Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kıyıdan balıkçılıkta olta takılmasın diye geliştirdiğim sistem

sailorboy

Yeni Üye
Adı
Mithat K.
Herkese merhaba foruma yeni katıldım. Öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam affola. Ben genelde arkadaş grubuyla tekne oltacılığı yapan biriyim. Fakat denizin dalgalı olduğu durumlarda denizden kopmamak için arada sırada kıyı avcılığı da yapıyorum fakat her gittiğimde sonuç hüsran en az 5-6 takım dipte kalıyor. Ben de internetten gerek resimleri gerekse üstadların vermiş olduğu bilgileri günlerce araştırdım ve kendimce aşağıda resmini çizmiş olduğum bir sistem geliştirdim. Amaç tekneden nasıl oltayı sarkıtıp çektiğimizde takılma olmuyorsa o çalışma sistemini geliştirmeye çalıştım. Misinaya sırasıyla önce küçük gezer bir kurşun ardından sünger şamandıra, fırdöndü, iki ya da üç köstekli iğne ve sonunda ağır 40-60 gr kurşun. Kamışla atacağımız an küçük gezer kurşun şamandıra fırdöndü iğne ve büyük kurşun hepsi arka arkaya olacak fakat suya girdiği an en alttaki kurşunun ağırlığıyla iğneler ve ağır kurşun dibi boylayacak fakat şamandıra suyun üstünde kalacak. Şamandıra ile dipteki takım arasındaki misinanın gergin olması için şamandıranın üstüne şamandırayı batırmayacak kadar hafif ağırlıkta bir gezer kurşun olacak. Böylece makarayı sardığımızda dipteki takım dipten kıyıya gelmeyecek gezer şamandıra ve üstteki gezer kurşun sayesinde tekne misali dipten direkt yukarı çıkacak daha sonra üstten kıyıya gelecek böylece takılma olayı gerçekleşmeyecek. Tabi bunu denizde daha deneme fırsatım olmadı o yüzden bütün yorumlara ve eleştirilere açığım. Kalın sağlıcakla

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

sailorboy

Yeni Üye
Adı
Mithat K.
Bu sistemi bir çok arkadaş şamandıranın üstünde benim yaptığım gibi küçük gezer kurşun değil de stoperle ya da boncukla tasarlamış fakat onlarda derinliği tahmin etmek gerekiyor aksi takdirde iğne dibe ulaşamadan ortada kalacak fakat benim yaptığım çalışmada derinlik ne olursa olsun şamandıra ile iğne arasındaki misina gergin kalacaktır diye düşünüyorum

Burak Kızılırmak

Daimi Üye
Adı
Burak ARIK
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Aramıza hoş geldiniz, Güzel düşüncelerinizle daha ilk mesajınız da bilgi paylaştığınız için ayrıca teşekkürler.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Denemeye değer
Elinize sağlık..

Balıkçı Abi

Aktif Üye
Adı
ibrahim barış
Kan Grubu
B Rh Negatif
Kayıt bugün, katkı bugün. Tebrikler. Hep almaya çalışmayan insanlar hemen belli oluyor. Hoşgeldiniz. Hayırlı paylaşımlar. :harika:

Burak Kızılırmak

Daimi Üye
Adı
Burak ARIK
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Epey düşündüm. Misinayı suya yatirmayacaktir ve takımın dipte dik durmasını sağlayacaktır. Aslında güzel biraz dqhq üzerine düşünüp ağırlıkları vs güzel ayarlanırsa çok işlevsel olabilir.

Denediginiz bir kurşun ağırlığı var mı mesela 100 125 gram dip kurşun üzerine 7-11 bir Şamandıra ve 10 15 gram geçer kurşun v.b

Surf takımla böyle bir şekilde yapsak atış esnasında bir karışma v.s yapar mı acaba ;)

sailorboy

Yeni Üye
Adı
Mithat K.
Epey düşündüm. Misinayı suya yatirmayacaktir ve takımın dipte dik durmasını sağlayacaktır. Aslında güzel biraz dqhq üzerine düşünüp ağırlıkları vs güzel ayarlanırsa çok işlevsel olabilir.

Denediginiz bir kurşun ağırlığı var mı mesela 100 125 gram dip kurşun üzerine 7-11 bir Şamandıra ve 10 15 gram geçer kurşun v.b

Surf takımla böyle bir şekilde yapsak atış esnasında bir karışma v.s yapar mı acaba ;)
Dip takım kurşun ağırlığı olarak 50 gr iskandil kurşun düşünüyorum sünger şamandıra üstüne de 5-10 gr misket delikli gezer kurşun acaba hafif mi kalır? En kısa zamanda deneyecem. Atış esnasında buna benzer takım yapan fakat stoper kullananların yorumunu okuduğumda hiçbir karışıklılık olmamış. Gerek resim olarak gerek deneme yaparak sizlerle olumlu olumsuz yönlerini paylaşacağım