Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kışlık Ekipman Tavsiyeleri

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında slamduncan tarafından paylaşıldı.

1. slamduncan

slamduncan Aktif Üye

Selam arkadaşlar,
    Hep makina, kamış, sahte tavsiyeleri olacak değil ya diyorum. Benim gibi ekipman arayışında olan tüm arkadaşların işine yarayacak bir bilgi bankası oluşturabiliriz tavsiyelerinizle. Umarım gereken ilgiyi görecektir forumdaşlarımızdan.

Konuya esas malzemeler özetle; içlik, mont, bot, yağmurluk, bere, eldiven, ısınma cihazları vs, aklınıza ne gelirse olabilir. Özellikle tavsiyede bulunduğunuz ürünün su geçirme durumu, soğuğa dayanıklığı, nefes alma, kayalıklarda tutunabilme ve fiyat-kalite gibi spesifik özellikleri belirtilirse çok faydalı olur diye düşünüyorum. herkese kazasız belasız bol balıklı avlar diliyorum, saygılar

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. alisami

alisami Aktif Üye

Aynı soruyu bende sormuştum ve bu cerçevede yeni ekipmanlar edindim. Bir outdoor mağazasına gidip en su gecirmezinden kayak kıyafetleri aldim. Termal içlik, kar maskesi, termal eldiven ve dağlık alanlarda yürüyüş için özel yapım botlar aldım. En son balığa dun gittim. Yagmur hic durmadı ve ben hiic islanmadim, yoksa ıslandım mı? Evet ıslandım cünkü yagmur oyle yagıyordu ki atış yaparken kollarımdan içeri yağmur girdi ve kollarım biraz ıslandı. Bunun çaresine bakmam lazım... İçimde termal içlik haricinde baska bisey yoktu ve hiç üşümedim :). Umarım yardımcı olabilmişimdir.

hakandaspinar ve slamduncan bunu beğendi.
  4. slamduncan

slamduncan Aktif Üye

Teşekkürler sami abi. ben de dağcılık ve kayak malzemelerinden bakıyorum. Bu konuyu aslında sadece kendi özelimde değil de mümkünse moderatörler değerlendirip üst konu oluşturulabilir mi acaba diye de düşündüm. Çünkü internette bununla alakalı tavsiyeler olsa da bizim hobimizle ne kadar uyumlu emin olmak için içimizden birilerinin yorumları daha değerli olacaktır bence. Mesela bir dağcı montu alırız su geçirmez, sıcak tutar vs ama bununla atış yapmak çok zor olabilir gibi şeyler. bu arada aldığın ürünlerin marka model ve yaklaşık maliyetini yazman mümkün mü acaba.

5. senihcan

senihcan Daimi Üye

Şahsen bende eskiden dağda -15 20 derecelerde kullandığım ekipmanları kullanıyorum. Termal alt üst içlik , su geçirmez regetta marka içi polarlı pantolon. Üst içliğin üstüne hava çok soğuksa polar bir sweat giyiyorum üstünede hannah marka teknik dağcı montu. Ayakkabı olarakta boreal mazama veya boreal atlas botumu giyiyorum.
    Bunun dışında Murat abinin kullandığı Imax marka tulum ve mont takım var onuda çok beğeniyorum . Imax kış balıkçılığı için giysi üretimi yapan alman bir firma.

hakandaspinar ve slamduncan bunu beğendi.
  6. alisami

alisami Aktif Üye

Markasina bakar yarın yazarım. Bendeki kıyafetler atis esnasinda kesinlikle hareketi engellemiyor. Çünkü gerçek kullanım alanında da öyleler...
    Aslında o kadar cok alternatif var ki, herşey nerede ve nasıl avlanacağına bağlı. Güney bolgelerde benim aldigim gibi bir kıyafete ihtiyać olmaz. Su gecirmez bir yağmurluk iş gòrür. Kumluk yerlerde avlanacaksan mutlak tulum çizme şart vs.vs.
    Herşey av alanına ve ısıya göre değişiyor ;).

7. slamduncan

slamduncan Aktif Üye

Senih teşekkürler bu yararlı bilgiler için. Acaba botlar su geçiriyor mu, trekking ayakkabıları belli bir noktadan sonra su almaya başlıyor diye biliyorum.

Haklısın sami abi. Bölgelere göre değişiklik gösterecektir. Antalyada kışın sıcak tutan bir mont tabiki istanbulda yeterli gelmeyebilir. Seçim yapacak arkadaşlar buna dikkat etmeli.

