Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kıyı ve tekne için takım önerisi...

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında ishak BALLICA tarafından paylaşıldı.

 1. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  Sevgili dostlar, herkezin bildiği ve alıştığı usüller hiç şüphesiz ki, en iyi ve en kullanışlı usüllerdir...Aşağıya yazacaklarım benim sadece acizane önerilerim olup her arkadaşın usülüne ve tekniğine saygı duyduğumu belirtmek isterim...:)


  Kıyı avları için

  Kıyı avları için muhtelif cins takımlar kullanılmakta olup, ama tahminime göre hemen- hemen herkez tarafından genel kabul görümüş olan takım şekli herhalde aşağıdaki resimde olduğu gibidir.


  [​IMG]

  Burada genelde fırdöndüden sonra 2 yada tercihan 3 adet köstek ve en altta da bir adet kurşun yer almaktadır.Bu tür takımlarda kurşunun ağırlığı havanın durumuna ve hitap edilen mesafenin uzaklığana göre ağırlık yönünden faklılık göstermektedir.Yani tipik 2-3 köstekli takım diye tabir edilen takım şeklidir.
  Malum oluncağı üzere , kıyıdan olta attığımızda ne kadar dikkat edersek edelim, mutlaka bir kaç atıştan sonra genelde takımın dip zemine takıldığı ve bundan dolayı da çıkmayınca da haliyle kopartıldığı çok sık rastlanan durumdur.
  Benim bu gibi olaylarda tesbit ettiğim genelde altta yer alan iğnenin sık sık takılmasından dolayı olduğunu düşünüyorum..


  Çünkü takım bir şekilde kurtulup geri geldiğinde en alttaki iğnenin açılarak geldiğini hep görmüşümdür.
  İşte bu gibi durumları azaltmak için kendimize göre bir çare olarak, takımın son iğnesinden sonra kurşuna kadar gelen mesafedeki misinayı azıcık uzun tutar isek; sanırım takımdaki son iğne zemin ile daha az temas edeceğinden bu tür takılmalar daha az olacağı kanaatimi sizler ile paylaşmak istiyorum..  Yani son iğneden sonra hemen bir karış sonra pat diye kurşun gelmesini önermiyorum...Eeee, şimdi böyle olunca da takım çok uzamaz mı, atar iken sıkıntı olmaz mı diye düşünülebilinir.Ben aşağıda verdiğim mesafeyi ;fırdöndüden sonra bağlanan ilk iğne mesafesini daha kısaltarak hallettim.

  Tekne avları için

  Tekne avları için de genelde kullanılan takım çeşidi aşağıdaki gibi olup, kurşunun altına hırsız iğne diye tabir edilen iğneyi bağlayıp bağlamamak tabiki tamemen tercihe bağlıdır.Yalnız hırsız iğnenin bulunuduğu köstek mutlaka kısa tutulmamalıdır.Eğer kısa tutulmaz ise takımın karışmasına sebep olduğu görülecektir..  Ben ve dostlarım genelde tekne avlarında kasnak ve el oltası kullanırız.Ama bunun yanında bir çok arkadaş el oltası ve kasnak yerine tekne üzerinde de ben kamış ile avlanmaktan rahat ediyorum diyebilir...Tabiki buradaki tarz her arkadaşın kişisel tercihine bağlıdır...Yalnız şunu belirtmeden de edemiyeceğim..Üstünde güneşten korunmak için tente/örtü bulunan teknelerde küçük tekne kamışı bile kullanılsa pek rahat edileceği kanısında değilim.Çünkü balık tıklayınca ha bre tasmaladığında pat diye tenteye çarpmamak için bayağı gayret sarf etmeniz gerekecektir..:)


  [​IMG]


  Benim burada dikkat çekmek istediğim husus şudur.Tekne takımlarını özellikle el oltası ile kullanıyor isek, aman ha fırdöndüden sonra hemen pat diye ilk iğneyi takıma bağlamanızı önermem...Zira biz tekne içinde oturup da takımı denizden el ile çeker iken, teknenin küpeştesine deyip de ses çıkartan fırdöndünden sonra hemen iğne gelir ise bir an dikkatsizliğimizin sonucu iğne elimize batabilir..Ama arada yaklaşık bir karış daha mesafe olur ise , sanırım iğne batmasından kurtulmuş oluruz.
  Yani sözün özü, tekne takımında kıyı takımın tam aksine fırdöndüden sonra hemen iğne gelmemelidir...


