Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kıyıdan çinekop avı köstek boyu

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında emre2626 tarafından paylaşıldı.

1. emre2626

emre2626 Üye

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

1-1,5 metre arası.
    Ama bazen daha uzun tutanlar oluyor. Onlar fazla balik alirsa uzatmak lazim geliyor hemen :D

emre2626 bunu beğendi.
  4. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

Ben yayın için benzer bir sistem kullanıyorum 75 cm - 1 metre tutuyorum hatta bazen daha kısa bile oluyor.

coner ve emre2626 bunu beğendi.
  5. syner

syner Aktif Üye

Selam,
    Köstek boyu avlanacağın yerdeki suyun derinlik oranına göre değişiklik gösterir, benim fikrim böyle en azından. Çünkü sığ bir yerde köstek boyunun uzun olması yemin çok yukarıda olmasına sebep olabildiği gibi çok derin yerde de çok aşağıda olabilir. Genel olarak en yoğun kullanılan boy uzunlukları 150 cm ile 75 cm civarındadır.
    Eğer avlanacağın yerde suyun derinliğini bilmiyorsan etrafındaki üstadlardan balık tutanlara sorarak öğrenmen idealdir ben böyle yapıyorum.

iyi forumlar.

emre2626 ve coner bunu beğendi.
  6. _Rastgele_

_Rastgele_ Daimi Üye

Suyun sıcaklığı meranin derinliği ve meranin dip yapisi cok onemli.dip yapisi yosunlu meralarda yarim kulac yada 1 mt kumlu çakıl lı meralarda 40-50 cm idaldir.

coner ve emre2626 bunu beğendi.
  7. coner

coner Daimi Üye

Avlanacak denizin su yapısı ve derinliğe göre değişkenlik gösterir. 40cm ile 1.25 arasında olabilir.

Son düzenleme: 10 Şubat 2015
    emre2626 bunu beğendi.
  8. coner

coner Daimi Üye

Gezer kurşun benzeri düzenekler daha iyidir.(İstanbul boğazı dışında)
    Yumurta şeklindeki kurşun 100 -200 gr. ortasından delinir,içine serum hortumu geçirilip sıkıştırılır.(misina hem sürtünmeden dolayı zarar görmez hem vuruşlar daha hassas alınır.)
    kurşun önü ve
    arkasına bilyalı fırdöndü ve mantarlı beden bağlanır.( ben klipsiz fırdödüyü polamar bağı ile kullamayı doğru buluyorum)
    Beden derinliğe göre hesaplanır.
    Avlakta taşlık biliniyorsa veya bulunursa tekneden iskandil sarkıtarak derinlik hesplanır.
    Maalesef denizde balık avcılığının % 84 tekne ile yapılır.
    kıyıdaki tüm arkadaşlarımıza gönülden rastgele.

emre2626 bunu beğendi.
  9. Skunet

Skunet Aktif Üye

● Avlandığınız yer kayalık ise, ( Ayağınızı kayalıklara basıyorsanız ) : Mantar beden arası 60-70cm.

● Avlandığınız yerde mantarla beraber yosun çekiyorsanız : 70-100 cm ( Sığ bölümleri bulup mümkün olduğunca hafif kurşun kullanın)

● Avlandığınız yer sahilse ( Kayaların birleştiği bölümü çapraz alarak oltanızı atınız ) M-B arası : 20-50 cm

● Avlandığınız kıyı derinliği ortalama 5-10 metre ise standart yani o zaman M-B arası 80-120 cm arası.

Bunlar benim görüşüm çoğaltılabilir tabi...

10. coner

coner Daimi Üye

Yazdığım hesaplar sahilden en az 40 metre,en az 9 metre ile tasarruf edilmiş.
    yosun ve ilişken sularımızda 34cm -1.30cm hesap edilmiştir . yoksa yemi 2 metre derinlik 10-20 metre açık atımda çırçırlara didikletiriz.

11. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

Ben de konuya ilave edeyim saydam su altı şamandıraları var ben mantar yerine onlardan kullanıyorum.

Şamandırdan sonra sert yapili 50 60 mm fluocarbon misinayla 30-40 cm köstek boyu yapiyorum. Dolayısıyla yem suyun içerisinde doğal salınım halinde kalıyor. Dibe de inmiyor.

Ortalama 90 gram inline kursun kullanıyorum bu sistemde. Tabi akıntının az olduğu yerlerde yapıyorum ben bunu.