Ben su geçirmez diye şu ürünü almayın diyebiliyorum şimdilik. GREYDER,0674 Günlük Erkek Bot OLIVE
    Günlük kullanım için güzel bir ürün ama 2 dakika içerisinde su almayı başarıyor. Su geçirmez gibi bir iddaaları yok ama ben yine de belirteyim.

Bu arada decathlon'da çok uygun fiyatlarda ürünler mevcut. Bu mağazanın ürünlerinin kalitesi de çok övülüyor. Acaba bu ürünlerden kullanıp da yorum yapabilecek arkadaşlarımız var mı?

8. senihcan

senihcan Daimi Üye

Hocam hangi ayakabbıyı aldığınız önemli birde dağ ayakkabılarında genel olarak ne kadar su geçirmezlik ornaı olduğu üzerlerinde yazar. Birde ayakkabıların yanında su kaydırıcı fısfısta verirler. Benim kullandığım boreal marka botlar treeking botlarının bir üst modeli diyim . Birde eğer açılma gibi bir durum söz konusu değilse çok zor su almaları. Şahsen boreal atlas artık emekliliğe çıkardığım botum 5 sene kullandım . ağmur çamur kar tipi her yerde kullandım. +40 dereceden -20 dereceye kadar hiç bir problem yaşamadım. Ama tabi olay biran ne kadar ekmek okadar köfte oalyı :) Ama balık için kayalarda avlanırken plastik altı keçe bir bot bulabilirseniz çok çok daha yararlı olur . Ayağınız terler belki hava geçirmediği için ama en azından kayada yosunda kaymaz :)
    Bu arada kış için su geçirmez bir mont alacaksanız ve outdoor mağazasından alacaksanız angel wings diye bir özellik var . Hannah markalarda böyle geçiyordu diğerlerinde aynı adlamı geçiyor bilmiyorum. Montun dikimi sayesinde kolunuzu ne kadar kaldırırsanız kaldırın mont yukarı çıkmıyor rahatsız etmiyor. Montun kol kısmı monttan ayrıymış gibi davranıyor . Atış esnasında falan hiç bir sorun yaşatmıyor.

slamduncan bunu beğendi.
  9. forkill96

forkill96 Aktif Üye

çok basit abi bileklerine lastik takacaksın :D

slamduncan bunu beğendi.
  10. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

yaylaya alabalığa gideceksem trabzon lüks kara lastik
    denizde isem hava büyük dalgalı değilse kasık çizmesi üstüne yağmurluk içinde 3 tane mont :)
    hava çok soğuk yağış yok ise şu dalgıç kıyafeti gibi olan sünger mont lar var ya içine yün ince bir kazak ( teri emsin diye) üzerine şu kıytrık yağmurluk türevi ince montlarlı giyiyorum rüzgar işlemesin diye ben karadenizin o beyaz dağlarının tüm ayazıyla neredeyse tüm soğuğunu yiyorum mesele ıslanmak değil inanın ki ıslansanız bile sizi sıcak tutacak bir yün içliğe bakar
    neler denediysem ıslanmadan kurtulamadım :) ama sonra sonra alışıyor insan :)

Ekli Dosyalar:

slamduncan bunu beğendi.
  11. slamduncan

slamduncan Aktif Üye

Bazı online mağazalarda söylediğin gibi bot, mont ve pantalonların su geçirmezliği ile ilgili bilgiler mevcut, bazı ürünlerde ise su geçirmez denilmiş geçilmiş. Kalite ile maliyet arasında doğru orantı olduğu kesin. Yalnız fiyat performans oranı çok iyi ürünlerde vardır muhakkak. Yoksa ki 100 liraya da bot var 2000 liraya da. Kol kısmıyla ilgili ayrıntı da çok önemli, atışlarda ekstra bir zorluk olmaması açısından ürünlere bu gözle de bakmak lazım. Yoksa yeni aldığım deri montla boğazda atış yaparken omurilik kısmından boydan boya yırtmıştım. Aynı durumu yaşamak istemem, montu da hala tamir ettirmedim bu arada.
    Bir de botların alt kısmına keçe monte edilmesi ile alakalı ya bu forumda ya da biryerlerde bir öneri okumuştum ama bulamadım açıkcası.

Hızır abi teşekkürler. Kara lastikle ben de az av yapmadım. Ayağımda kötü de bir iz kalmıştı taş yarığından. Tabi çocuktuk. Kumsaldan avlarda kasık çizmesi elbette olmazsa olmazdır. Yün içlik ise soğuk havalarda sorgulamadan kullanırım hala. Ama az bir güneş çıktığında büyük sıkıntı :)
    Saygılar.

hakandaspinar bunu beğendi.