  Ayrıca belirtmek isterim ki , biz amatör balıkçılar, hazır satılan takımları almaktansa; elimizden geldiğince kullandığımız takımları kendimiz hazırlamaya çalışırız...Bu bize hem tatlı bir uğraş/terapi hemde maliyetten tasarruf sağlamaktadır.. :)

  Burada dikkat edilmesi gereken husus takım ile, takıma bağlanan kolun/kösteğin birbirine dolaşmamasıdır...:rolleyes:

  Malum olacağı üzere herkez görüdüğü veya edindiği tecrübeye göre muhtelif şekilde takımlar hazırlamaktadır..Ben genelde ilk önce kolları/köstekleri hazırlarım ve sonra bunları bedene bağlama yolu seçerim...Hazırladığım kollardan kısmen aynı kalınlıkta veya kısmen daha kalın olan takım bedenine bağlar iken şu yol izlenir ise Kösteklerin takıma dolaşması engelleneceği kanaatindeyim...Yine de taktir arkadaşlarımındır....


  [​IMG]


  Velhasıl, takım bağlandığında bu şekilde olacağından kolların bedene karışması engellenmiş olacaktır...
   
  value ve barbaros17 bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. enis59

  enis59 Daimi Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.211
  Beğeniler:
  4
  harika bir paylaşım abi teşekkürler emeğinize sağlık
   
 4. Burak Karadeniz

  Burak Karadeniz Aktif Üye

  Yaş:
  64
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  571
  Beğeniler:
  83
  Sevgili İshak çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş.Ellerine sağlık.Selam ve sevgiler.
   
 5. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  Değerli üstadım, yorumunuz için teşekkürler..Sevgi ve saygılarım ile....Allaha emanet olun...
   
 6. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.560
  Beğeniler:
  9.504
  Şehir:
  İstanbul
  Çok net bir anlatım yapmışsın İshak abi, eline sağlık.
   
 7. Evren Tamer

  Evren Tamer Moderatör Yönetici

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.217
  Beğeniler:
  659
  Bence yanlış olan daha doğru !!! çünkü balık vurduğu zaman köstek bedeni çekmesi elimize temasında tasmalamak lazım..yanlış olan bana göre daha doğru.. balık avlarında yıpranan köstek her zaman bedene dolaşır.bu gereken bedene kösteği çok zayıf yapışımızdandır.avı artırmak için ama her zaman beden ve köstek aşşağıya doğru bağlanır.her avımda köstekleri keser yeni bağlarım..yeni takım yeni bir av demektir..hem sağlam hemde avcı olmalıdır.diğer doğru gözüken köstek ve beden için balık vuruşu daha zayıf olacaktır.hissedilmesi rüzgar ve dalgalı havada daha zorlaşacaktır.yinede herkeze saygı duyarım...sevgilerimle
   
 8. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  Sevgili Evren kardeşim, fikrinize saygı duyuyorum...Ben bu şekilde verim aldığım için bu şekilde bağlıyorum...

  Her zaman zaten derim..En uygun pratik olanı kişinin en rahat ettiği ve en verimli kullandığı takım şeklidir...:)

  Ayrıce, yeni takım yeni bir av demektir tümcenize kesinlikle katılıyorum....Zira ama tekne avlarında ama kıyı avlarında bende sık sık takım değiştiririm...

  Ama ben sizin kadar hızlı ve pratik değilim sanırım...:eek:Elim azıcık ağır olduğundan o işi evde hallediyorum...:)

  Her daim gönlünüzdeki avların denk gelmesi dileği ile rastgele..

  [​IMG]
   
 9. sipahi

  sipahi Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  30
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  İstanbul
  İshak abi çok güzel açıklamalı ve güzel çizimle herkes için çok yararlı bir çalışma olmuş, harcadığınız emekler ve paylaşımlar için teşekkürler.
   
 10. coredon

  coredon Aktif Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  831
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  İstanbul
  En uygun pratik olanı kişinin en rahat ettiği ve en verimli kullandığı takım şeklidir...


  Evet buna canı gönülden katılıyorum..Bazen en görülmesi gereken en basit püf noktalarını kavrayamayabiliyoruz.Paylaşım için teşekkürler.
   
 11. Bahadır Sarıca

  Bahadır Sarıca Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.073
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  İzmir
  Sevgili İshak abi,
  Bilgilendirici ve ayrıntılı paylaşımınız için teşekkürler, ellerinize sağlık.
  Müsadenizle bir katkıda bulunmak isterim; ben tekne avlarında(özellikle mercan avında)kollara çıkışları üçlü boncuklu fırdöndülerle yapıyorum. HEm beden ekseninde, hem de kendi çevresinde dönebilme özelliğinden dolayı kolların bedene dolaşması önlenmiş oluyor.
  Sevgi ve selamlarımla...