da en altta kurşunun yer aldığı klasik 3'lü takım.İğne tipi ve boyu ise, sasema marka ve mustad marka 3 no iğne.

  Yemcilere vardığımızda taze ve iri yem bulamamız bizleri üzdü.Baktığımız yerlerde yemler dündan ya da öbür günden kalma ve bir serçe parmağı büyüklüğünde küçük yemlerdi.


  [​IMG]
  Yemcilerin dediğine göre havanın çok soğuk olmasından dolayı suya girip yem çıkaracak insan ve sudan da iri yem bulmak bugünlerde bayağı zormuş.

  Eh dedik bizde.Demek nasip de bu varmış, haydi hayırlısı deyip oradan yol alarak İzmir/Çeşme otobanına kaynak olduk.Otobanda yol alırken tek dileğimiz hava tahmin sitelerinin verilerinin doğru olması idi. Çünkü, aylardan beri tüm yurdu etkileyen kara kışın yarından itibaren yurdu artık hiç değilse ,bir süre için terk edeceği ve havanın yer yer birden 8-10 derece birden yükseleceği belirtiliyordu.

  [​IMG]
  Daha önceki yıllarda hep yaptığımız gibi bu avımızda , hem en varır varmaz tekne ile balığa çıkma yolunu tercih etmedik.Geceyi Sevgili dostum Erdal Bey in evinde geçirdik.Niyetimiz ve planımız sabah 04,30 gibi hemen yakında olan balıkçı barınağındaki Ertaç Hocamın teknesinde buluşup, oradan sabah suyu için çıkacaktık.


  [​IMG]  Gece yapılan kısa istirahattan sonra, sabah olmuş ve hemen kalkarak hazırlanmaya başlamıştık ki, Sevgili Ertaç hocam'dan Erdal bey e gelen telefon ile iki elimiz ayağımıza dolaştı.Ertaç hocam tekne başına gelmiş bile.Allah ım 3 çeyrek asırı devrimeye ramak kalmış bu büyük insandaki enerji ve performansa bir kez daha hayran kaldım.

  Apar topar tekne başına vardiğimizda Ertaç hocam ın acelesini hemen anladık.Sular aşırı çekik olduğundan tekne kafadan resmen karaya oturmuştu.Ne yapalım ? Öyle mi yapalım derken, çok şükür başladık tekneyi yüzdürmeye.Bziler eşyalarımız ile birlikte sıranın daha başında olan bir tekneden ancak, teknemize binebildik.Motoru çalıştırmadan, uzunca bir sırık yardımı ile bayağı emek vererek, çok şükür tekneyi, o çok sığ yerden iyice kurtardık.Ve daha sonra ver elini avlağa doğru yolculuk.

  İçinden çıktığımız koy haliyle korunaklı olduğu için havanın haşmetini ve soğukluğunu pek hissetmemeiştik.Ama ilerledikçe havanın ne kadar soğuk ve sert olduğu gördük.Bu arada Erdal bey, bana haklı olarak sordu.Hani hava kalacaktı diye.Hava tahmin sitelerine göre hava 06,00 gibi kalacaktı.Ama şu anda hava Mart ortası gibi değil, sanki Şubat ortası gibiydi

  [​IMG]

  45 dakikalık bir yoculuktan sonra avlaktan birine vardık.Ortalık henüz daha karanlık, ama teknemizi aydınlatan led ışıklar bize yetiyor ve artıyor da.Oltalar hemen yemlenerek su ile buluşturuldu.İlk misafir bana denk geldi.Gece avlarının olomaz ise olmazı Kırma mercan.Ve arkadan Erdal bey de orta karar bir karagöz alarak onun da kovamıza attı.

  Bu arada zaman ilerliyor ve 05,20 gibi de hava aydınlanmaya başlamıştı.Gelen balıkların boyları çok küçüktü.Oltaya gelen balıkların hemen hemen büyük bir yüzdesini aynen zarar vermeden suya iade etme yolunu seçtik.

