Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kitap Takası ve Paylaşımı (Muhabbet, tartışma bölümü)

Konu, 'Sıcak Fırsatlar ve İkinci El' kısmında TEKNOTURK tarafından paylaşıldı.

1. TEKNOTURK

TEKNOTURK Aktif Üye

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Mart 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Asi ve mavi

Asi ve mavi Daimi Üye

Güzel bir fikir bölümü oluşabilir. Sevdim bu konuyu. En kısa zamanda kitaplığıma dair bilgileri paylaşacağım.

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Konu güzelmiş ama gözden kaçmış Erkan, yeni gördüm konuyu :p

Eline sağlık.

5. Asi ve mavi

Asi ve mavi Daimi Üye

Konu hakkında mesaj atarak gözden kaçırmamışım (@Hamdi) :cool: :) ama paylaşmacı ruhumu eksik bırakmışım.:p

Kitap Adı: Serenad
    Yazar: Zülfü Livaneli

Roman, ‘’İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümün de görevli 36 yaşındaki Maya Duran ile üniversitenin davetlisi olarak Türkiye'ye gelen 87 yaşındaki Alman asıllı Amerikalı Profesör Maximillian Wagner arasında geçen olayları anlatıyor. 60 yıllık aşkının izini sürmek için Profesörün İstanbul'a gelmesi, hem kendi hem de Maya'nın aile sırlarını ortaya çıkarmakla kalmıyor, 2. Dünya Savaşı'ndaki Yahudi soykırımı, Ermeni ve Kürt sorununun yanı sıra Struma ve Mavi Alay facialarında hayatını kaybedenlerin hikâyelerini de gözler önüne seriyor.’’

1941 yılında 2. Dünya savaşı sırasında Nazilerden kaçan Yahudileri Filistin’e götürmek üzere Romanya’dan yola çıkan Struma gemisinin, bir faciayla sonuçlanması ve bundan tıpkı ben gibi günümüz gençliğinin bihaber olması öyle acı ki... Maya Duran’ın tarihin acı gerçekleriyle tanışmadan önce ve sonra hayatının ne kadar farklı, amaç ve ideallerinin nasıl değiştiğini, araştırıp öğrenilecek ne kadar çok şey olduğunu ve bir hafta öncesine kadar şehirdeki bu insanların her şeyden habersiz olarak nasıl yaşayabildiğini sorgulaması gibi aynı duyguları yaşıyorum. Sanırım yazarımız asıl amacına ulaştı. İnsanların dikkatini belli bir noktaya çekmek ve farkındalık yaratmak!

Birçok acıyı içinde bulunduran ‘’Serenad’’ ’da (Acılar sınıflandırılamaz tabii ama) en çok Struma faciası kanattı, isyan ettirdi yüreğimi... Struma, İngiltere – Rusya - Türkiye – Almanya ve Romanya devletlerinin ortak suçudur. Araştırıp, geçmişin karanlığını gelecek nesillere aktararak, yapılan hataların tekrarlanmamasını önlemek en büyük kazanım olur.

Benim kitabım sevgili Zülfü'm tarafından imzalı. ;) Okuyan varsa ya da bu mesajımdan sonra okuyacak olan, sonrasında üzerinde zevkle ve seve seve konuşabileceğim bir kitaptır. Kesinlikle tavsiye ederim.

6. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

arkadaşlar babilde ölüm istanbulda aşk
    okuyan var mı iskender pala ya ait

7. Gülay

Gülay Balık Sevdam Gold Üye

Erkan çok güzel konu, bende en kısa zamanda elimde olan kitapları kontrol edeyim ve liste hazırlayıp bilgi veriyim, benim de aradığım kitap olursa ilk önce bu konuya bakıp sonra kitapcılara yöneleyim.

Konu kaybolmasın :)

8. sabora

sabora Daimi Üye

Hızırım ben başladım ama bitiremedim. Sıktı beni, biraz ağır olmuş. Ama Katre-i Matem i gerçekten harika İskender PALA'nın.

9. NIRVANA

NIRVANA Aktif Üye

Bence bu konu başlığı sıcak fırsatlar ve ikinci el bölümünde yer almamalı.

10. omnivolus

omnivolus Yeni Üye

Takas için değil ama hoşunuza gidebilecek iki roman önereceğim. İkisi de 1996'da Gökova'da tanışma fırsatı bulduğum Yaman Koray'a ait. Her ikisini de okuyalı 25-30 yıl oldu.

Deniz Ağacı

Bu roman bir zamanlar Erdek'te yaşayan kılıç balığı avcılarının hikâyesini anlatır. Aslında bu avcılardan birinin hikâyesidir ama beni asıl ilgilendiren tarafı Marmara'da zıpkınla kılıç balığı avı olmuştu, hani şu önünde tramplen gibi uzun kalaslar olan teknelerle yapılan av. Kalasın ucuna zıpkıncı oturur. Denizin yüzeyinde balığın yüzgeci göründüğünde dümenci ustaca balığın arkasından yanaşmak zorundadır. Tam arkasından yaklaşıldığında balık tekneyi fark edemez ve dalmaz. Yüzgecin büyüklüğünden balığın büyüklüğü tahmin edilmeye çalışılır. Kalas, balığın üstüne geldiğinde uçta oturan zıpkıncı balığın kafatası ile yüzgeci arasındaki özel bir yerden vurmak zorundadır yoksa zıpkın girmez.

Balık vurulduğunda zıpkınla beraber suya dalar. Zıpkına bağlı ipler hızlıca boşalır, boşalır ve balığın büyüklüğüne göre belli bir metrede durur. Balık bayılmıştır. Şimdi onu ustaca tekneye çekmek gerekir.

Büyük Orfoz

Bu roman, yazarın Akyaka'da yaşadığı yılları anlatmaktadır. Zıpkınla balık avlayan anlatıcı bir gün bir merada ve epeyce derinde çok büyük bir orfoz görür. Sonraki günleri bu orfozu vurmak için planlar yapmak, zaman zaman denemek ve başarısız olmakla geçer. Bu arada mola vermek için kıyıladığı bir sahilde süper lüks teknesiyle demir atmış zengin bir fabrikatörün kızıyla tanışır. Vurduğu balıklarla kızın teknede birlikte yolculuk ettiği kişilerle yakınlık kurar. (Mandıra Filozofu'ndaki namüsait bir yerinden arı tarafından sokulan kadın hikâyesi aslında bu kitaptan araktır.) Sonra kızla sevgili olurlar. Aslında hayatın anlamını sorgulayan anlatıcı, kadının hayatındaki yeri, orfozu vurmak ve hayattaki amacı arasında bağlantılar kurar.

Bu sorgulamada tabii ki orfoz baskın gelecektir.