Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kıyıda balık yok

drkeremy

Üye
Neredeyse 1 yıldır Antalya Lara bölgesinden, kıyıdan balık avı yapıyorum. Sonuçlar maalesef çok üzücü:

Yakamozdaki taşlık bölge, TRT yanındaki kumsal, Kundu tarafındaki nehir ağzı ve çevresi, onu geçince Mardandaki nehir ağzı, daha da geçince Belek ve Serikteki nehir ağızları ve Manavgat Titreyengöl'deki nehir ağzı ve yan taraflarındaki kumsallar... Bütün buralarda at çek ve canlı yem ile balık avı yaptım. Sadece TRT yanındaki kumsaldan şu zamana kadar 5 levrek ve 57 cm bir deniz turnası avlayabildim. Levrekleri tavuk göğsü ile klasik yöntemle, Turnayı ise akşam 20.30 sularında at çekle avladım. Manavgattaki büyük iskeleden ise büyük balık olarak 2 lahos ve kenarındaki kumsaldan da bir mırmır avladım. Bunların haricinde tüm yakalayabildiklerim; küçük yalandırma, mırmır, lokum, karagöz gibi balıklardı.
3 aydır atçek tamamen fiyasko oldu, Turna haricinde, tek bir tık dahi alamadım.
Canlı yemlerde ise kalamar, sardalya, tavuk göğsü, karides, teke, ölü balık yavruları gibi yemleri farklı usüllerde bir çok kere kullandım. En çok işe yarayan tavuk göğsü oldu. Vuran balıklar öyle küçüktü ki kalamarı mesela, tam koparamıyorlardı bile, onu tam yutup gidecek büyük balık yoktu.
Farklı hazır takımlarla av yaptım: en altta kurşunu olan, gezer kurşunlu, şamandıralı ve benim ürettiğim takım denemeleri. Farklı oltalar kullandım: Surf casting oltası ve kıyıdan avlanmaya uygun kaliteli kamış-makara sistemleri.
Bütün bu av esnalarında, çevremdeki diğer balık avı yapanlarda benim gibiydiler, bir iki balık haricinde hiç büyük balık tutupta sevinenleri vs görmedim.
At çek için bir çok farklı sahte yem kullandım: Rapala, Yozhuri, Sea Horse ve başka rapalalar, farklı avlar için değişik silikonlar vs. Okuma marka kamış, Mitchell marha 30 luk makara,farklı tip ve boyutta kaliteli ince misinalar kullandım.
Bir çok kişiden de balık vurmadığına dair söylemler aldım; her nedense balık avı marketlerindeki insanlar aksine balık olduğunu, daha geçen gün turna, torik, lüfer, lahos, girida, akya vs yakaladıklarını anlatıyorlardı.

Sonuç itibariyle, konyaaltı, kemer, adrasan tarafını bilemiyorum ama Antalya Lara bölgesinde, taa Manavgata kadar, balık yok arkadaşlar, benden söylemesi.
Belki ileriki aylarda gelir, ama büyük balıklar şimdilik buraları tercih etmiyorlar, ama bolca küçük balık var, eğer buda farketmez derseniz...
Saygılar

mctymn

Daimi Üye
Adı
Mecit Yaman
Hoş geldin. Rast gelsin .
Bazen balık olur sen alamazsın. yanında arkadaşın aynı takımla balık alır , başkaları alır, sen alamazsın. kısmet bir açılır kimse balık alamazken sen balık toplamaya yetişemezsin.

empirex

Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Neredeyse 1 yıldır Antalya Lara bölgesinden, kıyıdan balık avı yapıyorum. Sonuçlar maalesef çok üzücü:

