Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kıyıdan At Çek Levrek Avı - Yardım İhtiyacı

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında metebeder tarafından paylaşıldı.

1. metebeder

metebeder Üye

Herkeze Selamlar saygılar,

Öncelikle forumdaki üstatların paylaşımlarını iş yerinde dahi aralıksız okuyorum (du bakalım bu yüzden yicez fırçayı ya). Bu at çek işine çok fena merak salmış vaziyetteyim. Balıkçılık tecrübem kuleliden çekilen istavritten öte değil maalesef :( Şimdi Spin olta ve hafif bir motor ile oyuncaklara saldım merakı.

Öncelikli hedef ilk olarak Levrek avlamak ve bunun için Caddebostan, Fenerbahçe, Bostancı iskelesi arasında mendirekleri gözüme kestirdim. Sabahın köründe mi gitsem yoksa gün batarken mi henüz karar veremedim. Oyuncak mı yoksa canlı yem mi (teke) kullansam o konuda da kararsızım. Sizden bu konuda yardım ve değerlendirmelerinizi rica edeceğim.

Öncelikle kısıtlı bir bütçe ile bu hobiye başlamaya karar verdim o yüzden seçtiğim makina, kamış ve misinalar şunlar :

Kamış : Okuma Salina SeaSpin 10-40g kam 240cm AVmarketi.com
    Makina : OKUMA TRAVERTINE TR30 MAKNE AVmarketi.com

Misina olarak buna 0,25 Monofilament beyaz misina saracam.

Özellikle ilk başlangıç için uygun olmasa da, cezbediciliği ile Twisteen marka oyuncakların 7 - 12 cm arasında değişen model ve renkleri : Twisteen suni yemler AVmarketi.com
    buradan hangileri iş yapar sizce?

Ya da önerebileceğiniz, başarı sağlamış rapala ve silikonlar var mıdır?

Eminim çok fazla soru sordum gece gece ama son olarak ta, at çeklerde fırdöndü öncesi 10-20 gr ağırlık kullanıyormuyuz? Ben çok yeni olduğumdan çok da uzağa atamayabilirim o sebeple, canlı yem için anlatılan sistem kafama yattı. Fırdöndü öncesinde, 10 gr ortası delik kurşun geçirliyor, sonrasında fırdöndü ve sonra bir karış salınıp canlı yem bağlanıyor. Bu rapalada da uygulanabilir mi sizce?

Hoş daha dahihane fikirler gelmedi değil aklıma, örneğin uzaktan kumandalı oyuncak botla rapalayı uzağa bırakıp (onuda düşündüm, uzaktan kumandalı kepçe monte edecem üzerine) sonra uzaktan (ççoooook uzaktan) başlıcam çekmeye... Ya da alacam elime sapanı takacam rapalayı, asılacam deli gibi :)) Kahkaha seslerini duyar gibiyim :) ama sorarım size çok mu mantıksız?

Yardımlarınızdan ötürü hepinize çok teşekkür eder iyi akşamlar dilerim,

en içten saygı ve sevgilerimle,

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Selamlar Mete,
    Öncelikle malzeme seçimi bütçe ile alakalı ve tercihlerin oldukça güzel bir combinasyon.Bu takımla gayet güzel levrek alınır,ihtiyacın olacak tek şey ise sabır.:)
    Sahtelerin önüne kurşun takmak çok kullanışlı değildir.Sahteler avlağın durumuna göre batan,yüzen yada askıda kalan tiplerden seçileceğinden extra ağırlığa ihtiyaç duyulmaz.
    Önerim öncelikle yüzen sahteleri kullanmadan yana olacak.Bunun iki faydası var.1.si takım koparma ihtimalin azalır ve ikincisi ise levrek kıyı avlarında su üstü sahteleri daha çok seviyor.Pektabi bölgelere,zamana (mevsime) göre farklılıklar olabilir.
    Uzaktan sahte çekme işine gelince;Levreği uzaklarda arama.Kıyıdan 3-4 metre,diz boyu sularda ara.20 yıldır levrek avlarım ve balıkların %80'i kıyıya 10 metre mesafede yakalanmıştır.Kıyıda sessizlik,hareket ve gölgenin suya düşmesi verimi çok etkiler.Levrek avlanacağı zaman çok sığlara,tahmindende yakınlara sokulur.

4. metebeder

metebeder Üye

Çok teşekkür ederim önerliern için kesinlikle dikkate alacağım üsta
    peki bu seçtiğim ürünleri daha ucuza bulabileceğim bir site var mı? reklama girecek ise özelden mesaj atman mümkün mü?

