Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kitap Takası ve Paylaşımı (Muhabbet, tartışma bölümü)

Konu, 'Sıcak Fırsatlar ve İkinci El' kısmında TEKNOTURK tarafından paylaşıldı.

 1. TEKNOTURK

  TEKNOTURK Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  891
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  İstanbul
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Mart 2011
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Asi ve mavi

  Asi ve mavi Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.538
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  İstanbul
  Güzel bir fikir bölümü oluşabilir. Sevdim bu konuyu. En kısa zamanda kitaplığıma dair bilgileri paylaşacağım.
   
 4. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.592
  Beğeniler:
  9.532
  Şehir:
  İstanbul
  Konu güzelmiş ama gözden kaçmış Erkan, yeni gördüm konuyu :p

  Eline sağlık.
   
 5. Asi ve mavi

  Asi ve mavi Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.538
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  İstanbul
  Konu hakkında mesaj atarak gözden kaçırmamışım (@Hamdi) :cool: :) ama paylaşmacı ruhumu eksik bırakmışım.:p

  Kitap Adı: Serenad
  Yazar: Zülfü Livaneli

  [​IMG]
  Roman, ‘’İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümün de görevli 36 yaşındaki Maya Duran ile üniversitenin davetlisi olarak Türkiye'ye gelen 87 yaşındaki Alman asıllı Amerikalı Profesör Maximillian Wagner arasında geçen olayları anlatıyor. 60 yıllık aşkının izini sürmek için Profesörün İstanbul'a gelmesi, hem kendi hem de Maya'nın aile sırlarını ortaya çıkarmakla kalmıyor, 2. Dünya Savaşı'ndaki Yahudi soykırımı, Ermeni ve Kürt sorununun yanı sıra Struma ve Mavi Alay facialarında hayatını kaybedenlerin hikâyelerini de gözler önüne seriyor.’’

  1941 yılında 2. Dünya savaşı sırasında Nazilerden kaçan Yahudileri Filistin’e götürmek üzere Romanya’dan yola çıkan Struma gemisinin, bir faciayla sonuçlanması ve bundan tıpkı ben gibi günümüz gençliğinin bihaber olması öyle acı ki... Maya Duran’ın tarihin acı gerçekleriyle tanışmadan önce ve sonra hayatının ne kadar farklı, amaç ve ideallerinin nasıl değiştiğini, araştırıp öğrenilecek ne kadar çok şey olduğunu ve bir hafta öncesine kadar şehirdeki bu insanların her şeyden habersiz olarak nasıl yaşayabildiğini sorgulaması gibi aynı duyguları yaşıyorum. Sanırım yazarımız asıl amacına ulaştı. İnsanların dikkatini belli bir noktaya çekmek ve farkındalık yaratmak!

  Birçok acıyı içinde bulunduran ‘’Serenad’’ ’da (Acılar sınıflandırılamaz tabii ama) en çok Struma faciası kanattı, isyan ettirdi yüreğimi... Struma, İngiltere – Rusya - Türkiye – Almanya ve Romanya devletlerinin ortak suçudur. Araştırıp, geçmişin karanlığını gelecek nesillere aktararak, yapılan hataların tekrarlanmamasını önlemek en büyük kazanım olur.

  Benim kitabım sevgili Zülfü'm tarafından imzalı. ;) Okuyan varsa ya da bu mesajımdan sonra okuyacak olan, sonrasında üzerinde zevkle ve seve seve konuşabileceğim bir kitaptır. Kesinlikle tavsiye ederim.
   
 6. hızır şeref gültekin

  hızır şeref gültekin Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.985
  Beğeniler:
  370
  Şehir:
  rize
  arkadaşlar babilde ölüm istanbulda aşk
  okuyan var mı iskender pala ya ait
   
 7. Gülay

  Gülay Balık Sevdam Gold Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  86
  Beğeniler:
  46
  Erkan çok güzel konu, bende en kısa zamanda elimde olan kitapları kontrol edeyim ve liste hazırlayıp bilgi veriyim, benim de aradığım kitap olursa ilk önce bu konuya bakıp sonra kitapcılara yöneleyim.

  Konu kaybolmasın :)
   
 8. sabora

  sabora Daimi Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.725
  Beğeniler:
  152
  Şehir:
  Kocaeli
  Hızırım ben başladım ama bitiremedim. Sıktı beni, biraz ağır olmuş. Ama Katre-i Matem i gerçekten harika İskender PALA'nın.
   
 9. NIRVANA

  NIRVANA Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Nisan 2011
  Mesajlar:
  200
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  MERSİN
  Bence bu konu başlığı sıcak fırsatlar ve ikinci el bölümünde yer almamalı.
   
 10. omnivolus

  omnivolus Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2015
  Mesajlar:
  26
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  Datça
  Takas için değil ama hoşunuza gidebilecek iki roman önereceğim. İkisi de 1996'da Gökova'da tanışma fırsatı bulduğum Yaman Koray'a ait. Her ikisini de okuyalı 25-30 yıl oldu.

  Deniz Ağacı

  Bu roman bir zamanlar Erdek'te yaşayan kılıç balığı avcılarının hikâyesini anlatır. Aslında bu avcılardan birinin hikâyesidir ama beni asıl ilgilendiren tarafı Marmara'da zıpkınla kılıç balığı avı olmuştu, hani şu önünde tramplen gibi uzun kalaslar olan teknelerle yapılan av. Kalasın ucuna zıpkıncı oturur. Denizin yüzeyinde balığın yüzgeci göründüğünde dümenci ustaca balığın arkasından yanaşmak zorundadır. Tam arkasından yaklaşıldığında balık tekneyi fark edemez ve dalmaz. Yüzgecin büyüklüğünden balığın büyüklüğü tahmin edilmeye çalışılır. Kalas, balığın üstüne geldiğinde uçta oturan zıpkıncı balığın kafatası ile yüzgeci arasındaki özel bir yerden vurmak zorundadır yoksa zıpkın girmez.

  Balık vurulduğunda zıpkınla beraber suya dalar. Zıpkına bağlı ipler hızlıca boşalır, boşalır ve balığın büyüklüğüne göre belli bir metrede durur. Balık bayılmıştır. Şimdi onu ustaca tekneye çekmek gerekir.

  Büyük Orfoz

  Bu roman, yazarın Akyaka'da yaşadığı yılları anlatmaktadır. Zıpkınla balık avlayan anlatıcı bir gün bir merada ve epeyce derinde çok büyük bir orfoz görür. Sonraki günleri bu orfozu vurmak için planlar yapmak, zaman zaman denemek ve başarısız olmakla geçer. Bu arada mola vermek için kıyıladığı bir sahilde süper lüks teknesiyle demir atmış zengin bir fabrikatörün kızıyla tanışır. Vurduğu balıklarla kızın teknede birlikte yolculuk ettiği kişilerle yakınlık kurar. (Mandıra Filozofu'ndaki namüsait bir yerinden arı tarafından sokulan kadın hikâyesi aslında bu kitaptan araktır.) Sonra kızla sevgili olurlar. Aslında hayatın anlamını sorgulayan anlatıcı, kadının hayatındaki yeri, orfozu vurmak ve hayattaki amacı arasında bağlantılar kurar.

  Bu sorgulamada tabii ki orfoz baskın gelecektir.