  Daha sonra hava aydınlanmaya başlayınca, yer değiştirmeye karar verdik.Ve o civarda olan başka bir avlak/farklı bir derinliği denedik.Burada da bir kaç balık aldık.Bu arada bizim av yaptığımız yörenin oldukça uzağında olan, Sevgili İsmail kardeşim ile telefon görüşmesi yaptık.Onunla yaptığımız görüşme de o ana kadar, onlarda da pek arzu edilen ebatta balık olmadığını ve vuruşların zayıf olduğunu öğrendik.

  Bu arada sabahtan beri bizlere Şubat ayının soğularını yaşatan, o rüzgar hızını azaltmaya başladı.Ve daha sonra sıfıra yakın havaya dönmeye başladı.Yani av yaptığımız o 4-5 saatlik zaman dilimi içinde hem şubat soğuğunu hem de Nisan ayı bahar havasını da yaşadık.

  Ava saat 10.00 gibi son vermeden en son başka bir mekan da denedik ve daha sonra da dönüş yoluna geçtik.

  Bu avımız esnasında elimden geldiğince yaşanan ortamı ve o anları sizlere de aktarabilmek amacıyla birde video paylaşımı yapmaya çalıştım.Çok daha bereketlisinin en yakın zamanda dostlarınız ile birlikte sizlere denk gelmesi dileği ile rastgele...

  Bunlarda bana düşen tavalıklar...

  [​IMG]


  Not: Dönüşte bayağı bir eğlene eğlene eve doğru yol aldık.Her ne kadar kış gitmeyecek diye diretse de , gerçekten bahar mevsimi ayağını sallamaya başmış yav.


  [​IMG]
  [​IMG]

  [DM]xpitn1_17-03-2012-ceyme-tekne-avi_sport[/DM]
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. mahmutignak

  mahmutignak Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  606
  Beğeniler:
  92
  Şehir:
  İSTANBUL
  Arkadaşlarınızla güzel bir av günü geçirmişiniz.Bereketli avlarınızın devamını dilerim.Tüm ekibin ellerine sağlık.Afiyet olsun
   
 4. löngöz

  löngöz Daimi Üye

  Yaş:
  61
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.821
  Beğeniler:
  113
  Şehir:
  İZMİR,AKYAKA
  Sevgili İsak,,yine çok güzel bir ava arkadaşların ve sen imza atmışsınız,,,
  biz oltacıların vazgeçemiyeceği bu keyifli ortamı yaşamışsınız ya önemli olan o,,,
  hava şertları balık durumu hiç önemli değil,,,
  çok güzel balıklar almışsınız,,kutlarım ellerinize sağlık....:):)
   
 5. Ediz Dülger

  Ediz Dülger Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  0
  Harika bir rapor olmuş İshak abi,tavalıklar da çıkmış..Afiyet şeker olsun..
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Mart 2012
 6. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.862
  Beğeniler:
  6.783
  Şehir:
  İstanbul
  Güzel bir av olmuş.
  Papatyalara bakılırsa bahar da gelmiş aslında.. :D
  Afiyet olsun
   
 7. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.591
  Beğeniler:
  9.532
  Şehir:
  İstanbul
  Baharın gelişi balıklardan belli oluyor, güzel bir bahar avı olmuş. Tebrikler İsak abi :)
   
 8. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  Sevgili Mahmut kardeşim, yorumun için teşekkürler.Daha güzelinin sizlere denk gelmesi, dileği ile rastgele..:)
   
 9. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104

  Bülent hocam, dostlar ile birlikte güzel bir av güncesi oldu bu avımız.Tekne sahibi ve kaptanı olan Sevgili Ertaç hocam'ın işleri dolayısı ile saat 10.00 gibi geri dönüş yolundaydık.

  Aslında hava tam olarak akış havası olmuş ve vuruşlar değişmeye başlamaştı ki, bziler dönmek zorunda kaldık.:eek:Ama yine de kısa dahi olsa güzel bir av güncesi yaşamış olduk.
   
 10. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104

  Sevgili Ediz'im, Yemli levrek avı bitince bizlerde farklı avlara yöneldik haliyle.;)Dostlar ile birlikte güzel bir av güncesi oldu.
   
 11. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  Sevgili dostlar, aslında bahar çoktan o güzel yüzünü gösterdi buralarda.Ama ne yazık ki, kara kış bir türlü sırtını dönüp da gitmek istemiyor...:p