5. MERCURY90

MERCURY90 Aktif Üye

seçtiğin takımlarda kurşun takmaya gerek yok aşağı yukarı 10 gr aralıktaki rapalaları rahat 40 metreye atarsın sayın Surffishing in dediği gibi. ben de hafif takımla kurşunsuz atıyorum ama dikkat et, rapala çok hafif olursa 25 metreden öteye gidemiyebilir. bu elindeki takımla ilgili bir durum.
    bugün daha ağır bir takımla kurşun bağlayarak atma tekniğini forumdan üstadımdan öğrendim onu deneyeceğim.
    eklame yapmam gerekirse Mersinde rapala ile balık tutan görmedim (Kıyıdan). binlerce kez deniz kıyısından rapala atıyorlar ama hiç balık tutan görmedim. sırf bu işi görmek için istanbula gidecem bakacam insanlar nasıl balık tutuyor diye

6. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Selam. Düşündüğünüz takım gayet güzel makina olarak aynı fiyata shimano alivio 2500 de düşünebilirsiniz. Onun dışında Erdal bey durumu açıklamış yeterince. Bostancı'yı bilmiyorum fakat Caddebostan ve Suadiye taraflarındaki mendirek ve ufak dalgakıran civarında zıpkınla levrek alındığını biliyorum. Buralara gün batarken değil gün doğmadan etraf sakinken gitmelisiniz çünkü aksam kalabalık ve gürültülü oluyor.

Twisteen sahteleri hiç kullanmadım. Bence şekilsiz bir lastik için fiyatı çok yüksek. Onun yerine mister twister marka orak kuyruk tabir edilen silikonları jig head ile beraber kullanmanız çok daha ekonomik olacaktır. Şöyle de birşey var, bahsettiğiniz meralar yoğun yosunlu taşlardan oluşan sığ meralar. Ben olsam burada silikondan çok sığ dalan veya su üstü sahteler kullanırım. Sığ dalan sahteler içerisinde iyi çalışan ve ekonomik bir model STRIKE PRO - Casting into the future olabilir. Su üstü olarak kendini kanıtlamış river2sea rover 98 kullanabilirsiniz. Sonuçları merak ediyorum bol şans.

7. greenhome35

greenhome35 Yeni Üye

öncelikle merhaba. öğrenebildiğim kadarıyla levrek için her iki zamanda uygun ancak bence sabah gitmek daha iyi. çünkü levrek avında hareket ve ses yapmamak çok önemli.eğer sahteyle av yapacaksanız başı kırmızı sonları beyaz parlak yeşil , başı kırmızı sonu parlak mavili (kefal yavrusu rengiymiş bu) olanlar daha başarılı oluyor gibime geldi.silikon yemde kullanabilirsiniz ancak iğnesini ve misinasını iyi seçmelisiniz.çünkü levrek güçlü bir balıktır.takımı koparma ihtimali daha fazla olur. silikon yemde aksiyon açısından sahte balıkla silikonu kıyaslarsak (fiyat,şekil vs.) silikonun da aksiyonları fena değildir.(özellikle parlak fosforlu olanlar işe yarar. eğer benim gibi sahteleri uzağa atmakta zorlanıyorsan zargana topunu deneyebilirsiniz özellikle fosforlu olanlar sabaha karşı daha iyi av yapmanızı sağlayabilir.(kesin değil).dikkat bu top kendinden ağırlıklıdır şamandıra vazifeside görür.kamışının atarına göre almanız iyi olur.
    ana beden ,fırdöndü (klipsli veya normal), zargana topu,1-1.5 kulaç misina ve sahteyi tak.
    sapan kullanmayın bir aksilikte zararları yararından büyük olur.malum iğneleri biliyorsunuz.son olarak levrek için sardalya da kullanabilirsiniz. büyükse fleto çıkarıpiğneye sağlamca takıp bırakma yapabilirsiniz.sardalya küçükse kafasını kesip karnını yarıp sağlamca takıp 6-7 metre atsanız yeterli.bu takımda çatallı olta kullanabilirsiz (yılan diline benzer) veya canlı balık olarak gümüş,kefal yavrusu gibi balıkları üst yüzgecinden takarak canlı bırakmada yapabilirsiniz. İyi akşamlar.

Dİkkat (eksiklik yanlış bir husus varsa lütfen düzeltiniz.)

8. drasty41

drasty41 Aktif Üye

9. Discovery_TR

Discovery_TR Üye

Dostum bende Caddebostan'a çok yakın oturuyorum. Aynı şekilde benimde merak ettiğim bir konuydu bu. Özellikle Migros'un arkasındaki sahilden sabah saatlerinde at-çek yapılır mı? Sonuç alınır mı? Cidden merak ediyordum. Forum konuna abone de oldum. Sonucu yazarsan çok memnun olurum. Merakla bekliyorum :))

Bu arada harika önerilerde bulunan arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum

10. metebeder

metebeder Üye

Arkadaşlar Küçük yalı sınırlı sorumlu balıkçılar derneği mendireğinden at çek yaptım (tam bir fiyasko idi) Rapala kullanımını acilen öğrenmem lazım. onun dışında yemli denemelerimde oldu. Bırakın tutmayı en ufak bir kıpırdanma bile olmadı. Şunu anladım, Maltepe öncesi ölü diyenler çok haklı, zira benimle beraber tutmaya çalışan 5-6 kişi tamamen karavana salladı. Ben sabah 7 sularında gittim 12 ye kadar denemelerim sonuç vermedi. Bir dahaki hedefim anadolu hisarı olacak.

11. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Sabah karanlıkken git yaz mevsimi için 7 çok geç.