Yakamozdaki taşlık bölge, TRT yanındaki kumsal, Kundu tarafındaki nehir ağzı ve çevresi, onu geçince Mardandaki nehir ağzı, daha da geçince Belek ve Serikteki nehir ağızları ve Manavgat Titreyengöl'deki nehir ağzı ve yan taraflarındaki kumsallar... Bütün buralarda at çek ve canlı yem ile balık avı yaptım. Sadece TRT yanındaki kumsaldan şu zamana kadar 5 levrek ve 57 cm bir deniz turnası avlayabildim. Levrekleri tavuk göğsü ile klasik yöntemle, Turnayı ise akşam 20.30 sularında at çekle avladım. Manavgattaki büyük iskeleden ise büyük balık olarak 2 lahos ve kenarındaki kumsaldan da bir mırmır avladım. Bunların haricinde tüm yakalayabildiklerim; küçük yalandırma, mırmır, lokum, karagöz gibi balıklardı.
3 aydır atçek tamamen fiyasko oldu, Turna haricinde, tek bir tık dahi alamadım.
Canlı yemlerde ise kalamar, sardalya, tavuk göğsü, karides, teke, ölü balık yavruları gibi yemleri farklı usüllerde bir çok kere kullandım. En çok işe yarayan tavuk göğsü oldu. Vuran balıklar öyle küçüktü ki kalamarı mesela, tam koparamıyorlardı bile, onu tam yutup gidecek büyük balık yoktu.
Farklı hazır takımlarla av yaptım: en altta kurşunu olan, gezer kurşunlu, şamandıralı ve benim ürettiğim takım denemeleri. Farklı oltalar kullandım: Surf casting oltası ve kıyıdan avlanmaya uygun kaliteli kamış-makara sistemleri.
Bütün bu av esnalarında, çevremdeki diğer balık avı yapanlarda benim gibiydiler, bir iki balık haricinde hiç büyük balık tutupta sevinenleri vs görmedim.
At çek için bir çok farklı sahte yem kullandım: Rapala, Yozhuri, Sea Horse ve başka rapalalar, farklı avlar için değişik silikonlar vs. Okuma marka kamış, Mitchell marha 30 luk makara,farklı tip ve boyutta kaliteli ince misinalar kullandım.
Bir çok kişiden de balık vurmadığına dair söylemler aldım; her nedense balık avı marketlerindeki insanlar aksine balık olduğunu, daha geçen gün turna, torik, lüfer, lahos, girida, akya vs yakaladıklarını anlatıyorlardı.

Sonuç itibariyle, konyaaltı, kemer, adrasan tarafını bilemiyorum ama Antalya Lara bölgesinde, taa Manavgata kadar, balık yok arkadaşlar, benden söylemesi.
Belki ileriki aylarda gelir, ama büyük balıklar şimdilik buraları tercih etmiyorlar, ama bolca küçük balık var, eğer buda farketmez derseniz...
Saygılar

Hislerime Tercüman oldunuz resmen :) Bu yazdıklarınıza tek kelime daha eklemeden altına imzamı atabilirim. Çok üzücü ve sıkıcı bir durum o kadar uğraşıp eli boş dönmek. söylediklerinizin tek güzel yanı yalnız olmadığımı anladı odur :)

Ben de Manavgattayım sizin kadar geniş taramasamda bölgede çok yerde avlandım. sonuç: hep küçük balık :(

Çok merak ediyorum acaba gerçekten mi yok, yoksa biz mi tutamıyoruz. eğer balık yoksa ne zaman gelecek kıyıya bu balıklar fikri olan var mı

Babali07

Aktif Üye
Merhaba öncelikler forumumuza hoşgeldiniz

Lara bölgesinde balık var o kadar kötümser olma bence

Gündüz bu bölgede yavru balık dışında birşey avlaman ancak tesadüf olur

Lara bölgesi gece balık yapar

Yem olarak boru kurdu ve sülünez dışında birşeyle balık yakalaman zordur anca tavukla ispendek alırsın bazen

Lara bölgesinde karakulak gece iyi av verir şu aralar çipura da başladı yakında mırmır da başlar

at çek için sezon daha yeni açılıyor o da gündüz işe yaramaz buralarda ancak gün doğumu-batımı ve gece iş yaparsın

şu anda zargana ve didekli av veriyor sabah erken saatlerde tek iğneli yemli top arkası ince misina ile kıyıdan yakalayabilirsin

Ancak şunu unutma sülünez ve boru kurdu taze-canlı olmalı yoksa boş dönme ihtimalin artar

Antalya Körfezi Türkiyenin değil Dünyanın en balıksız bölgelerindendir ancak bu hiç yok demek değil

drkeremy

Üye
öncelikle hoş bulduk.

belki de durum dediğiniz gibidir ama gün doğumu ve gün batımı da sürekli olarak aynı durumla karşı karşıya kaldığımı söyleyebiliyorum Belki gece avlanmayı da denemek gerekir. İlk başlarda sülünezle başlamıştım, başarısız olmuştu, belki şimdi tekrar denemeli dediğiniz gibiyse. Boru kurdunu kullanmamıştım, kullanmaya başlamalı. Yemle balık tutmakta hala umudum var ama, at çek artık çok düşündürüyor beni :)

herkese rasgele

NiGHTMaRe07

Aktif Üye
Adı
AŞKIN ATEŞ
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Ayni dertten bende muzdarip idim yillarca..banada tak etti 15 bin TL masraf edip tekne aldim..nasipse bu hafta bütün evrak ve eksiklerini tamamlayıp limana kayıt ettirecem..pazarda siftah yapacağım.kiyidan kurtuluyorum artık..

