Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kışın Balık avında soğukla nasıl mücadele ediyorsunuz?

Konu, 'Sohbet' kısmında YaşaR tarafından paylaşıldı.

1. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Arkadaşlar merhaba,

Kış aylarında balık avcılığı sezon olmasından dolayı çok verimli. Ama av gittikten sonra soğuktan hasta olup yatak döşek yatmak bir sonraki av için ızdırap haline dönüşüyor. Muhtemelen herkesin bir şekilde bu konuda bir derdi vardır diye düşünüyorum.

Kat kat giyinmek hem hareket kabiliyetimizi azaltıyor hemde kan dolaşımını engellediği için fayda etmiyor. Özellikle tekne avlarında ve beklemeli avlarda hareketsiz kaldığımızda çok üşüyoruz. Bu konuyla ilgili iç giyim, çorap, ayakkabı, dış giyim ( tulum-mont ) ile ilgili araştırmalarınız veya alıpta çok memnun olduğunuz kıyafetler varmı?

Genel bir paylaşım altında bir çok kişinin faydalanacağı güzel bir konu olmasını diliyor ve paylaşımlarınızı bekliyorum.

Hepinize rastgelsin.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Pantolon olarak dışı kalın ve su itici kumaşlı, içi polarlı bir tane geçen ay aldım. İçlik kullanmadan bayağı iyi koruyor. Ayakkabı olarak geçen sene su geçirmeyen Winchister (made in china) marka bot almıştım. Termal tabanlı, soğuktan ve sudan koruması çok güzel. Çorap olarak Termaform marka çorap kullanıyorum, ısı yalıtımını çok beğenmnedim, ancak nefes alma özelliği fena değil.
    Üstüme Temaform içlik giyiyorum, içliğin üstüne polar kazak giydiğimde kesinlikle üşümüyorum. Dış katman olarak, Jaks Wolfskin marka içi polarlı, dışı rüzgar ve su geçirmeyen mont kullanıyorum. Polar ve mont ayrı ayrıda kullanılabiliyor. Kesinlikle güzel bir ürün.

Kış için kıyafet alacak arkadaşalara bir tavsiyem olacak. İster kıyıdan, ister tekneden olsun kesinlikle nefes alabilen kumaşlardan yapılan iç ve dış katman kıyafetleri seçelim. Nefes alabilen kumaşlar, teri yücuttan uzaklaştırırken, içeriye su geçirmeme özelliğine sahiptirler. Kışın vücutta terleme olursa, vücut üzerinden uzaklaştırılmayan su buharı fazladan üşümemize yol açarken, soğuk algınlığından romatizmaya kadar bir çok hastalığa yol açar. Özeliklede Böbreklerimize dikkat etmeliyiz.

Nefes alan kumaşlardan olan Gore Teks kumaşlar çok yaygın. Ancak denizde kullanıma çok uygun olmayabiliyorlar. Deniz tuzu zamanla kumaşın nefes almasını sağlayan gözenekleri tıkayabiliyor. Sanırım yıkamayla da gözenekler açılmıyor.

cem1 bunu beğendi.
  4. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Cüneyt hocam,

Paylaşımınız için teşekkür ederim. Yazışa yazışa en güzel ürünü bulacağımıza inanıyorum. yaklaşık bir aydır değişik yurtdışı internet sitelerine bakıyorum. Genelde tulum üstü mont şeklide kış şartlarına uygun kıyafetler var. Genelde hava aldığını önemle belirtiyorlar ve içleri genellikle polar kaplı oluyor. Bunların içine giyilecek nefes alan içliklerden bulmak lazım. Bazı yerlerde neroprenli içlikler var ama bunlar tekstil şeklinde yani dalgıç kıyafeti gibi değil.

Ayakkabılarda genelde kalın tabanlı olanlar var. Bazı sitelerde ayakkabı tabanına eskiden keçe koyardık hani onun gibi ayak ısısını korumaya yönelik tabanlar mevcut. Birde yağmur veya bulunduğumuz yerin şartlarından dolayı ayakkabının dışı ıslanıp suyu emerek bir nemlenme durumu yaratıyor buda ayaklarımızın iki kat daha üşümesine sebeb oluyor, bunu engellemek için bir sprey var. Ava çıkmadan önce bu spreyi ayakkabının dışına iyice sıkıp kurumasını bekliyorsunuz. Ciddi bir süre suyun temasını engelliyor.

Araştırmalarımı tamamladığımda marka ve site adıyla birlikte burada paylaşacağım.

Rastgelsin.

5. oktay16

oktay16 Moderatör

Alt üst termal içlikler mevcut piyasada, Bildiğim kadarıyla dağcılık sporuyla ilgilenenler kullanıyor genelde, takımı 80 -100 tl arasında değişiyor. En güzel yün içlikten kat be kat daha iyi ve sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Reklam olmasın diye marka yazmıyorum fakat kesinlikle tavsiye edebileceğim bir ürün.

6. Ediz Dülger

Ediz Dülger Aktif Üye

Termal içlik ben de kullanıyorum.Outdoor mağazalarında bu tip ürünler oldukça yaygın.Benim en çok ayaklarım üşür. İtalya dan çorabın altına koyulan tek kullanımlık ısıtıcılardan getirdim,ayaklarım sıcacık oluyor.Mutlaka Türkiye de de vardır.Bence deneyin derim..

7. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Marka yazmanın bir sakıncası olmayacaktır bence. Markaları da yazarsanız daha aydınlatıcı olur. Teşekkürler.

8. BİROL

BİROL Daimi Üye

Kesinlikle termel içlik.Çok inceler ve hareket kabiliyetini sınırlamıyor.
    Yeterli sıcakta tutuyor.Termal çorap olmazsa olmaz.
    Üstüne kolu,beli ve boyun kısmı lastikli ve cırtbantı içine us,rüzgar almayan bir
    rüzgarlık tipi mont.
    Bunlarla kışın göbeğinde tulumla buz gibi suyun içinde avlandım,banamısın demedi.

HAdi bu haftasonu tekrarlayalım :D

9. Ediz Dülger

Ediz Dülger Aktif Üye

Abi marka yazmamazlık yapmadım,çünkü markası yok:) Merdivenaltı üretim galiba.Ben Decathlon mağazasından aldım,İstanbul da var bildiğim kadarıyla..Orda vardır muhtemelen.El ve ayak ısıtıcı diye aranabilir..

10. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Tulumlarda kalitesine göre koruyucu özelliği oldukça iyi olan dış katman kıyafetler.
    Ancak tulum alırken pantolon askılarını takıp kollarımızı yukarı kaldırarak denemekte fayda var. Gerek spinde, gerekse diğer At-çek avlarında çok sık ve seri atış yapılmakta. Atış sırasında kollarımızı her kaldırdığımızda askılar tulumu yukarı çekince kasıklardan gerdirme suretiyle rahatsızlık verebiliyor.

11. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Alt Kat :
    Termal Çorap veya Kalın pamuklu çorap + Termal İçlik + Pantolon + Tulum Çizme

Üst kat:
    Atlet + Termal İçlik + Kazak + Su geçirmeyen çift kat kamuflaj mont + Bere

Lahanadan az hallice.:)