Discovery cihazımdan Tapatalk ile gönderildi

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Ayni dertten bende muzdarip idim yillarca..banada tak etti 15 bin TL masraf edip tekne aldim..nasipse bu hafta bütün evrak ve eksiklerini tamamlayıp limana kayıt ettirecem..pazarda siftah yapacağım.kiyidan kurtuluyorum artık..

Discovery cihazımdan Tapatalk ile gönderildi
Yaşamım yoğun ve kıt olduğu bölgeler vardır dünyada. Faal yanardağ kraterleri gibi ekstrem yerler dışında her yerde yaşam vardır. 100 yıl önce bir milyarı biraz aşmış, daha önceleri şimdiki ile kıyaslanmayacak kadar az olan insan nüfusu, şimdi 7 milyarı aşarken, bu canlının haydi adına rahat yaşama diyelim, neyse bir de açgözlülüğü ekleyeyim, ve bu canlının türlü amaçlarla, koşulların oluşturduğu düzeni bozması yani ekolojiyi alt üst etmesi, dünyanın değişimine, canlıların kiminin yok olmasına kiminin aşırı çoğalmasına neden olmakta. Evet aşırı çoğalanlar da var, mesela büyük tarımsal alanlar nedeniyle böcekler. Zararlı dediğimiz böceklere, bir arada aynı bitki ve hayvan türlerinin üretimi nedeniyle hızla yayılan mantarlara karşı kullandığımız zehirler tüm ekolojiyi etkileyip değiştirmekte.
Doğadan ekonomik olarak topladığımız dünya yüzey alanının 3/4 ünü kaplayan denizler kaldı. Diğer tüm besinlerimizi kendimizi üretip kontrolumuz altında yetiştiriyoruz.

7 milyarı aşan insan nüfusunu beslemede katkısı olan, denizleri aşırı avlanma ile sömürürken, insan yaşamı kaynaklı değişimlerden denizler de nasibini aldı.

Elbette avlanma içgüdümüzü hobi edinmişler, balık avlamada istediklerini zor elde edecek. Sadece kıyıda değil açıklara gitse de. Neyse bozma moralini NiGHTMaRe07

Rastgele
desem de önemseme, bu bir dilektir, dilemekle hiç bir şey olmaz, bilmek ve önlem almak gerek.
Önlem almak ise ne yazık ki elimizde değil.

drkeremy

Üye
üç dört gün önce TRT yanındaki plaja gittim. Bir gün sonra lara beach 7 nolu plajın ordaki sahile akşam gittim, Ali beyin dediği gibi boru kurdu ve sülünez kullandım. Ondan iki gün sonra aynı gün içinde Mardan ve TRT yanına gittim, boru kurdu ve sülünez kullandım, akşama kadar durdum. Çok şiddetli rüzgara ve bozuk havaya rağmen durdum. Sonuç sıfır.

Babali07

Aktif Üye
üç dört gün önce TRT yanındaki plaja gittim. Bir gün sonra lara beach 7 nolu plajın ordaki sahile akşam gittim, Ali beyin dediği gibi boru kurdu ve sülünez kullandım. Ondan iki gün sonra aynı gün içinde Mardan ve TRT yanına gittim, boru kurdu ve sülünez kullandım, akşama kadar durdum. Çok şiddetli rüzgara ve bozuk havaya rağmen durdum. Sonuç sıfır.

gündüz gittiyseniz sonuç almamış olmanız normaldir gece bile her zaman iyi iş çıkartılmıyor

mutlaka gece gidin, gündüz sadece vakit kaybı bence Lara'dan kıyı avı bu sezonda

Gündüz av veren bölgelerin zamanı geçti yaz sezonunda sokan ve kefal verimliydi bu sene

şu anda deniz kötü zargana-didekli-yalandırma av vermiyor sabah suyunda

gece de çok fazla av olmaz şu anda fırtınadan dolayı

Fisher07

Daimi Üye
Kan Grubu
A Rh Pozitif
yavaş yavaş başlıyor gibi sezon! ama hala tam anlamıyla bi vuruş dahi alamadım... akşam 18-23 arası yanıç ve tavuk göğsü ile klasik 3 köstekli dip takımına mendik geldi 1 tane! onun dışından 9-8-7-6 no.lu değişik iğne ve farklı ağırlıkta takımlar kullandım ama nafile! biraz daha sabır Antalya özellikle Lara bölgesi için! aslında fırsat olsa Adrasan ve Phaseliste denemek isterim şansımı özellikle Phaselis te iyi verim alınacağını düşünüyorum ama orayada akşam gitmek cidden mesele!!! adrasana ve yeni liman tarafına bakmak gerek! bu yeni liman tarafında avlanan arkadaşlar varsa raporlarını sabırsızlıkla bekliyorum!!